Istraživanje: Siromaštvo, nezaposlenost i nedostatak obrazovanja povećavaju vjerojatnost mentalnog poremećaja

Ljudima s niskim primanjima, nedostatkom zaposlenja i niskom razinom obrazovanja mnogo je vjerojatnije da će im se u nekom trenutku života dijagnosticirati mentalni poremećaj od onih najbogatijih, zaposlenih i obrazovanih. To pokazuje nova finska znanstvena studija.

Istraživanje je pokazalo da će više od polovice ljudi (58%) s niskim obrazovanjem (do osnovne) u dobi od 30 godina razviti mentalni poremećaj do dobi od 52 godine, u usporedbi s 45% odnosno 36% onih koji su završili srednje i visoko obrazovanje .

Istraživači, predvođeni dr. Kristianom Häkulinenom s Odsjeka za psihologiju Sveučilišta u Helsinkiju, koji su objavili relevantnu publikaciju u Journal of Epidemiology & Community Health, analizirali su podatke o više od 1,2 milijuna ljudi, povezujući socioekonomski i njihov obrazovni status s mogućnost shizofrenije, anksioznog poremećaja, zlouporabe tvari itd.

Sudionici su praćeni desetljeće, tijekom kojih je otprilike četvrtini (26%) dijagnosticiran mentalni poremećaj.

Utvrđena je jasna korelacija između niskog socioekonomskog statusa i rizika od mentalnog poremećaja. Osobito je nezaposlenost povezana s dvostruko većom vjerojatnošću takve dijagnoze kasnije u životu.

Izvor: newsit.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki