Zagreba Lajfhaki

Kada i zašto hrana “zagori” u zamrzivaču? Kako to izbjeći?

Možda ste primijetili da vam je zamrzivač ponekad “spržio” hranu za koju ste mislili da ste je pažljivo zamrznuli. Ali kako prepoznati opekline nastale njihovim pogrešnim zamrzavanjem?

Kod povrća ili voća, znakovi “opekotine” su naboranje njihove vanjske kore, promjena boje i različite boje “krpe” koje se pojavljuju na njihovoj površini.

Meso ili riba mogu izgledati bez boje, sa sivim ili bijelim mrljama – ledenim kristalima – ili mjestimično suho. Što se tiče okusa, “spaljeno” meso je očito inferiorno. Možete ga, naravno, “obrijati” nožem ili odrezati oštećeni dio da sačuvate ostatak. Ako ga skuhate takvog kakvog jest, bit će teže ukloniti oštećene dijelove.

Njihov suživot u loncu tijekom kuhanja utječe na cjelokupni okus jela. Ako se opet “opeklina” proširila na cijeli komad, trebali biste ga baciti. Možda nije štetno, ali je toliko suho i bezukusno da nije za jelo.

Kruh i razna peciva suše se na rubovima ili se na nekim mjestima stvrdnu.

Jednako neugodna posljedica lošeg čuvanja u zamrzivaču je čudan i prodoran miris trule trave koji ispušta “zagorjela” hrana.

Što uzrokuje opekotine u zamrzivaču?

Do “gorenja” dolazi zbog sublimacije hrane – procesa u kojem se led pretvara u vodenu paru, suši i stvrdnjava hranu. Kad god temperatura u vašem zamrzivaču poraste iznad -17,7◦ C, dolazi do sublimacije. Ovo “zapaljivanje” jednostavno je posljedica kontakta hrane sa zrakom. I dok naizgled izgledaju odbojno, to ne mora nužno značiti da su te namirnice neprikladne ili opasne za konzumaciju.

Stoga moramo poduzeti neke mjere kako bismo spriječili njihovo “zagorijevanje”, uglavnom zato što je tekstura zagorjele hrane vrlo neugodna, a okus u cjelini osjetno pogoršan.

Kako izbjeći problem?

Hrana “gori” zbog nedovoljne zaštite od zraka koji je zarobljen u njenom omotu i “krade” joj vlagu, suši je ili mjestimično stvrdnjava.

Čak i ako smo u početku izbacili zrak, on uspije ući čak iu vrećice ili posude, ako ih ne hermetički zatvorimo.

Niti jedno pecivo ne stavljamo direktno, kakvo smo kupili, u njegovu rastresitu i potpuno neprikladnu za zamrzavanje, celofansku ambalažu, koja omogućuje da se na nekim mjestima navlaži, a na drugim mjestima stvrdne.

Postoje spremnici za čuvanje hrane posebno dizajnirani za zamrzavanje od deblje plastike ili stakla.

Iako je prikladno ponovno koristiti uobičajene posude za transport hrane, one su zapravo beskorisne za zamrzavanje hrane. Lako ulazi zrak ili su jednostavno pretanke i ne štite od hladnoće. Isto vrijedi i za obične plastične vrećice.

Koristite samo vrećice, staklenke i posude s oznakom “koristiti za zamrzavanje”. Iako su skuplji, dugoročno ćete uštedjeti novac ako ne bacate hranu koja je zagorjela u zamrzivaču.

Što se tiče prozirne folije, njome štitimo samo neke prethodno zamrznute namirnice koje ćemo zajedno s njihovim kutijama staviti u zamrzivač.

Ako zamrzavamo meso u mesnom papiru, ono bi trebalo ležati na voštanoj strani papira i potrebno ga je staviti u ziplock vrećicu za zamrzavanje radi bolje zaštite.

Postoji, naravno, poseban stroj za zatvaranje vrećica – koji stvara vakuum zraka – ali svaka druga metoda koja uklanja zrak pruža relativnu zaštitu.

Olakšava rukovanje njima tako što hamburgere ili komade mesa odvojite masnim papirom ili papirom za zamrzavanje prije nego što ih stavite u posebnu vrećicu.

Također je korisno na pakiranjima zabilježiti što smo čuvali i datum zamrzavanja, kako ne bismo prekoračili preporučeni rok trajanja u zamrzivaču.

Što duže hrana stoji u zamrzivaču, to više gubi okus, nekima prije nego drugima. Zato moramo često pregledavati zamrzivač i donositi namirnice koje treba odmah konzumirati.

Skratite “kopanja”, s otvorenim vratima zamrzivača kako biste izbjegli temperaturne oscilacije.

Način na koji se zamrzivač odleđuje također igra ulogu. U samoodmrzavajućem tipu, koji se automatski uključuje i isključuje kako ne bi uhvatio led, hrana se ne odmrzava, ali brže “zagori”. Ako imate drugi zamrzivač koji se ne odmrzava sam, trebali biste u njega pohraniti svu hranu koju planirate čuvati dulje vrijeme, a kratkotrajne namirnice držite u zamrzivaču ili u uspravnom zamrzivaču koji se sam odmrzava. .

Koliko hrana traje u zamrzivaču?

POVRĆE

Već smrznuto povrće u originalnom pakiranju 1 godina

Avokado 5 mjeseci

Grašak 8 mjeseci

Zelena i crvena paprika i čili 3 – 4 mjeseca

Kukuruz 8 mjeseci

Zimska ili jesenska tikva (kuhana) 1 godina

Tikvice ili ljetne tikve 8 mjeseci

Mrkva 1 godina

Cvjetača 1 godina

Brokula 1 godina

Cikla 1 godina

Gljive (kuhane) 1 god

Gljive (sirove) 8 mjeseci

Celer-celer 1 godina

Šparoge 1 godina

Rajčice 3-4 mjeseca

Mahune široke ili okrugle 1 god

Lisnato povrće 8 mjeseci

VOĆE

Voće već zamrznuto u izvornom pakiranju 1 godina

Marelica 6 mjeseci

Trešnje 6 mjeseci

Brusnice 1 godina

Jabuke 4 mjeseca

Banane 8 mjeseci

Breskve 4 mjeseca

Gotovi sokovi 1 godina

MESO – UKUSNI PROIZVODI

Iznutrice (jetra, bubrezi itd.) 4 mjeseca

Šunka 2 mjeseca

Mljeveno meso (i pljeskavice) 4 mjeseca

Piletina ili puretina (cijela) 1 godina

Piletina (rezak) 9 mjeseci

Divljač (raw) 8-12 mjeseci

Kobasice 3 mjeseca

Špek i panceta 3 mjeseca

Odresci 8 mjeseci

Rebra (svinjetina, junetina, janjetina) 4-12 mjeseci

Meso na žaru 1 mjesec

RIBA PLODOVI MORA

Nemasna ili bijela riba (bakalar, bakalar, iverak, list) 6 mjeseci

Masna riba (palamida, skuša, losos) 3 mjeseca

Jastog (kuhan) 2 mjeseca

Jastog (sirovi ili živi) 3 mjeseca

Škampi (sirovi) 4 mjeseca

Rakovica (kuhana) 2 mjeseca

Rakovica (sirova ili živa) 3 mjeseca

Rakovi (sirovi) 4 mjeseca

Školjke (kuhane na pari) 3 mjeseca

Sipa, hobotnica ili lignja (sirova) 4 mjeseca

časopis za masline.gr

Exit mobile version