Imate li problema s ustajanjem ujutro? To se zove disanija i nije tako nevino

Svi se ujutro mučimo ustati. Ako ne svi, onda sigurno većina.

No kod nekih je situacija ipak malo ozbiljnija. Oni mogu patiti od posebnog stanja koje se zove disanija.

Disanija se opisuje kao stanje u kojem se ujutro teško ustaje iz kreveta. Nije samo u pitanju povećana pospanost. Smatra se malo ozbiljnijim.

Čak i ako su oboljeli spavali satima dulje od preporučenog, i dalje imaju problema s ustajanjem iz kreveta. Zapravo, nedostaje im krevet i ponovno ležanje, iako su možda tek ustali. Jedva čekaju da se vrate u krevet!

Je li distonija stvarno zdravstveno stanje?

Disanija NIJE prepoznata, barem do sada, kao stanje, ali to je termin koji još uvijek koriste liječnici, posebno psiholozi.

Vidite, oni koji pate od disanije obično imaju ozbiljno mentalno zdravstveno stanje, poput depresije.

Dr. Mark Salter s Royal College of Psychiatrists rekao je: “To je ponašanje koje se ponekad viđa kod onih koji pate od velikog depresivnog poremećaja.”

Postoji velika razlika između distonije i jednostavnog umora, budući da se mnogi ljudi i dalje osjećaju umorno i iscrpljeno kad se ujutro oglasi alarm. Umjesto da se osjećaju umorno ili razdraženo zbog ideje da moraju ustati i započeti s dnevnim obavezama, oni s distonijom osjećaju se pod stresom, tjeskobom ili čak iscrpljenom već pri pomisli da moraju ustati.

Disanija: Mogući uzroci

– Depresija: Depresija je poremećaj raspoloženja koji može uzrokovati tugu, gubitak energije i umor.

– Sindrom kroničnog umora: pacijenti doživljavaju ekstremne epizode umora koje traju dugo i ne prolaze s odmorom. Možda čak i ne ustaju iz kreveta.

–Fibromialgija: Uzrokuje raširenu bol, probleme s pamćenjem i promjene raspoloženja. Također se može osjećati iscrpljeno.

– Apneja za vrijeme spavanja: Događa se kada vam nešto zaustavi disanje dok spavate. To može dovesti do niske energije i dnevne pospanosti.

– Anemija: Kada nemate dovoljno zdravih crvenih krvnih stanica, razina energije može pasti.

– Poremećaji štitnjače: Ako vaša štitnjača ne radi kako bi trebala, možete se osjećati tromo.

– Dijabetes: Visoka razina šećera u krvi može vam oduzeti energiju.

– Sindrom nemirnih nogu: Ovaj poremećaj uzrokuje stalno pomicanje nogu dok mirujete.

– Bolesti srca: Problemi sa srcem mogu vas učiniti umornijima nego inače.

– Poremećaji spavanja: određena stanja spavanja, poput nesanice i narkolepsije, mogu otežati jutarnje buđenje.

Kako se liječi distonija?

Iako ne postoji službeni lijek, postoje neki mali koraci koji se mogu poduzeti za smanjenje simptoma:

– Stabilan raspored spavanja: Idite u krevet i probudite se u isto vrijeme svaki dan kako biste fino podesili unutarnji sat svog tijela.

Izbjegavajte kofein, alkohol i nikotin: oni vam mogu poremetiti san.

– Ograničite san tijekom dana: “Drijemanje” tijekom dana može pobjeći dugo i otežati vam spavanje noću. Nemojte se odmarati dulje od 30 minuta i nikada nakon poslijepodneva.

– Vježbanje: svakodnevna tjelesna aktivnost može povećati vašu energiju i pomoći vam da bolje spavate. Ali nemojte to činiti preblizu vremena za spavanje.

– Neka vaša soba bude pogodna za spavanje: Previše svjetla i buke otežavaju spavanje. Zamračite sobu i po potrebi stavite čepiće za uši. Druga ideja je stroj za bijeli šum koji olakšava spavanje. Također, provjerite je li vaša soba hladna.

– Držite se podalje od ekrana: korištenje tableta, mobitela, televizora, prijenosnih računala i drugih uređaja s ekranima prije spavanja remeti unutarnji sat vašeg tijela. Pokušajte se držati podalje od ekrana barem 30 minuta prije spavanja.

newsit.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki