Zagreba Lajfhaki

Kako alkohol utječe na tijelo (osim tipičnog mamurluka)

Alkohol utječe na mnoge funkcije i organe u tijelu, čak i na načine koji nisu široko rasprostranjeni. Osim dobro poznatog “mamurluka”, što još uzrokuje konzumacija alkohola?

Ide ravno u mozak

Tridesetak sekundi nakon prvog gutljaja, alkohol se “trči” u mozak. Usporava kemikalije i “putove” koje moždane stanice koriste za slanje poruka. To mijenja raspoloženje, usporava reflekse i narušava ravnotežu. Također smanjuje sposobnost jasnog razmišljanja, čega se konzument kasnije možda neće sjećati jer će iskustva teško “pohraniti” u dugoročno pamćenje.

Mozak se smanjuje

Ako netko pije puno tijekom duljeg vremenskog razdoblja, alkohol može utjecati na izgled i funkcioniranje njegovog mozga. Njegove se stanice počinju mijenjati, pa čak i smanjivati. Previše alkohola zapravo može smanjiti njegov mozak i to će imati velike posljedice na njegovu sposobnost razmišljanja, učenja i pamćenja stvari. Također mu može biti teško održavati konstantnu tjelesnu temperaturu i kontrolirati svoje pokrete.

Loša kvaliteta sna

Usporivački učinak alkohola na mozak može vas učiniti pospanima i učiniti da netko lakše zaspi, ali neće dobro spavati. Njegovo će tijelo prerađivati ​​alkohol tijekom noći. Nakon što njegov učinak popusti, završit će se bacakati i okretati po krevetu bez dobrog REM sna koji je tijelu potreban da bi se osjećalo odmorno. Također, uz alkohol je vjerojatnije da će imati noćne more i živopisne snove, a vjerojatno će se i češće buditi da ide na zahod.

Više želučane kiseline

Alkohol iritira sluznicu želuca i uzrokuje protok probavnih sokova. Kada se nakupi dovoljno kiseline i alkohola, to uzrokuje mučninu i moguće povraćanje. Godine obilnog pijenja mogu uzrokovati bolne rane koje se nazivaju čir na želucu, a visoke razine tekućine u želucu mogu dovesti do gubitka gladi. To je jedan od razloga zašto oni koji dugo piju često ne dobiju sve potrebne hranjive tvari.

Proljev i žgaravica

Tanko i debelo crijevo također su nadraženi. Alkohol remeti normalnu brzinu kojom se hrana kreće kroz njih. Zbog toga obilno pijenje može dovesti do proljeva, koji se može pretvoriti u dugoročni problem. Također povećava vjerojatnost žgaravice – opušta mišiće koji sprječavaju ulazak kiseline u jednjak, cijev koja povezuje usta i želudac.

Učestalo mokrenje

Mozak otpušta hormon koji sprječava bubrege da proizvode previše urina, ali kada alkohol “proradi”, uzrokuje da ga mozak isključi. To znači učestalo mokrenje, što može dovesti do dehidracije. Kad netko pije mnogo godina, toksični učinci alkohola mogu istrošiti bubrege.

Bolest jetre

Jetra razgrađuje gotovo sav alkohol. U procesu rješava mnoge toksine. S vremenom, obilno pijenje čini organ masnim i omogućuje nakupljanje debljeg, fibroznog tkiva. To ograničava protok krvi, tako da stanice jetre ne dobivaju ono što im je potrebno za preživljavanje. Kako umiru, jetra također postaje oštećena i prestaje raditi, bolest se zove ciroza.

Oštećenje gušterače i dijabetes

Inače, ovaj organ proizvodi inzulin i druge kemikalije koje pomažu crijevima da razgrade hranu, ali alkohol blokira taj proces. Kemikalije ostaju unutar gušterače. Zajedno s toksinima iz alkohola, oni uzrokuju upalu u organu, što može dovesti do ozbiljnih oštećenja. Nakon godina, to znači da se ne može proizvesti potreban inzulin, što može dovesti do dijabetesa i također povećava vjerojatnost raka gušterače.

Mamurluk

Alkohol dehidrira i uzrokuje širenje krvnih žila u tijelu i mozgu. To uzrokuje glavobolju. Želudac se želi riješiti toksina i kiselina koje alkohol remeti, što uzrokuje mučninu i povraćanje, a budući da je jetra bila “zauzeta” preradom alkohola, nije pustila dovoljno šećera u krv, što je uzrokovalo slabost i drhtavicu. Ukratko, sve navedeno čini ono što se zove mamurluk.

Problemi sa srcem

Noć pijenja može poremetiti električne signale koji održavaju otkucaje srca. Ako se to radi godinama, te promjene mogu biti trajne, a alkohol može doslovno iscrpiti srce. Tijekom vremena uzrokuje spuštanje i rastezanje srčanih mišića, pri čemu srce također ne može pumpati krv, a to utječe na svaki dio tijela.

Promjena tjelesne temperature

Alkohol širi krvne žile, povećavajući dotok krvi u kožu. To uzrokuje crvenilo kože i osjećaj vrućine – ali ne zadugo. Toplina iz te dodatne krvi odlazi izravno iz tijela, uzrokujući pad temperature. S druge strane, dugotrajno, obilno pijenje povisuje krvni tlak. Uzrokuje da tijelo oslobađa hormone stresa koji sužavaju krvne žile, pa srce mora jače pumpati kako bi guralo krv naprijed.

Slab imunološki sustav

Pa ipak, možda postoji veza između prehlade i noći provedene u pijanstvu. Alkohol “prigušuje” imunološki sustav i tijelo ne može proizvesti broj bijelih krvnih zrnaca koji mu je potreban za borbu protiv bakterija. Dakle, 24 sata nakon pijenja alkohola postoji veća vjerojatnost da će se netko razboljeti. Dugoročno gledano, osobe koje obilno piju imaju mnogo veću vjerojatnost da će razviti bolesti poput upale pluća i tuberkuloze.

Hormonalno uništenje

Ove moćne kemikalije upravljaju svime, od seksualnog nagona do brzine probavljanja hrane. Da bi sve teklo glatko, potrebna im je prava ravnoteža koju alkohol sprječava. Kod žena to može poremetiti menstruaciju i uzrokovati probleme u trudnoći. Kod muškaraca to može značiti probleme s postizanjem erekcije, manji broj spermija, smanjenje testisa i povećanje grudi.

Gubitak sluha

Alkohol utječe na sluh, ali nitko nije siguran kako. Međutim, alkohol znači da zvuk mora biti glasniji da bi ga potrošač čuo, što može postati trajno. Dugogodišnji konzumenti alkohola često imaju gubitak sluha.

Tanke kosti, manje mišića

Obilna konzumacija alkohola može poremetiti razinu kalcija. Zajedno s hormonalnim promjenama koje uzrokuje alkohol, to može spriječiti tijelo u izgradnji novih kostiju. Postaju tanji i lomljiviji, što se naziva osteoporoza. Alkohol također ograničava dotok krvi u mišiće i blokira proteine ​​koji ih grade. S vremenom to dovodi do manje mišićne mase i snage.

oblik.gr

Exit mobile version