Zagreba Lajfhaki

Kako usporiti starenje nakon 30, 40 i 50 godina – 6 preporuka liječnika

Žene i muškarci do 30. godine su na vrhuncu reproduktivnog zdravlja, ali svake godine proizvodnja spolnih hormona opada.

Kao rezultat – loše stanje kože, noktiju i kose. Evo kako možete pomoći svom tijelu da zadrži mladost i ljepotu.

1. Tjelesna aktivnost. Nakon 30. godine prednost treba dati takvim vrstama vježbanja kao što su kardio trening, trening snage i vježbe fleksibilnosti. Pomažu održavanju mišića u dobroj formi, pozitivno utječu na rad srca i ubrzavaju metabolizam.

2. Pravilna prehrana. Važno je jesti raznoliku hranu koja je bogata nutrijentima. Što uključiti u prehranu? Povrće, voće, orašasti plodovi i žitarice. Ne zaboravite hranu bogatu magnezijem. Ovaj mineral pomaže opuštanju mišićnih vlakana. Tako ćete biti manje pod stresom.

Profesor Krutovsky istaknuo je dva načina odgađanja starosti

3. Odricanje od loših navika. Radi se o pušenju i alkoholu. Ubrzavaju proces starenja, a također su štetni za zdravlje. Nikotin i katran potiču stvaranje slobodnih radikala. Zbog toga se smanjuju molekule kolagena i elastina koje su odgovorne za elastičnost kože. Alkoholna pića dehidriraju tijelo. Kao rezultat – vrlo izražene bore.

4. Zaštita od sunca. Izbjegavajte dugotrajno izlaganje izravnoj sunčevoj svjetlosti. Koristite proizvode s visokim zaštitnim faktorom. To će spriječiti prerano starenje i oštećenje kože.

5. Potpuni san. Ima važnu ulogu u održavanju tjelesnog i mentalnog zdravlja. Potrebno je pratiti razinu melatonina. Zašto? Ovaj hormon djeluje s keratinocitima i fibroblastima koji proizvode kolagen i elastin.

6. Čišćenje kože. Važno je ne zaboraviti njegu kože. U dobi od 30 godina potrebno je učiniti kozmetičke postupke za čišćenje pora od prljavštine. To mogu biti kemijski pilinzi, razni salonski zahvati (fotoromlađivanje, mehaničko čišćenje, ultrazvučno čišćenje, mikrodermoabrazija – metoda uklanjanja mrtvih stanica).

Preporuke za 40-godišnjake

U ovoj dobi padaju kognitivne funkcije čovjeka, pogoršava se stanje krvnih žila, usporava metabolizam, smanjuje se volumen mišićnog tkiva i vid.

1. Održavajte mišićnu masu. Vježbe snage poput dizanja utega ili vježbanja u teretani korisne su za povećanje mišićne mase. Zapamtite, vaš je cilj održati svoje tijelo u formi, a ne natjecati se. Ispravno rasporedite opterećenje, pumpajte sve mišićne skupine.

2. Zdrava prehrana. Kako starite, metabolizam se usporava, stoga je važno pravilno se hraniti. Prestanite grickati i jedite više hrane biljnog podrijetla. Ne zaboravite na proteine ​​(riba, jaja, mahunarke). Ali meso se preporuča jesti ne više od tri puta tjedno.

Put do dugovječnosti je u povećanju snage mišića

3. Održavajte mentalno zdravlje. Nakon 40. također je važno voditi računa o svom emocionalnom stanju. Redovito prakticirajte meditaciju, jogu, čitajte, budite društveno aktivni.

4. Provjera tijela. Redoviti preventivni pregledi i screening testovi pomoći će u otkrivanju i prevenciji mogućih bolesti, ali i odgoditi starenje.

5. Njega kože. Stanje dermisa jedan je od vidljivih znakova starenja. Nakon 40 godina morate se sjetiti hidratacije. Odaberite posebne proizvode, održavajte ravnotežu vode. Ne zaboravite koristiti kremu za sunčanje i ukloniti šminku.

Preporuke za osobe od 50 godina

Glavna promjena kod žena u ovom razdoblju je početak menopauze. Menopauza utječe na razinu ženskih spolnih hormona koji utječu na zdravlje i ljepotu. Osim toga, nakon 50 godina u oba spola, kosti postaju krte, a koža postaje suha.

1. Zdravlje kostiju. Kako starimo, gustoća kostiju postupno se smanjuje, što dovodi do osteoporoze (bolesti koja zahvaća vezivno tkivo). Zato je važno imati na umu prevenciju. Što uključuje? Konzumiranje hrane bogate kalcijem. Održavanje tjelesne aktivnosti, poput hodanja ili plivanja.

2. Zdrava prehrana. Prehrana nakon 50 godina trebala bi se sastojati od raznovrsne hrane. Ne možete se prejedati, norma je 1600-1800 kalorija dnevno. Prekomjerna tjelesna težina povećava rizik od bolesti srca, dijabetesa i raka. Uključite hranu bogatu omega-3 u svoju prehranu. Bolje je odbiti korištenje velike količine soli.

3. Kontrola bolesti. Kako starimo, rizik od razvoja kroničnih bolesti raste. Riječ je o dijabetesu, hipertenziji, arterijskoj hipertenziji. Redoviti liječnički pregledi i pridržavanje preporuka liječnika pomoći će u pravodobnom otkrivanju i sprječavanju razvoja bolesti. Zasebno, vrijedi posjetiti ENT i oftalmologa, jer nakon 50 godina vid i sluh opadaju.

4. Mentalna aktivnost. Stimulirajte svoj mozak redovitim čitanjem, igricama, rješavanjem križaljki. Dobro je učiti nove vještine. To vam omogućuje održavanje kognitivnih funkcija mozga. Također je važno biti društveno aktivan. Povezivanje s prijateljima i obitelji pomaže u borbi protiv usamljenosti i izolacije.

5. Briga o zdravlju srca. Što se mora učiniti? Zamijenite životinjske masti biljnim, pratite svoju težinu i odreknite se loših navika. Također koristite vitamine i minerale korisne za krvne žile i srce: A, B, F, K, P, C, E, kalcij, kalij i magnezij.

6. Zdrav san. Kvalitetan noćni odmor važan je za zdravlje i organizam u cjelini. Stvorite ugodne uvjete za to, pratite svoj režim. Izbjegavajte kofein i nikotin navečer./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version