Zagreba Lajfhaki

Kako oživjeti uvenulu sobnu biljku – i kada reći zbogom

Nemojte još odustati od uvele kućne biljke. jer postoje načini da se to oživi.

Padajuće lišće. Opuštene stabljike. Paraziti. Znakovi su jasni: vaša sobna biljka umire. Znači li to da je vrijeme da ga izvadite iz lonca? Ne tako brzo. Mnoge sobne biljke otpornije su nego što mislite i mogu se oporaviti od teških uvjeta. Samo trebate otkriti od koje bolesti vaša biljka pati i poduzeti korake da je pokušate popraviti.

Kako znati je li vaša biljka mrtva ili živa

Provjerite ima li sobne biljke znakove života. Često izgleda kao da je mrtav ili umire, ali još uvijek ima puno života u sebi. Slično tome, neke biljke, poput amarilisa i kaladija, dio godine prirodno miruju i gube svo svoje lišće. Pa iako se neki znakovi mogu činiti alarmantnima, ponekad su samo dio potpuno normalnog procesa.

Kako biste utvrdili je li vaša biljka još živa, počnite pregledom stabljika. Žive stabljike će biti fleksibilne, ne lomljive i zelene boje. Za drvenaste stabljike noktom ostružite sićušni dio kore da potražite zeleno tkivo ispod. Nježno izvadite biljku iz lonca kako biste pregledali korijenje. Dok je živo korijenje bijelo ili žuto i debelo, čak se i biljke sa smeđim korijenjem mogu oživjeti. Međutim, ako je sve korijenje istrunulo, to je znak da se biljka ne može spasiti.

Kako oživjeti uvenulu sobnu biljku

Nakon što uočite znakove života, vrijeme je da se usredotočite na oživljavanje svoje biljke. Tajna oživljavanja sobnih biljaka leži u zadovoljavanju njihovih jedinstvenih potreba. Ne zahtijevaju sve sobne biljke jednaku količinu sunca i vode, niti uspijevaju na istim temperaturama.

Problem s pretjeranim zalijevanjem

Prekomjerno zalijevanje jedan je od najčešćih uzroka opadanja sobnih biljaka. Kada je tlo natopljeno vodom, nema mjesta za kretanje zraka kroz tlo, zbog čega se korijenje guši. Jednostavno i trenutačno rješenje je smanjiti količinu i učestalost zalijevanja. Pustite da se gornji sloj tla osuši između zalijevanja. Pobrinite se da se spremnici također pravilno ocijede i ispraznite ladice za prikupljanje ako voda ostane dulje od 24 sata.

Pretjerano zalijevanje može istrunuti korijenje. Dakle, ako vidite da korijenje postaje crno, odvojite vrijeme i presadite biljku. Sterilnim škarama odrežite korijenje koje pokazuje znakove bolesti i ponovno ga posadite u svježu zemlju. Zatim počnite s umjerenijim rasporedom zalijevanja kako biste svojim biljkama dali malo prostora za disanje.

Malo vode je problem

Opadanje lišća može biti znak i pretjeranog i premalog zalijevanja. Potražite osušene ili lomljive vrhove lišća ili požutjelo lišće pri vrhu biljke. Oba su znakovi da je potrebno više vode.

Kada je tlo vrlo suho, može biti teško navlažiti ga pomoću kante za zalijevanje. Umjesto toga pokušajte s donjim zalijevanjem, što je metoda zalijevanja biljaka s dna, a ne s vrha posude. Kako biste rehidrirali vrlo suhu biljku, stavite cijelu posudu u sudoper, kadu, pladanj ili kantu s vodom. Natapanje omogućuje da tlo upije vodu s dna. Neka se biljke namaču 30 minuta ili dok tlo ne postane vlažno. Nakon namakanja važno je pustiti da višak vode iscuri iz posude.

Tretirajte uvele sobne biljke

Suho lišće nikada neće izrasti u normalu, a obrezivanje pomaže u uklanjanju mrtvog ili smežuranog lišća. Rezanje stabljika također potiče novi rast ispod točke rezanja. Odrežite stabljike za trećinu i odrežite mrtve stabljike na mjestima gdje vidite zeleno tkivo. Ako je stabljika već izrasla pri dnu, biljka će se fokusirati na tu točku.

Obrezivanje izraslih grana ili stabljika također može pomoći biljkama da se oporave od stresa korijena.

Tretirajte insekte i štetočine

Prilikom pregledavanja biljaka potražite znakove oštećenja od insekata. Neki su štetnici prilično vidljivi, dok drugi za sobom ostavljaju elemente poput mreže. Srećom, većinu štetnika sobnih biljaka relativno je lako liječiti. Za izolirane infestacije, jednostavno izrezivanje zahvaćenog tkiva može riješiti vaš problem. Mnogi uobičajeni štetnici sobnih biljaka također se mogu ukloniti prskanjem lišća i stabljika raspršivačem vode. Također možete sigurno primijeniti insekticide na većinu sobnih biljaka kako biste se riješili jaja štetnika. Samo uvijek provjerite upute za naljepnice prije upotrebe bilo kojeg novog proizvoda na svojim biljkama.

Provjerite okoliš

Na kraju, ako razlog zbog kojeg se biljka osuši nije očit, provjerite uvjete uzgoja. Premalo ili previše svjetla može spriječiti biljku da napreduje, kao i pogrešne temperature. Počnite tako što ćete upoznati svoju biljku. Koliko svjetla je potrebno? Koje su idealne temperature za uzgoj? Zatim provjerite okoliš biljke.

Možda je biljka preblizu hladnom prozoru ili prima previše sunčeve svjetlosti. Ako je biljka za vašim radnim stolom, razmislite o tome kakvi su uvjeti noću i vikendom. Uvjeti također variraju tijekom godine. Biljka koja je savršeno “sretna” tijekom ljeta može trebati dodatnu vlagu zimi zbog isušujućih učinaka obližnjeg toplinskog otvora.

Izbjegavajte gnojiva

Iako je primamljivo našim biljkama dati dodatni nutritivni poticaj, korištenje gnojiva na slaboj biljci možda nije preporučljivo. Prvo isprobajte druge metode revitalizacije i pričekajte prije upotrebe gnojiva. I zapamtite da biljkama općenito nije potrebna gnojidba tijekom zimskih mjeseci.

Trebat će vam neko vrijeme da oživite sobnu biljku. Iako možete primijetiti znakove oporavka unutar nekoliko tjedana, savršeno je normalno da biljkama treba mjesec ili više da počnu rasti.

priče o zdravlju.gr

Exit mobile version