Zagreba Lajfhaki

Kako se ne napuhnuti od jela ovih blagdana

Predlažemo šest znanstveno potkrijepljenih načina kako izbjeći testiranje granica želuca ovih blagdana i pet načina za ublažavanje nadutosti.

Neposredno prije nego što se postavimo na startnu liniju, za ‘utrku’ koju ćemo odraditi i ovog blagdana, pred stolovima prepunim hrane, otkrivamo sustav uspjeha.

Drugim riječima, što je korisno učiniti da ti ‘sastanci’ ne završe tako da vas boli trbuh.

Nije potrebno puno.

Sustav ima šest jednostavnih pokreta.

Idemo.

Ne ‘pravite’ mjesta u želucu

Jedna od grešaka koju često činimo prije obilnog obroka je izbjegavanje onoga što dolazi prije, kako bismo… napravili više mjesta u želucu.

Stručnjaci objašnjavaju da redovito jedenje tijekom dana pomaže u pokretanju probavnog sustava i smanjuje mogućnost kasnijeg prejedanja.

Ne stavljajte brda hrane na tanjur

Hrana koja se nudi na gozbama neće nestati – kao i obično, pripreme mogu zadovoljiti potrebe vojne čete. Dakle, umjesto da uzmete sve odjednom, radije ‘chuku chuku zdjelu’: mnogo manjih porcija. Tako ćete uživati ​​u okusima, a da vam želudac ne bude napadnut.

Sažvakati prije gutanja

Još jedna stvar koja pomaže želucu da ‘prebrodi’ dnevne potrebe nije trčanje utrke, već maratona. Odnosno, jedemo polako (to daje vremena crijevima da mozgu pošalju signal punosti – potrebno je 20 minuta), dobro žvačući kako bi se hrana učinkovitije razgradila, prije puta do jednjaka i želuca.

Tamo ih tamo prisutne kiseline i kontrakcije mišića dalje razgrađuju prije nego što prođu kroz sićušni sfinkter u tanko crijevo. Ako ne žvačete dobro, želucu će trebati više vremena da se razgradi i isprazni. A ako vas to ne zanima, razmislite o tome da ga rastegnete kako biste primili dodatnu hranu koju ubacujete. Kad se previše rasteže, osjećate mučninu.

Težite ravnoteži namirnica na svom tanjuru

U onome što stavljate na tanjur pokušajte (za svoje dobro) ograničiti hranu s visokim udjelom masti (sir, krumpir s maslacem itd.) i vlakana. To su kategorije koje se probavljaju dulje od ugljikohidrata.

Preopterećenje dovodi do nelagode u želucu, čak i osjećaja mučnine. Postoji probavna nelagoda.

Birajte nemasne izvore proteina (signaliziraju mozgu da smo siti) i povrća. Ova je hrana lakše probavljiva od masne hrane i teških umaka.

Ne zaboravite piti vodu

Pijenje vode tijekom dana i tijekom obroka pomoći će probavi i spriječiti dehidraciju. Ali on želi umjerenost. Bezalkoholna pića (doprinose nadutosti, plinovima i žgaravici) i alkohol trebaju se koristiti umjereno.

Alkohol može iritirati sluznicu želuca i usporiti probavu. Također nas može dehidrirati, zbog čega nam se želudac može osjećati ‘ugašeno’. Između dva napitka preporučuje se piti puno vode.

Također je primijetio da pušenje i kofein također mogu iritirati želudac.

Slušajte svoje tijelo

Čim se počnete osjećati neugodno, prestanite jesti. Napravite pauzu koju će vaše tijelo iskoristiti da obavi ono što treba i smiri se. Onda se možete vratiti ‘borbi’.

ŠTO UČINITI AKO KONAČNO PADNEŠ

Najčešći simptomi prejedanja su žgaravica, žarenje u prsima (zbog refluksa kiseline – zalistak između jednjaka i želuca se napuni, hrana ne može otići nikamo drugdje, a kiselina nema drugog puta osim gore) i nelagoda u jednjaku u vezi sa želučanom kiselinom.

-Za smirenje možete piti ulje paprene metvice (u kapsuli) ili čaj od metvice. To će opustiti mišiće crijeva.

-Umjesto ležanja pokušajte prošetati ili nekoliko istezanja jer će potaknuti probavu.

– Voda opet može pomoći – uklanjajući višak hrane iz naše unutrašnjosti.

-Vi očito ne pijete gazirana pića. Rekli smo: pogoršavaju nadutost.

-Namirnice koje vas mogu osloboditi tegoba su banana, jabuka, đumbir i jogurt.

-Ako Vas simptomi ne napuštaju, obratite se zdravstvenom radniku.

Izvor: news247.gr

Exit mobile version