Zagreba Lajfhaki

Kava i čaj: Koliko dugo nakon jela smiju se piti da se ne “izgubi” dragocjeno željezo

Unatoč višestrukoj dobrobiti, polifenoli kave i čaja, poput tanina, nisu “prijatelji” sa željezom. Pazite da njihova konzumacija ne ometa apsorpciju plemenitog metala

Šalica čaja ili kave odmah nakon obroka ili uz njega – uobičajeno uz doručak ili međuobrok – zvuči sasvim normalna kombinacija i definitivno “nevino” ili čak blagotvorno. Ovo su provjerena pića bezvremenski saveznici dobrog zdravlja i blagostanjapomaže u sagorijevanju masti, postiže dugovječnost i štiti bubrege i srce, a istovremeno smanjuje rizik od bolesti poput raka i Alzheimerove bolesti.

“konzumirajte odgovorno” također bi odgovaralo njihovom slučaju, ističući to nikada ih ne treba kombinirati s određenim namirnicama, poput crvenog mesa i zelenog lisnatog povrća, jer njihove vrijedne komponente blokiraju unos drugih mikronutrijenata, kao što su željezo.

Malapsorpcija željeza

Čaj i kava sadrže polifenoli kao što je taninikoji sprječavaju apsorpciju željeza, neophodnog metala za prijenos kisika u tijelu. Crveno meso je jedno od njih najbolji izvori hem željezastoga bolje preskočite kavu ako mislite pojesti sendvič s odreskom.

Studija koja je ispitivala učinak kave na razinu feritina u serumu otkrila je da ispijanje tri ili više šalica kave dnevno značajno smanjuje razinu željeza. Posebno, samo šalicu kave smanjila apsorpciju željeza iz hamburgera za 39%, dok šalica čaja protiv 64%.

Druge namirnice s visokim sadržajem željeza koje treba izbjegavati uz kavu ili čaj su: nemasno meso, plodovi mora, orasi i mahunarke, poput graha.

Vremenski prozor

Osim dobre cirkulacije, željezo igra ključnu ulogu u proizvodnji hormona i funkciji imunološkog sustava. Nedostatak željeza (nedostatak željeza), najčešći nutritivni nedostatak, može dovesti do anemija uzrokovana nedostatkom željeza, najčešći prehrambeni problem na svijetu.

Navedeno istraživanje pokazalo je da konzumacija kave jedan sat prije obroka nije utjecalo na unos željeza. Naprotiv, potrošnja jedan sat kasnije imalo isti učinak na apsorpciju željeza kao i ko-konzumacija. Do sličnih zaključaka došla je i druga, novija studija, čiji su autori istaknuli da “nalazi nisu samo važni u odnosu na upravljanje nedostatkom željeza, već bi trebali dovesti do ažuriranja prehrambenih preporuka, posebno onih koje se daju osobama s povećanim rizikom od nedostatka (željeza)».

Dakle, ako je vaš obrok bogat željezom, izostavite ga preko sat vremena do vaše kave ili čaja.

Pročitajte također:

Antioksidativno povrće koje se bori protiv anemije i štiti pamćenje i vid

Bolest srpastih stanica: poteškoće bolesnika i terapijska rješenja

Željezo: Što manje, to gore za srce 60-godišnjaka

Exit mobile version