Jedete li tijesto iz zdjele? Problem nisu (samo) jaja – 6 namirnica koje se ne smiju jesti sirove

Dođete s posla gladni. Želite li naručiti? A ako bude kasno, što ćete učiniti? Dakle, morate kuhati. Ne nešto složeno, nešto jednostavno i brzo. Dva hamburgera ili jedan piletina u pećnici i na kraju. Glad je tu, šalje svoje signale i ne da vam odmor. Gledaš u staklo pećnice. Meso je poprimilo boju. Možda je spreman. Zatvorite pećnicu i brzo poslužite. Što ako želi još malo pečenja? zar je bitno

Kada je u pitanju priprema obroka, napast da preskočite nekoliko koraka postaje jaka kada ste u stisci s vremenom. I dok se neke namirnice doista mogu jesti uz malo kuhanja ili čak potpuno sirove, za druge je od vitalnog značaja provjeriti jeste li ih pravilno skuhali prije nego što ih pojedete. Konzumiranje određenih namirnica sirovih ili nedovoljno kuhanih može predstavljati ozbiljne zdravstvene rizike.

“Mnogi ljudi to znaju konzumacija sirovih ili nedovoljno kuhanih životinjskih proizvodapoput piletine, jaja i mesa, može dovesti do bolesti izazvanih hranom», kaže Stacey Woodson, MS, RDN, LDN. “Međutim, postoje i biljne namirnice koje se ne smiju jesti sirove”.

Ovo je popis od 7 namirnica koje bi, prema stručnjacima, uvijek trebale biti dobro skuhane prije jela:

1. Brašno

Možda je primamljivo isprobati tijesto za kekse ili smjesu za kolače, ali jedenje sirovog brašna riskantan je izbor. “Pravi razlog zašto ne biste trebali jesti sirovi kvasac nije samo jaja»kaže Kristen Lorenz, RD, LDN. „Nekuhano brašno se smatra sirovom hranom jer se procesom izrade ne ubijaju štetne bakterije, npr. salmonela i E. coli, koji mogu kontaminirati pšenicu”. Volite li sirova tijesta birajte termički obrađeno brašno i pasterizirana jaja.

2. Mljevena junetina

Postoji razlog da svaki pribor koji dotakne sirovo mljeveno meso tijekom kuhanja mora biti očišćen kako ne bi kontaminirao gotov proizvod. Mljevena junetina još je jedna namirnica koja se nikada ne smije jesti sirova. “E. coli je bakterija koja se obično nalazi u govedini i može uzrokovati ozbiljne bolesti, pa čak i smrt”upozorava Jennifer House, MSc, RD. “Dok se bakterije u odresku nalaze izvana i nestanu tijekom kuhanja, u mljevenoj govedini bakterije su pomiješane posvuda. Ako se ne kuha na sigurnoj temperaturi (71°C), može uzrokovati ozbiljne bolesti. Zato je odrezak siguran za jesti napola kuhan, ali mljevena govedina nije.”.

3. Perad

Sirovu perad, uključujući piletinu, puretinu i patku, treba strogo izbjegavati. Prema CDC-u, ovo meso prije konzumiranja mora postići unutarnju temperaturu od najmanje 74°C. “Sirova perad može sadržavati opasne bakterije poput salmonele i dovesti do trovanja hranom”kaže dr. Kuća. “Svatko tko se otrovao hranom dobro zna da se ne isplati riskirati, nije vrijedno truda”.

4. Crveni grah

Vjerojatno uživate u grahu kuhanom dok ne omekša, ili barem al dente, a ovo bi moglo biti način na koji će vam vaše nepce spasiti život od nedovoljno kuhanog graha. “Opasnost od jedenja sirovog ili nedovoljno kuhanog crvenog graha nije široko poznata”kaže dr. Lorenz. “Sirovi crveni grah sadrži visoku razinu fitohemaglutinina, proteina koji se nalazi u mahunarke i može izazvati simptome slične trovanju hranom”objašnjava dr. Lorenz. “Od samo nekoliko sirovih zrna graha može vam pozliti. Međutim, pravilno kuhanje – namakanje najmanje 5 sati i kuhanje najmanje 10 minuta – čini ih sigurnima.”. Ako ipak preferirate grah iz konzerve, onda morate znati da je potpuno siguran, jer je potpuno kuhan i spreman za konzumaciju.

5. Mlijeko

Nepasterizirano mlijeko ostaje kontroverzna tema na mnogim razinama. “Iako ga neki zagovaraju, ja ga kao zdravstveni djelatnik ne mogu preporučiti”kaže dr. Lorenz. “Pasterizacija značajno smanjuje rizik od bolesti od bakterija poput E. coli, salmonele, listerije i kampilobaktera. Ove bakterije mogu dovesti do ozbiljne bolesti, hospitalizacije pa čak i smrti.”

6. Lima grah

Lima grah se može činiti bezopasnim, ali sadrži linamarin, spoj koji se, kada se proguta, pretvara u cijanid. “Važno je dobro skuhati lima grah,” kaže dr. Woodson. “Čak i male količine izloženosti cijanidu mogu izazvati ozbiljne simptome, kao što su otežano disanje, slabost, glavobolje, vrtoglavica, bol u očima i više”. Međutim, oni su i dalje jedno važan izvor hranjivih tvaribudući da sadrže značajne količine proteini, vlakna i od željeza. Iz tog razloga, kuhanje je način da se riješite rizika konzumiranja cijanida i da i dalje uživate u svom grahu. “Proces kuhanja sprječava oslobađanje cijanida,” ističe stručnjak. Državno sveučilište Oregon preporučuje kuhanje lima graha u velikom loncu kipuće vode 30 minuta ili dulje.

7. Manioka

Manioka je tropski korijen, koji se može pokazati opasnim ako se pravilno ne pripremi. “Sadrži cijanogene glikozide koji mogu proizvesti cijanid”objašnjava dr. Woodson. “Važno je manioku guliti, rezati, namakati i kuhati u slatkoj vodi kako bi bila sigurna za jelo”. Važno je da se ovaj korijen temeljito skuha kako bi se uklonila njegova potencijalna toksičnost.

Dakle, sljedeći put kada pomislite na…preskakanje koraka kuhanja, razmislite ponovno! Važno je uživati ​​u hrani, a da pritom ne ugrožavate svoje zdravlje. Pravilna priprema i kuhanje ne samo da čine ovu hranu sigurnom, već vam također pomažu da uživate u njoj u njenom najhranjivijem obliku.

Pročitajte također:

Trovanje hranom: Evo što mikrobiolog nikada ne stavlja na svoj tanjur

Zašto ne smijemo jesti kuhano ulje

Piletina i riba: Greške u kuhanju koje dovode do stvaranja kancerogenih tvari

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki