Zagreba Lajfhaki

IVF: Ovi će načini povećati stopu uspjeha

Potpomognuta oplodnja, a posebno in vitro oplodnja (IVF) je najučinkovitije liječenje neplodnosti i steriliteta iz gotovo svih uzroka.

Riječ je o vrlo preciznom, ciljanom i kontroliranom postupku, koji epigramski i jednostavno rečeno uključuje stimulaciju jajnika na razvoj više od jedne jajne stanice, uzimanje spermija i jajnih stanica iz jajnika, oplodnju jajnih stanica i spermija u laboratoriju za razvoj embrija i na kraju smještaj najkvalitetnijih embrija u maternicu.

IVF se koristi već 43 godine i do danas je oko 8 milijuna djece rođeno na ovaj način, prema podacima Europskog društva za humanu reprodukciju i embriologiju.

Unatoč stalnom razvoju i usvajanju novih metoda, IVF često nije uspješan u prvom ili drugom pokušaju, kao ni u prirodnom procesu začeća, naglašava dr. Ioannis P. Vassilopoulos, reproduktivni liječnik, opstetričar-kirurg-ginekolog. , a. Praticien Attaché CHU Cochin, u Parizu.

Međutim, važno je razumjeti zašto stope IVF trudnoće nisu 100% uspješne i zašto bi budući roditelji trebali pokušati ponovno.

Kada IVF ciklus ne rezultira trudnoćom, najčešći razlog je taj što se embriji prestaju razvijati prije nego što se mogu implantirati ili nakon implantacije.

Drugi važni čimbenici su koliko je maternica prijemljiva za normalan razvoj embrija i tehnika prijenosa embrija.

No, velika većina neuspjelih pokušaja pripisuje se kvaliteti embrija, odnosno njegovoj sposobnosti da raste u maternici.

Stručnjaci za potpomognutu oplodnju imaju tehnologiju nadohvat ruke da na temelju karakteristika embrija mogu predvidjeti koji embriji mogu reagirati, ali postoje mnogi slučajevi u kojima se čak ni “savršeni” embrij ne razvije.

Što povećava stopu uspjeha

Uloga liječnika i embriologa vrlo je važna od prvog susreta s budućim roditeljima.

Liječnik i pravilno uzimanje anamneze

Uzimanje kompletne anamneze i temeljit razgovor s parom radi utvrđivanja liječničkog pregleda i laboratorijskih pretraga koraci su koji će dovesti do utvrđivanja uzroka neplodnosti.

Od sada će, uz blisku i iskrenu suradnju liječnika i para, započeti proces odgovarajuće metode potpomognute oplodnje.

Uzimanje anamneze temelj je za postizanje cilja uglavnom iz tri razloga:

  • Parametri koji umanjuju plodnost bit će isključeni ili identificirani,
  • Predložit će se specifične laboratorijske i kliničke pretrage kako bi se dobila cjelovita slika o stanju ženskog i muškog reproduktivnog sustava,
  • Neće se gubiti dragocjeno vrijeme naknadnim dodavanjem drugih pretraga ako se pronađe zdravstveni problem.

Kvaliteta sperme

Osim toga, uspjeh IVF-a uvelike je određen kvalitetom sperme, no kvaliteta jajnih stanica nedvojbeno je najvažniji parametar.

Kvaliteta jaja

Kvalitetu jajnih stanica prvenstveno određuje dob žene, ali može varirati od mjeseca do mjeseca. U svakom menstrualnom ciklusu žena ima drugu “seriju” jajnih stanica koje se mogu koristiti za IVF.

Na kvalitetu jajašca može utjecati i protokol stimulacije jajnika, unos hormona rasta folikula i vrijeme ovulacije.

Embriološki laboratorij

No, osim pravilnog i temeljitog uzimanja anamneze, jednako važnu ulogu imaju embriolozi i embriološki laboratorij.

U Institutu za život IASO-a visoka stručnost osoblja i izvrsni laboratorijski uvjeti embriološkog laboratorija osiguravaju najbolje moguće rezultate IVF-a.

Putem sustava umjetne inteligencije moguće je odabrati odgovarajuću spermu, značajno povećavajući šanse za uspješnu oplodnju jajne stanice uz optimizaciju procesa odabira embrija kako bi se postigla najveća vjerojatnost trudnoće s točnošću od 92,5%.

IOL također primjenjuje najsuvremenije tehnologije za praćenje i procjenu razvoja embrija prije implantacije i razvoja, što ga čini jednim od najboljih u Europi.

Stope uspješnosti IVF-a

Prema međunarodnim statistikama, stopa trudnoća kod mladih parova u kojima žena proizvede dovoljan broj jajnih stanica doseže 32% po pokušaju, a stopa nataliteta 27%, kaže dr. Ioannis P. Vassilopoulos Dodajući da je mjesečna prirodna reproduktivna sposobnost u dobi od 25 godina oko 25%, u dobi od 30 godina 15%, u dobi od 35 godina smanjuje se na 10%, da bi u dobi od 45 godina dostigla 1%.

priče o zdravlju.gr

Exit mobile version