Zagreba Lajfhaki

Kada naše tijelo bombardira “hormon smrti”

Usporavanje protoka krvi, zgušnjavanje krvi i oštećenje vaskularne stijenke kao posljedica upale – kombinacija ova tri čimbenika dovodi do bilo kakve tromboze (prilično opasno stanje).

Postoji i takva stvar kao što je lutajući tromb. Kardiologinja Anna Korenevich objasnila je o čemu se radi i koji je uzrok ovakvom stanju.

Takozvani lutajući ili plutajući tromb dubokih vena donjih ekstremiteta upozorava da je jedan njegov dio pričvršćen na stijenku vene, a drugi slobodno “pluta” u lumenu posude.

Stres bira bolest

To je opasno jer se krvni ugrušak može odvojiti i s krvotokom jurnuti u plućnu arteriju. A to dovodi do teškog kardiopulmonalnog zatajenja i iznenadne smrti, upozorila je Anna Korenevich.

Stanje s lutajućim krvnim ugruškom može biti uzrokovano proširenim venama, dugim putovanjem u stacionarnom položaju, dehidracijom, pušenjem, kroničnim bolestima i prekomjernom težinom. I također – dugotrajni stres, naglasio je kardiolog.

“Koji je to bitan čimbenik koji uzrokuje upalu krvnih žila i zgušnjavanje krvi, a koji uvijek propuštamo i ništa ne poduzimamo? Riječ je, naravno, o dugotrajnom kroničnom stresu, zbog kojeg je naše tijelo bombardirano s hormonom smrti – kortizolom, koji uzrokuje sve te opasne životne procese u tijelu”, piše doktorica.

I ovdje je glavna pogreška ignorirati i pustiti stres da prođe. Važno ga je na vrijeme ukloniti iz života (primjerice, uz pomoć suvremene psihotehnike to je već postalo moguće jednostavno i brzo), dodao je stručnjak./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version