Jednostavan način za smanjenje upale i žudnje te za poboljšanje raspoloženja

Studije su opsežno dokazale da je jedna vrsta prehrane jedan od najboljih poteza za promicanje zdravlja i blagostanja suzbijanjem upale i punjenjem tijela energijom

The dobrobiti povremenog posta poznate su od davnina, a Hipokrat je ovu dijetu uvrstio kao terapijsku metodu za liječenje epileptičkih napadaja. Međutim, do danas je ova regulacija unosa hrane jedan od najučinkovitijih načina mršavljenja, borbe protiv dijabetesa, raka, kardiovaskularnih bolesti i zaštite mozga. Istodobno promiče mentalno zdravlje, smanjujući stres.

Novija studija nadopunjuje ove podatke zaključujući da njegove protuupalne prednosti. Prema podacima, objavljenim u Cell Reports, istraživači Sveučilišta Cambridge otkrili su da konzumiranje hrane unutar strogog vremenskog okvira povećava razinu kemikalije u krvi poznate kao arahidonska kiselina, koja inhibira upalu.

“Ono što smo vidjeli posljednjih godina jest da je jedan posebno inflamasom – NLRP3 inflamasom – vrlo važan u brojnim bolestima poput pretilosti i ateroskleroze, ali i u bolestima poput Alzheimerove bolesti i Parkinsonove bolesti, mnogih bolesti starijih osoba, posebno u zapadnom svijetu’ objašnjava profesorica Clare Bryant s Odjela za medicinu Sveučilišta u Cambridgeu.

Istraživački tim sa Sveučilišta u Cambridgeu i američkog Nacionalnog instituta za zdravlje proučavao je uzorke krvi grupe od 21 dobrovoljca koji su pojeli obrok od 500 kalorija, a zatim postili 24 sata prije nego što su pojeli drugi obrok od 500 kalorija. Tim je otkrio da restrikcija kalorija povećava razinu arahidonske kiseline, čime se smanjuje aktivnost NLRP3. No te su razine pale kad su sudionici nastavili jesti, što je dovelo do manje zaštite od upala.

“Još je prerano zaključiti da povremeni post štiti od bolesti kao što su Alzheimerova i Parkinsonova bolest, budući da su učinci arahidonske kiseline samo kratkotrajni, ali naš rad pridodaje sve većem broju znanstvene literature koja ukazuje na dobrobiti ograničenja kalorija. za zdravlje. Sugerira da bi redovito gladovanje tijekom dugog vremenskog razdoblja moglo pomoći smanjenje kronične upale koje povezujemo s ovim situacijama” zaključuje profesor.

Bolje raspoloženje i manje žudnje

U odvojenom pregledu studija objavljenih u časopisu Frontiers in Nutrition, istraživači su saželi trenutna znanstvena saznanja o tome kako ovi isprekidani postovi bilo koje vrste utječu na prehrambeno ponašanje, raspoloženje i opću dobrobit.

Kako su otkrili, njihovi su rezultati bili različiti. Na primjer, u usporedbi s ograničenjem kalorija, povremeni post može dovesti do manja glad, dok su drugi otkrili da su te dvije strategije ekvivalentne u upravljanju težinom. U nekim su studijama rezultati vidljivi samo kratkoročno, ali ne i dulje, što ukazuje na poteškoće u nastavku pridržavanja bilo kojeg režima prehrane.

Najveća korist, međutim, uočena je u regulaciji raspoloženja: istraživači ističu da povremeni post značajno smanjeni osjećaji ljutnje, zbunjenosti, napetosti, depresije i ukupnih poremećaja raspoloženja, dok povećane razine energije. Međutim, svi ovi nalazi promatrani su kratkoročno.

Kako se to objašnjava?

Čini se da je osovina crijeva i mozga mehanizam s važnom ulogom u dobrobiti povremenog gladovanja. osobito u dispoziciji, kako je pregled utvrdio. Ovaj plan prehrane poboljšava zdravlje crijeva, što je zatim povezano s većom proizvodnjom aktivnih metabolita i neurotransmitera.

Pročitajte također

Mršavljenje: koliko je važno vrijeme obroka

Prehrana po satu: Koliko nas mršavi povremeni post – odgovori istraživanja

Povremeni post: Koliko je najpopularnija dijeta učinkovita i sigurna?

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki