Zagreba Lajfhaki

Kako alkohol utječe na krvni tlak?

S povišenim krvnim tlakom i dijagnozom “hipertenzija” čovjek može normalno živjeti dugi niz godina, sve dok kontrolira pokazatelje i uzima tablete koje je propisao liječnik, kažu stručnjaci. Hipertoničari se isprva ne trude brojati unesene kalorije, a mnogi od njih su uvjereni da alkohol može biti i koristan za visoki krvni tlak.

No i WHO i američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti preporučuju ljudima da ograniče unos alkohola kako bi snizili visoki krvni tlak. Ipak, može li si hipertoničar povremeno priuštiti neko fino piće?

I da i ne, kratko je na to pitanje odgovorila nutricionistica dr. Trista Best. Kada je riječ o alkoholu i kroničnim bolestima, najjednostavniji odgovor je da je bolje apstinirati od žestokog alkohola. Ali postoje nijanse. Pogledajmo kako alkohol djeluje na hipertoničare:

• Povećava proizvodnju hormona renina, koji uzrokuje sužavanje krvnih žila, kaže dr. Best. Stoga se nakon nekoliko čašica alkohola krvne žile sužavaju puno više nego inače. I stoga se pritisak na njih povećava, što također dovodi do povećanja pokazatelja krvnog tlaka.

Alkohol je nekompatibilan s antikoagulansima

• Alkohol također utječe na krvni tlak preko razine hormona stresa kortizola.

• Može smanjiti učinak tableta koje hipertoničar uzima ili izazvati negativne nuspojave.

• Između ostalog, alkohol pomaže u debljanju. A višak kilograma uvijek je uzrok visokog krvnog tlaka.

• Vino i pivo – sadrže prazne kalorije, što može dovesti do debljanja i visokog krvnog tlaka.

• Ne morate se potpuno odreći alkohola, sve dok prestanete na vrijeme.

• Umjereno pijenje znači jedno piće alkohola dnevno za žene i dva za muškarce. Važno je da je alkoholno piće bez šećera, s visokim udjelom resveratrola – antioksidansa koji normalizira razinu kolesterola, smanjuje upale i sprječava oštećenje krvnih žila. Takvo je, primjerice, suho crno vino. Također sadrži blagotvorne oksilane i polifenole.

Koji je alkohol dobar za crijeva?

• Prije nekog vremena znanstvenici su razjasnili da je unos male količine alkohola za osobe starije od 40 godina bolji od potpune apstinencije. Ali samo ako ste bez kroničnih bolesti.

Prema većini liječnika, čak i jedna doza alkohola dnevno već ulazi u zonu određenog medicinskog rizika, a zlouporaba alkohola jedan je od vodećih uzroka fibrilacije atrija – najčešće vrste aritmija u kliničkoj praksi. Jer:

• Bilo koja doza alkohola povećava krvni tlak, razinu triglicerida i indeks tjelesne mase, a zlouporaba alkohola mijenja rad svih organa, a posebno jetre.

• U slučaju zlouporabe alkohola povećava se rizik od krvarenja, kompliciran je odabir sigurne doze pripravaka za anesteziju tijekom operacije.

• Alkohol ima toksični učinak na miokard.

Exit mobile version