Zagreba Lajfhaki

Jednostavni načini da se osjećate bolje ako tijekom blagdana previše jedete i pijete

Prejedanje je uobičajeno za vrijeme blagdana i mnogi zbog toga imaju probavne i druge probleme. Iako bi ih bilo idealno izbjegavati, postoje jednostavni načini za ublažavanje njihovih uobičajenih učinaka. Znanstvenici iz Britanije i SAD-a imaju korisne savjete za svaku situaciju.

Pijte mlijeko protiv žgaravice

Žgaravica je jedan od najčešćih probavnih problema tijekom blagdana. Zašto; Dijelom zato što obroci koje jedemo sadrže puno masti – od svinjetine do vrhnja i svježeg maslaca u slatkišima.

Masnoće usporavaju pražnjenje želuca, odnosno kretanje hrane iz želuca u tanko crijevo. Posljedica je da želudac dulje ostaje pun i nakuplja se želučana kiselina. Ta će se kiselina vjerojatno vratiti u jednjak, uzrokujući osjećaj pečenja iza prsne kosti.

Ako kod kuće nemate lijek protiv žgaravice, pijte mlijeko, preporučuje dr. Peter Whorwell, emeritus profesor gastroenterologije na Sveučilištu u Manchesteru. Pružit će privremeno olakšanje od osjećaja pečenja.

Nasuprot tome, nemojte piti voćni sok jer je kiseo i pogoršat će žgaravicu. Isti učinak ima i “jaki” čaj od paprene metvice, iako se ponekad preporučuje za “smirenje” želuca i olakšavanje probave. Ovaj uvarak opušta zalistak između želuca i jednjaka, objašnjava prof. Na taj način, međutim, olakšava regresiju.

Ali budi pažljiv: Ako je žgaravica popraćena jakom boli u prsima koja se širi u lijevu ruku, čeljust ili leđa, odmah potražite liječničku pomoć. Mogao bi biti srčani udar. A ako žgaravica ne nestane za nekoliko dana, posavjetujte se s liječnikom.

Pobijedite nuspojave pijanstva

Glavobolja, mučnina i umor nakon pretjeranog konzumiranja alkohola posljedica su dehidracije. Alkohol potiskuje antidiuretski hormon (ili vazopresin ili vazopresin), koji šalje poruke bubrezima da zadrže tekućinu.

Bez ovog hormona povećava se izlučivanje tekućine i tijelo dehidrira. Iz istog razloga ćete također osjećati intenzivnu žeđ. Osim toga, alkohol iritira unutarnju stijenku želuca i potiče proizvodnju želučane kiseline, što rezultira mučninom i bolovima.

Nažalost, tijekom blagdana konzumacija alkohola znatno raste. Zapravo, četvrtina godišnje prodaje alkoholnih pića obično se bilježi u zadnjem mjesecu u godini.

Što je rješenje? “Pij puno vode,” odgovara obiteljski liječnik dr. Ann Nainan, iz Londona. “Popijte čašu vode prije spavanja noć nakon prekomjernog opijanja. Kad se probudite popijte još jednu. Zatim, tijekom prvih dana nakon opijanja, popijte ukupno 8-10 čaša vode.”

Prekomerno pijenje znači konzumiranje pet ili više pića odjednom. Vašem će tijelu trebati do 24 sata da se riješi toksičnih nusproizvoda metabolizma alkohola.

Uz tekućinu, uzmite paracetamol ili ibuprofen za glavobolju (ako su sigurni za vas). Također jedite zdrav doručak (npr. kuhano jaje s kruhom) kako biste održali zdravu razinu šećera u krvi. One se smanjuju jer jetra pokušava razgraditi alkohol, a hipoglikemija povećava glavobolju i mučninu.

Izbjegavajte hranu bogatu mastima dok se ne oporavite jer masnoće usporavaju pražnjenje želuca i opterećuju probavni sustav.

Hodajte kako biste ublažili nadutost

Previše i bogata hrana tijekom blagdana kobno uzrokuje nadutost. Ne prestanete li na vrijeme jesti, nakon blagdanskog stola prošećite, preporučuje dr. Whorwell.

Kako objašnjava, hodanje stimulira crijeva. Osim toga, povećava prokrvljenost svih mišića tijela, dakle i onih probavnog sustava. Na taj način se olakšava kretanje hrane iz želuca u crijeva i smanjuje nadutost.

Također možete piti kamilicu za razbijanje plinova u probavnom traktu. Međutim, ako uzimate lijekove protiv zgrušavanja krvi poput varfarina, posavjetujte se s liječnikom prije nego što ga konzumirate. Sadrži hemolitičku tvar (zvanu kumarin) koja može povećati rizik od krvarenja.

Na kraju, pokušajte trljati trbuh s desna na lijevo kako biste lakše izbacili plinove.

Borite se protiv probavnih smetnji

Probavne smetnje također su česta pojava tijekom blagdana, osobito u srednjoj i starijoj životnoj dobi. To se može očitovati kombinacijom probavnih simptoma, javlja britanski nacionalni zdravstveni sustav (NHS). To uključuje:

  • Opekline
  • Inflacija
  • Bolest putovanja
  • Podrigivanje (podrigivanje) i probavni plinovi

Regurgitacija hrane ili tekućine s gorkim okusom u ustima

Za brzo rješavanje probavnih smetnji možete popiti sodu ili šalicu kamilice ili izvarak đumbira (đumbir). Ako uzimate lijekove protiv zgrušavanja krvi, pitajte liječnika smijete li piti kamilicu. Međutim, nemojte piti pića koja sadrže kofein (npr. kavu, čaj, itd.) ili gazirana bezalkoholna pića jer mogu pogoršati vaše simptome.

Exit mobile version