Zagreba Lajfhaki

Gušterača: pet SOS koraka za održavanje zdravlja

To je vrijedan instrument čija se uloga često zanemaruje. Razlog za to je gušterača koja ima ključnu ulogu u procesu probave, a odgovorna je i za izlučivanje hormona u krv, ponajprije inzulina koji regulira šećer. Enzimi koje luči gušterača započinju proces razgradnje hrane u crijevima i usmjeravaju vitamine, ugljikohidrate, bjelančevine i masti tamo gdje su potrebni.

U isto vrijeme gušterača luči lužnatu tekućinu koja neutralizira kiseli sadržaj želuca. Ali u isto vrijeme ima još jednu ključnu ulogu. U određenom smislu pripada endokrinom sustavu jer proizvodi hormone (glukagon, inzulin i somatostatin) koji reguliraju šećer u našem tijelu.

Najveća prijetnja gušterači je alkohol što ga može opteretiti (čak i izazvati pankreatitis) osobito u slučajevima prekomjerne konzumacije. Stručnjaci preporučuju da alkohol pijemo umjereno, a idealno je da ne prelazimo jednu čašicu dnevno.

THE hidratacija je osnovna potreba ovog dragocjenog organa. Stoga se preporučuje piti jednu i pol do dvije litre vode dnevno te druge tekućine koje će nas hidrirati, poput prirodnih sokova, čajeva i infuzija.

Stručnjaci također preporučuju za zdravlje gušterače izbjegavanje masnoće, čokolade, hladnog mesa, vrhnja, puno jaja, bogatih slatkiša i maslaca. Ovo su namirnice koje se preporučaju umjereno konzumirati.

Na tjednoj bazi dobro je birati bijelo meso (piletina, puretina), crveno meso bez vidljive masnoće i mliječne proizvode s niskim udjelom masti.

Također se preporuča izbjegavati obilne, teške i masne obroke te dati prednost malim i čestim obrocima kako ne bi došlo do prekomjerne proizvodnje enzima i tako izbjegla mogućnost preopterećenja i eventualno upale gušterače.

ygeiamou.gr

Exit mobile version