Zagreba Lajfhaki

Kako način na koji perete zube može biti povezan s rizikom od demencije

Kako se brinete o svojim zubima može utjecati na vaše kognitivne sposobnosti kasnije u životu, prema sve većem broju istraživanja.

Studija objavljena u srpnju u časopisu Neurology otkrila je da ako ljudi nemaju sve svoje zube ili pate od infekcije desni zvane parodontitis, postoji veća vjerojatnost da će dijelovi njihovog mozga atrofirati—ili propasti—kako stare.

Zasebna studija objavljena 2020. koja je proučavala podatke o ljudima i štakorima također je otkrila da “loši oralni zdravstveni uvjeti” — uključujući nedostatak zuba — mogu biti čimbenici rizika za kognitivni pad, dok je analiza objavljena još 2007. pokazala da mali broj zubi povećava rizik od razvoja demencije u starijoj dobi.

Iako su mnoga izvješća otkrila vezu između oralnog zdravlja i kognitivnog pada, istraživači kažu da buduće studije trebaju istražiti mehanizam kojim prvo utječe na drugo.

Međutim, istraživači imaju teorije o tome zašto su ta dva odnosa povezana. Neki su tvrdili da kada osoba izgubi zube, njezine se prehrambene navike mijenjaju i kao rezultat toga ne dobivaju potrebne hranjive tvari. “Nedostatak hranjivih tvari, poput vitamina B, može utjecati na kogniciju zbog promjena u prehrambenim navikama uzrokovanih nedostatkom zuba”, izvještava dokument iz 2023. godine.

Druga teorija kaže da bi za to mogla biti kriva upala uzrokovana parodontitisom, budući da je upala povezana s rizikom od demencije i kognitivnog pada.

Bez obzira na detalje korelacije, stručnjaci kažu da je to još jedan razlog više za brigu o svom oralnom zdravlju, posebice s godinama.

U idealnom slučaju, trebali biste prati zube najmanje dva puta dnevno pastom za zube s fluorom, prema klinici Mayo. Svaki put kada perete zube trebali biste to činiti najmanje dvije minute, prema Američkom udruženju stomatologa. Nekima bi moglo biti od pomoći postaviti tajmer dok peru zube kako bi bili sigurni da peru dovoljno vremena.

Četkanje pomaže u prevenciji parodontitisa, kao i svakodnevno čišćenje zubnim koncem i redoviti stomatološki pregledi.

Znakovi parodontitisa

Ako osjetite simptome stanja, trebali biste također potražiti liječničku pomoć.

Znakovi upozorenja uključuju otečene ili natečene desni – jarkocrvene, tamnocrvene ili tamnoljubičaste desni, desni koje lako krvare ili su osjetljive na dodir, bljuvanje krvi nakon pranja zuba ili konca, primjećivanje ružičaste boje na četkici za zube nakon pranja, loš zadah, gnoj između zuba i desni, gubitak zubi, bol pri žvakanju, stvaranje novih prostora između zuba, desni se odmiču od zuba, čineći ih duljima nego što bi trebali biti (ovo se također naziva povlačenjem desni) i promjena način na koji vaši zubi pristaju jedan uz drugog kada zagrizete, prema klinici Mayo.

Kakva oštećenja uzrokuje parodontoza?

Trebali biste što prije dogovoriti pregled kod stomatologa ako primijetite bilo koji od gore navedenih simptoma, jer pravodobno liječenje smanjuje mogućnost oštećenja uzrokovanih parodontitisom.

Osim kognitivnog pada, parodontoza se povezuje s infekcijama krvotoka, bolestima dišnog sustava, reumatoidnim artritisom, bolestima koronarnih arterija, problemima šećera u krvi, dijabetesom, pa čak i s preranim porodom i niskom porođajnom težinom.

Kako spriječiti parodontitis

Ovo, kao i sve veći broj izvješća koja ovo stanje povezuju s lošim kognitivnim zdravljem kasnije u životu, govore u prilog ranom uspostavljanju dobrih oralnih zdravstvenih navika, kažu stručnjaci. Prema klinici Mayo, “najbolji način da spriječite parodontitis je stvoriti naviku brige o svojim ustima i zubima. Započnite ovu rutinu u mladosti i održavajte je do kraja života.”

iefimerida.gr

Exit mobile version