Zagreba Lajfhaki

Jedanaest znakova koji otkrivaju da starimo brže nego što bismo trebali

Od suhe kože do bolova u zglobovima i otežanog hodanja, postoje neki znakovi da starimo brže nego što bismo trebali.

Pogledajmo znakove i što možemo učiniti da usporimo probleme.

Sporo hodanje

Ako vam se tempo hodanja uspori dok ste u 40-ima, to može biti znak da starite brže od očekivanog. Hodanje je jedna od najboljih i najlakših vježbi koje možete raditi.

Za koristan program hodanja, počnite s 5 minuta hodanja dnevno i postupno povećavajte do 30 minuta. Pokušajte napraviti do 100 koraka u minuti (brojite svoje korake 10 sekundi i pomnožite sa šest.) Za lakše odaberite prave cipele i prošećite s prijateljem.

Smeđe mrlje

Osip se najčešće javlja na licu, rukama i ramenima. Vrlo su česti, osobito kod osoba starijih od 50 godina. Većina ih je bezopasna i posljedica su kroničnog izlaganja suncu.

Obratite se liječniku ako su crne, mijenjaju oblik, krvare, imaju grube obrise. Ne zaboravite na kremu za sunčanje s pravim indeksom zaštite i izbjegavajte izlaganje suncu tijekom podnevnih sati.

Problemi s pamćenjem

Blage promjene u pamćenju prate starenje i mogu započeti već u 40-ima. Možda će vam trebati dulje da se prisjetite imena ili događaja ili zašto ste otišli u susjednu sobu.

Većina slučajeva demencije i Alzheimerove bolesti ne razvije se prije 65. godine života. A demencija nije normalan dio starenja. Da bi vaš um ostao bistar, jedite zdravo, ostanite društveno aktivni i vježbajte.

Bol u zglobovima

Ne dobivaju svi zglobove ukočene kako stare. Međutim, šanse za razvoj osteoartritisa rastu s godinama. Muškarci imaju tendenciju razvijanja simptoma nakon 45. godine, a žene nakon 55. godine.

Ne postoji lijek, ali možete usporiti njegov napredak. Samo jedan sat vježbanja tjedno može pomoći. Radite vježbe fleksibilnosti, vježbe snage i aerobne vježbe. Ako dosad niste vježbali, prvo se posavjetujte s liječnikom.

Suha koža

Koža proizvodi manje kolagena kako starimo. Stoga može postati suha i bez sjaja, osobito nakon 40. godine. Ali suhoću mogu uzrokovati i stvari koje radite (ili ne radite).

Da biste to spriječili, kratko se tuširajte mlakom, a ne vrućom vodom, nježno očistite kožu i dobro je hidratizirajte, pijte puno tekućine i ne provodite previše vremena u suhom okruženju. Ako je vaša koža i dalje vrlo suha i svrbi, posjetite dermatologa kako biste isključili medicinske probleme.

Lako imate modrice

Ovo postaje češće nakon što pređete 60. godinu. Koža postaje tanja, a krvne žile krhkije. Čak i određeni lijekovi mogu uzrokovati više modrica.

Većina ih je bezopasna i nestaju same od sebe. Obratite se svom liječniku ako često imate puno velikih modrica, osobito na prsima, leđima ili licu, ili ako primijetite modrice nakon što počnete uzimati lijek.

Poteškoće pri penjanju stepenicama

Normalno je da ponekad imate poteškoća s penjanjem stepenicama. Ali ako se to često događa kako starite, to bi moglo značiti da ćete imati poteškoća i s drugim dnevnim aktivnostima. Možda zato što ne vježbate redovito.

Ako je to slučaj, provjerite sa svojim liječnikom, a zatim postupno dodajte penjanje uz stepenice u program vježbanja. Provjerite jesu li uzrok bolovi, problemi s ravnotežom ili lijekovi. Posavjetujte se sa svojim liječnikom kako biste isključili kardiovaskularne probleme ili artritis.

Trbušno salo

Tjelesna mast ima tendenciju prelaska na trbuh kako starimo. To se posebno odnosi na žene u postmenopauzi. Bez obzira na vašu dob, nakupljena masnoća na trbuhu može dovesti do zdravstvenih problema poput bolesti srca i dijabetesa tipa 2.

Rizik se povećava ako je opseg trbuha veći od 88,9 cm za žene i veći od 101,6 za muškarce. Redovita tjelovježba i zdrava prehrana najbolji su načini da se riješite sala na trbuhu.

Moć u rukama

Možda ćete otkriti da vam je potrebno više truda da otvorite staklenku ili da vaš stisak na upravljaču nije tako čvrst. Snaga stiska obično počinje opadati nakon 50. godine.

Ruke možete održati jakima radeći neke aktivnosti na glini ili stiskajući loptu za stres. Ako rano ili iznenada izgubite snagu stiska, to može biti znak artritisa ili drugog zdravstvenog problema.

Problemi s vidom

Nakon 40-ih, prezbiopija će vam vjerojatno pokucati na vrata i imat ćete problema s gledanjem stvari izbliza, poput čitanja jelovnika. Ponekad, međutim, proces starenja dovodi do ozbiljnijih problema s vidom, poput glaukoma, katarakte i makularne degeneracije.

Kako biste smanjili rizik, nosite sunčane naočale koje štite od UVA i UVB zraka, prestanite pušiti, hranite se zdravo, vježbajte i ne propustite godišnji liječnički pregled.

Neredovita mjesečnica

Menstruacije postaju manje normalne u kasnim 30-im i ranim 40-im godinama kada žena ulazi u perimenopauzu. Vaše tijelo proizvodi manje estrogena i to znači da bi vaša mjesečnica mogla biti manja, kraća ili rjeđa.

Posavjetujte se sa svojim ginekologom ako vaša mjesečnica postane jako drugačija i bolna, posebno u 30-ima. To bi mogao biti znak rane menopauze.

ygeiamou.gr

Exit mobile version