Zagreba Lajfhaki

Kako stres utječe na naš imunološki sustav i što možemo učiniti u vezi s tim

Stres je prirodna reakcija našeg tijela. Normalan je odgovor okoline kada primimo poruku da bi mogla postojati prijetnja. Iako je to važna funkcija, može izmaknuti kontroli i utjecati na naše živote na negativan način.

Vjerojatno znate da dugotrajni stres nije zdrav i možda znate da utječe na vaš imunološki sustav, ali vjerojatno niste upoznati s pojedinostima zašto je to problem. Ali prije nego što raščlanimo zašto je važno upravljati stresom, kako on utječe na sposobnost vašeg tijela da se bori protiv upala, infekcija i bolesti te što možete učiniti da smanjite razinu stresa, pobrinimo se da razumijemo različite vrste stresa.

Postoji mnogo različitih vrsta stresa, ali zbog jednostavnosti razmotrit ćemo razlike između dvije vrste koje najviše doživljavamo.

Akutni stres

Kao što ime sugerira, kiselina je stres koji se javlja na kratkoročnoj osnovi. To je izraz za trenutne događaje na koje naša tijela reagiraju “odgovorom na stres”, što je normalan odgovor na osjećaj ugroženosti kada vaše tijelo ispumpava hormon stresa kortizol, kao i druge hormone koji vam trebaju pomoći da preživite. Možete osjetiti da vam srce kuca brzo ili snažno. Vaše disanje može postati plitko, a krvni tlak može porasti.

Akutni stres obično se doživljava kao reakcija borbe ili bijega. Vjerojatno vam je dobro poznat ovaj osjećaj. Krv se šalje u mišiće tako da ako se trebamo uključiti u fizičku borbu, naše šanse za pobjedu su poboljšane, a ako trebamo pobjeći od prijetnje, možemo ići brže.

Akutni stres neophodan je za preživljavanje i pod uvjetom da se njegove razine smanje nakon završetka izvanrednog stanja, ne utječe na naš imunitet niti na naše dugoročno zdravlje.

Kronični stres

Ovo je verzija koja utječe na imunološki sustav. Kronični stres je ono što se događa kada je vaše tijelo u režimu borbe toliko često da zaglavi u tom režimu. To ne znači da se cijelo vrijeme osjećate pod stresom, već da ste dovoljno često pod stresom da vaše tijelo nema vremena vratiti se u normalu prije sljedeće utrke.

Kronični stres može uzrokovati bilo što, od mržnje prema poslu, loše veze do višesatnog zaglavljivanja u prometu. To utječe na vaš um i tijelo jer prekomjerno proizvodite kortizol i druge hormone stresa do te mjere da vaše tijelo ne može proizvesti dovoljno kemikalija za “dobar” osjećaj da ih uravnoteži.

Kronični stres je ono što utječe na vaš imunološki sustav, tako da od sada, kada govorimo o stresu, mislimo na kroničnu verziju, a ne na akutnu verziju.

Kako stres utječe na naš imunološki sustav

Anksioznost i probava

Kada se osjećamo pod stresom, ne probavljamo dobro hranu. To je zato što je u trenucima stresa naša krv usmjerena na mišiće, ali kada jedemo potrebno nam je dovoljno krvi da ide u crijeva. Sukladno tome, prehrana pod utjecajem stresa dovodi do loše probave i apsorpcije hranjivih tvari.

Osobe s kroničnim stresom mogu završiti u nedostatku mnogih različitih hranjivih tvari, čak i ako jedu uravnoteženu prehranu. Budući da nemate hranjive tvari koje su vam potrebne za zdravlje, vaše je tijelo manje sposobno boriti se protiv bolesti.

Stres i upale

Kronična upala je glavni uzrok bolesti, a stres uzrokuje upalu. Jedno je istraživanje pokazalo da je 75%-90% ljudskih bolesti povezano s aktivacijom stresnog sustava.

Kronični stres dovodi izravno do sustavne upale, u kojoj naše tijelo u biti napada samo sebe, a taj proces našem tijelu otežava borbu protiv bolesti.

Stres i infekcija

Kronični stres povećava šanse za po život opasnu infekciju. Zapravo, studije su pokazale da stres igra ulogu u gotovo svakoj po život opasnoj infekciji, a jedna je studija zaključila da su poremećaji povezani sa stresom povezani sa svim proučavanim infekcijama opasnim po život. Iako stres tjera naše tijelo da napada samo sebe, ono možda neće pravilno napasti infekciju.

Stres i bolest

Stres često može dovesti do bolesti. On potiskuje T-stanice koje se bore protiv bolesti i stoga ne dopušta dobrom radu našeg imunološkog sustava. Stres povećava rizik od dijabetesa, pogoršava astmu i povećava vjerojatnost ulceroznog kolitisa, da spomenemo samo neke od ozbiljnih bolesti koje može uzrokovati. Može čak dovesti do nakupljanja plaka u arterijama, što uzrokuje srčani udar i može pogoršati psihijatrijske probleme.

Oporavak od stresa i bolesti

Stres ne samo da uzrokuje bolesti, već i sprječava vašu sposobnost oporavka od njih. Izravno je povezan s lošijim ishodima zacjeljivanja rana i zapravo može usporiti zacjeljivanje, a studije pokazuju da proces zacjeljivanja traje dulje nego što bi trajao da nismo pod stresom.

To znači da ne samo da vas može razboljeti, već može i otežati oporavak.

Strategije brige o sebi

Kao što znate, stres može biti štetan za naš imunološki sustav, dovesti do infekcije ili čak ozbiljne bolesti. Najbolje što možete učiniti kako biste spriječili da stres ošteti vaš imunološki sustav jest kontrolirati ga. Postoji bezbroj načina na koje to možete učiniti. Slijede najlakše, najjeftinije i jednostavne metode upravljanja stresom.

Vježbajte

Tjelesno blagostanje može nam pomoći s raznim problemima mentalnog zdravlja, poput stresa, i može pomoći u sprječavanju razvoja problema mentalnog zdravlja. Vježbanje uzrokuje da naše tijelo proizvodi kemikalije koje su u osnovi suprotne hormonima stresa.

Dijeta

Nezdrava hrana može nam pomoći da se osjećamo manje pod stresom jer je kratkoročno ugodna i može preplaviti naša tijela serotoninom. Ali dugoročno gledano, većina njih može doprinijeti upali, koja zatim može dovesti do bolesti.

S druge strane, uravnotežena prehrana pomaže našem tijelu dobiti hranjive tvari potrebne za borbu protiv stresa. Određene hranjive tvari, poput omega-3 masnih kiselina, koje se najčešće nalaze u divljoj ribi, pomažu našem tijelu u borbi protiv stresa.

Vježbajte svjesnost

Mindfulness je naša sposobnost da budemo potpuno prisutni u trenutku, svjesni gdje smo i što radimo. Usredotočujući se na sadašnjost, možete si pomoći da se opustite od stresnih situacija. Započinjanje prakse svjesnosti jednostavno je poput jednostavnog učenja kako obratiti pažnju na sebe i svoju neposrednu okolinu.

Disanje

Disanje zapravo ima dokazane zdravstvene prednosti i djeluje na ljude svih dobi. Jednostavan čin usporavanja disanja usporava naš živčani sustav i naše srce, pomažući našem tijelu da bolje funkcionira.

Postoji mnogo različitih vrsta disanja, ali možete početi tako da se usredotočite na svoje disanje i usporite ga kako biste iskoristili dobrobiti povezane sa stresom.

Liječenje

Terapija je korisna na mnogo načina. Razgovor sa stručnjakom može vam pomoći da se nosite sa stresom, a može vam ponuditi i dodatne načine za suočavanje. Postoji mnogo specifičnih vrsta terapije koje mogu biti od pomoći, od EMDR-a do hipnoterapije, ali može biti od pomoći i profesionalni razgovor o stvarima zbog kojih se osjećate tjeskobno i kako se s njima nositi.

jenny.gr

Exit mobile version