Zagreba Lajfhaki

Kako prepoznati ugrize različitih kukaca SLIKE

Ljeto nije samo more, sunce, kokteli i sladoled, ono je i razmnožavanje svakakvih buba koje samo čekaju da im padnete – kraj bazena, na planinskoj livadi, u vašem dvorištu, pa čak iu vašem vlastiti krevet – stjenice su posvuda, piše dama.bg.

Loše je što ih obično ne primijetimo na vrijeme, a njihovu prisutnost sudimo po crvenim ugrizima na tijelu. Čak i ako prištići izgledaju bezopasno, uvijek je bolje znati koji vas je insekt ugrizao i što trebate učiniti u različitim slučajevima.

Zato smo pripremili brzi vodič o tome kako prepoznati neke od najpopularnijih uboda kukaca i što trebate učiniti da brže zacijele.

1. Pauk

Kako izgleda ugriz: Većina ugriza pauka nije opasna i obično izgleda kao dvije male crvene točkice. Naravno, postoje i otrovni pauci, ali je vjerojatnost susreta s njima vrlo mala. Dvije crvene točkice jedna pored druge mogle bi biti ugriz crne udovice. Crvena kvrga s bijelim oreolom djelo je pauka pustinjaka. U Bugarskoj se nalazi samo jedan otrovni pauk – crni otrovni pauk iz roda crne udovice. Njegov ugriz se osjeća poput uboda, nakon 1-2 minute mjesto pocrveni i pojavi se plavkastocrvena mrlja okružena blijedom aureolom.

Što uraditi:

  • Ako vas je ugrizao bezopasni pauk, samo operite mjesto i stavite nešto hladno na vrh.
  • U Bugarskoj crni otrovni pauk nastanjuje južne krajeve – na Strandži, Sakaru i drugim višim područjima. 10-15 minuta nakon ugriza javlja se opća malaksalost, letargija, vrtoglavica, ukočenost, znojenje, a u težim slučajevima drhtanje udova, bolovi u mišićima, tupi bolovi u predjelu prsnog koša, povišena tjelesna temperatura, groznica pa čak i napadaji. Simptomi obično nestaju sami od sebe. Ako je ugriz blaži, liječenje je simptomatsko. Stručnjaci preporučuju da se, ako ne postoji mogućnost hitne medicinske pomoći, na mjesto ugriza stavi čvrsti zavoj. Potrebno je odmah potražiti pomoć medicinskog stručnjaka.

2. Komarac

Kako izgleda ugriz: Ubodi komaraca svima su dobro poznati – crveni su, natečeni prištići s malim vrhom. Pojavljuju se nekoliko minuta nakon neugodnog susreta s ovim insektom. Prištić je obično u početku okrugao i malen, no može postati veći i poprimiti nepravilan oblik.

Što uraditi:

  • Nemojte se češati jer ćete tako proširiti infekciju i povećati prištić.
  • Operite ugriženo mjesto sapunom i vodom i stavite hladan oblog.
  • Također možete nanijeti aloe veru, pastu od sode bikarbone i vode ili meda za ublažavanje svrbeža.
  • Ako vas boli glava, osjećate vrtoglavicu, imate temperaturu i počinjete osjećati hladnoću – posjetite liječnika.

3. Označite

Kako izgleda ugriz: Obično je prilično lako prepoznati ugriz krpelja jer će u većini slučajeva krpelj još uvijek biti na mjestu zločina. Ako je pala, što se rijetko događa sama od sebe, na mjestu se vidi mali crveni krug koji nije bolan. Krpelji se obično pričvrste na najtoplije dijelove tijela, poput pazuha ili prepona.

Što uraditi:

  • Ako je krpelj još uvijek na mjestu, najbolje je otići u najbližu polikliniku ili liječničku ordinaciju, gdje će ga sigurno ukloniti. Također će vam biti ubrizgan serum za sprječavanje širenja opasnih infekcija.
  • Međutim, ako uskoro ne možete posjetiti liječnika, morat ćete se osloniti na sebe. Prvo izlijte alkohol na to područje kako biste ga dezinficirali. Zatim uzmite pincetu i uhvatite krpelja što niže, uz kožu. Uz stalni pritisak povucite ga ravno prema gore, nemojte ga uvrtati jer ga možete potrgati i nešto će vam ostati u tijelu.
  • Nakon što izvadite krpelja, dobro pogledajte mjesto ugriza i provjerite je li u vama ostao dio njegovog tijela.
  • Dezinficirajte ranu rivanolom ili tinkturom joda.
  • Ipak, najbolje je što prije otići liječniku.
  • Sljedećih mjesec dana pratite na koži pojavu velikih crvenih mrlja s aureolom. Mogu biti znak lajmske bolesti.

4. Ant

Kako izgleda ugriz: Bezopasniji mravi uzrokuju urtikariju (koprivnjaču), odn. crveni osip. Neki mravi također mogu uzrokovati pojavu malih crvenih prištića s bijelim vrhom.

Što uraditi:

  • Operite područje sapunom i vodom ili ga dezinficirajte. Nanesite aloe veru protiv svrbeža i stavite led.
  • U gotovo svim slučajevima ugrizi mrava su neugodni, ali ne zahtijevaju poseban tretman. Prištići bi trebali nestati sami od sebe unutar najviše tjedan dana.

5. Buha

Kako izgleda ugriz: Ugrizi buha su obično u skupinama od 3-4 osim ako ne uhvatite buhu pri prvom ugrizu. Obično ćete ih primijetiti na stopalima, gležnjevima i listovima. Sami ugrizi su mali ružičasto-crveni plosnati krugovi s tamnijom točkom u sredini. Obično su bolne i svrbe, ali brzo nestaju.

Što uraditi:

  • Dezinficirajte područje kako biste spriječili širenje infekcije. Nemojte češati zahvaćeno područje.
  • Nanesite aloe veru ili drugu umirujuću kremu na to područje.
  • Postoji velika vjerojatnost da vas je buha ugrizla u vašem domu i da je još uvijek tu negdje. Poduzmite brze mjere kako biste spriječili njegovo razmnožavanje.

6. Stjenica

Kako izgleda ugriz: Lako ćete prepoznati ugriz stjenice – prištići su crveni, natečeni i vrlo blizu jedan drugome, obično u nizu i imaju tamnocrvenu mrlju u sredini. Najčešće se nalaze na otkrivenim dijelovima tijela – vratu, rukama i ramenima.

Što uraditi:

  • Operite ili dezinficirajte ugrize. Nemojte grebati kako biste izbjegli oticanje.
  • Dobra vijest je da stjenice ne prenose opasne bolesti, ali loša vijest je da treba odmah poduzeti mjere za njihovo istrebljenje ako su vas ugrizle u vašem domu.

7. pčela

Kako izgleda ubod: Mjesto uboda odmah pocrveni i natekne, a pčelinji žalac strši iz središta. Kasnije se javlja peckanje i svrbež.

Što uraditi:

  • Odmah izvadite žalac, jer što duže bude u vama, to će zahvaćeno mjesto biti bolnije. Žalac možete ukloniti i jednostavno prstima.
  • Operite područje i stavite hladan oblog.
  • Ako osjetite oticanje usana ili jezika, ako vas svrbi na drugim mjestima osim mjesta uboda, ako vam nedostaje daha ili vam se pojavi osip na tijelu – odmah pozovite hitnu pomoć, jer za alergične ubod pčele može biti fatalan.

8. Osa

Kako izgleda ubod: Simptomi su slični onima kod uboda pčele – mjesto postaje crveno i natečeno, osjećate peckanje i svrbež. Jedina značajna razlika je u tome što osa ne zadržava žalac, pa vas može više puta ubosti.

Što uraditi:

  • Najprije otjerajte osu kako biste spriječili naknadne ubode.
  • Operite ubodeno mjesto i stavite hladan oblog.
  • Jabučni ocat smanjuje bol i oteklinu.
  • Ako primijetite nedostatak zraka, osip, oticanje jezika i usana ili vrtoglavicu, nazovite hitnu pomoć ili neka vas netko odmah odveze u bolnicu.

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih štiva za svakoga!

Exit mobile version