Zagreba Lajfhaki

Kako izvaditi tortu iz kalupa a da se ne slomi

Postigli smo savršene proporcije, kuća je puna mošusa i vrijeme je za izbijanje. Nije li šteta da torta postane mrvica?

Zapelo je, počelo se raspadati, a već smo ga dali petorici različitih ljudi. Nemojmo paničariti, jer rješenja ima. I da kolač izvadimo iz posude “spreman” i da pokrijemo pukotine ako ne izbjegnemo nezgodu s kuhanjem.

Prvo trebamo biti sigurni da je pečen, jer se napola pečeni kolač koji još ima nepotrebnu vlagu vrlo vjerojatno zalijepi za kalup. Pokazatelj odgovarajućeg pečenja je da se tijesto za kolač počinje odvajati od obodnih stijenki. Još jedna tajna je da ako prstom lagano pritisnemo sredinu torte i ona odskoči, onda je pečena. Ali ako napravi lokvicu, onda treba još malo vremena u pećnici. Možemo ga i probosti čačkalicom u sredini. Ako izađe bez tragova vlage, onda smo spremni!

Ako pustimo kolač da se zagrije na sobnu temperaturu prije nego što ga pokušamo izvaditi iz kalupa, tada su šanse da se slomi ili zalijepi znatno smanjene. Izvadite iz pećnice i ostavite da odstoji 10 minuta. Zatim ga ostavimo još malo na našem kuhinjskom pultu. Tako će dobiti i hrskaviju koricu.

A sada, trenutak istine

Prođite nožem za maslac po obodu torte, tako da se dobro odvoji od stijenki. Ako smo kalup dobro namazali maslacem/uljem, to će biti dovoljno za besprijekoran finiš.

Ali ako se zaglavi zauvijek, a nož nam se čini da ne pomaže, možemo kalup omotati želatinom i tortu staviti u zamrzivač na najmanje 6 sati. Zatim ćemo tepsiju okrenuti naopako, pa ćemo laganim lupkanjem izvući tortu iz tepsije netaknutu!

Posljednje utočište

Ako vaš kolač i dalje tvrdoglavo “ne želi” izaći iz kalupa, umjesto da ga uništite pokušavajući ga izvaditi, bolje ga poslužite takvog kakav jest na sredini stola. Život je kratak! Konzumirajte ga zajednički, ali ne konzervativno!

časopis za masline.gr

Exit mobile version