Zagreba Lajfhaki

Kako znamo da smo razvili anemiju?

Riječ anemija dolazi od grčke riječi Ἀνεμια, što znači “bez krvi”, također “anemija” i “anemija”. Anemija je zdravstveno stanje u kojem je količina hemoglobina i crvenih krvnih stanica (eritrocita) u krvi znatno smanjena.

Dakle, krv gubi sposobnost obavljanja svoje glavne funkcije – opskrbe tkiva i organa kisikom.

Najčešći simptomi anemije su slabost, letargija, nesposobnost za rad, loša koncentracija. Kod blage anemije ti su simptomi slabi i mogu proći nezapaženo. Umjerenu anemiju prati nedostatak zraka (dispneja) i otežano disanje.

5 dodataka prehrani koje bi svatko trebao uzimati

Teška anemija utječe na rad srca: ubrzan i nepravilan puls, osjećaj lupanja srca, a moguće je doći i do zatajenja srca.

Teže anemije karakteriziraju i blijeda koža i sluznice. Blijeda koža i sluznica, pucanje usana i promjena oblika noktiju.

Važan pokazatelj stupnja anemije je sadržaj hemoglobina u krvi.Tablica ovdje prikazuje granične norme za sadržaj hemoglobina u krvi, koje je odredila Svjetska zdravstvena organizacija, pri određivanju stupnja anemije. Ispod ovih vrijednosti već imamo anemiju.

Vrijednosti praga hemoglobina za dijagnozu anemije (1 g/dL = 0,6206 mmol/L)

Prema težini tijeka u odraslih, anemija se definira kao slaba – s eritrocitima od 110 g/L do norme, umjerena – s eritrocitima od 80 g/L do 110 g/L i akutna anemija – s eritrocitima ispod 80 g/ L. Za trudnice i djecu ove vrijednosti su različite.

/zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version