Zagreba Lajfhaki

Kako se riješiti mirisa i mrlja mačje mokraće

Biti čuvar mačke ili psa uključuje obveze i odgovornosti. Prate ga i problemi svih vrsta, bili oni mali ili veliki.

Jedan od tih manjih problema koje mačka može stvoriti je jak miris koji se širi iz kutije s pijeskom. Koliko god često mijenjali pijesak i čistili ga, nažalost miris ostaje.

Još jedan manji problem je miris mačje mokraće. Možda je nuždu obavila izvan kutije s pijeskom jer možda nije imala vremena, možda nije bila dovoljno istrenirana ili je to učinila namjerno – da, i naše voljene mačke to rade. Što god da se dogodilo, ovi mirisi su vrlo neugodni i nekako ih se trebate riješiti. Mogu ostaviti i mrlje, što nikako ne želite.

Dakle, kako se riješiti onih mirisa koje ostavlja vaša mačka vršeći nuždu izvan kutije s pijeskom? Srećom, postoje neki savjeti koje možete slijediti kako bi vaš prostor ponovno lijepo mirisao i spriječili da urin ostavi trag na površinama.

Ali prije nego što vam damo ove savjete, moramo objasniti zašto je ovaj miris tako jak.

Ne smijemo zaboraviti da su mačke predatori. Od davnina su živjeli u divljini i morali su loviti za hranu i deklarirati svoju prisutnost u svom području. Da ga obilježe, da ga obilježe, da ga učine svojim, tj. Kako je to učinjeno? Ali naravno s njihovim jakim mirisom.

Mačja mokraća sadrži ureu i mokraćnu kiselinu. Prvi uzrokuje da urin poprimi ljepljiviji oblik nakon mokrenja, a drugi potiče njegovu brzu kristalizaciju. Zbog toga se miris urina ne može liječiti samo vodom i vrlo ga se teško riješiti.

Koliko dugo ti mirisi mogu trajati ovisi o površini. Na primjer, vrlo je teško ukloniti miris s površina koje dobro upijaju vlagu. Tkanine i porozne drvene površine su u tom smislu najproblematičniji materijali.

Kako se riješiti mirisa urina

Ako je vaš ljubimac obavljao nuždu izvan kutije s pijeskom, potrebno vam je nešto učinkovito za uklanjanje tog neugodnog mirisa jednom zauvijek. Ono što moramo napomenuti je da ovo nipošto nije profesionalno čišćenje, ali ovi trikovi će vam spasiti život.

U početku je dobro nositi rukavice kako biste izbjegli bilo kakvu iritaciju.

● Kalijev permanganat može razgraditi kristale amonijaka u mokraći eliminirajući miris. Međutim, nije prikladan za sve površine jer može ostaviti mrlje. Koristiti samo na glatkim površinama koje ne upijaju vodu. Možete ga pomiješati s limunovim sokom i istrljati mjesto gdje su tragovi prljavštine. Mrlja mora biti svježa, inače ova metoda možda neće raditi.

● Drugi materijal koji možete koristiti je bijeli ocat. Razrijedite ga u vodi u omjeru 1:2 i pošpricajte mjesta gdje je vaša mačka mokrila. Zatim površinu nježno očistite čistom krpom.

● Soda bikarbona se u većini slučajeva može pokazati kao spas. Nanesite debeli sloj sode bikarbone s vodikovim peroksidom na zahvaćeno područje i ostavite da djeluje najmanje jedan do dva sata. Zatim ga obrišite čistom krpom. Ono čega treba biti svjestan je da ova mješavina može obezbojiti tkanine, stoga je potreban oprez.

● Sredstvo za čišćenje na bazi enzima može vas spasiti od neugodnih mirisa i mrlja na površinama kao što su tepisi, madraci ili čak kauč. Takav čistač možete nabaviti u bilo kojoj trgovini ili supermarketu.

Što ne raditi

● Prije svega, ne smijete grditi svog ljubimca. Možda postoji razlog zbog kojeg je vršio nuždu izvan kutije s pijeskom i morate ga otkriti.

● Nemojte koristiti deterdžent na bazi amonijaka.

● Ne perite odjeću ili ručnike koje je vaša mačka možda zaprljala drugim predmetima u perilici rublja.

● Nemojte snažno trljati površine koje je potrebno očistiti jer ih možete oštetiti. Obrišite mrljom.

Završne misli

Naravno, gore navedene domaće metode ne mogu zamijeniti profesionalne. Međutim, vrijedi ih probati. Kao što smo spomenuli, ni pod kojim okolnostima ne smijete grditi svoju mačku zbog obavljanja nužde izvan kutije s pijeskom jer možda postoji ozbiljan razlog. Dobro je promatrati ovo njezino ponašanje kako bismo ga otkrili.

topetmou.gr

Exit mobile version