Klima uređaj: Što trebate znati prije kupnje – Montaža i održavanje

Građani trebaju biti posebno oprezni pri kupnji klima uređaja.

“Radna ograničenja također govore o izgledima klima uređaja. To znači da klima uređaj može raditi od -10 do +46. Sve tvrtke nemaju iste vanjske ekstremne uvjete u kojima rade. Dakle, korisnik bi trebao pročitati i ovo. Jer više ne živimo na 35 nego na 45 i 46 stupnjeva. Tako sada treba birati klima uređaj“, nedavno je naglasio strojarski inženjer Vangelis Kokotas u emisiji televizije ERT.

Govorio je i o načinu na koji građani mogu održavati svoj klima uređaj te o instalaciji. “Činjenica da klima-uređaje moramo održavati jednom godišnje se podrazumijeva. Mislim da to cijeli svijet zna, kao i to da im moramo prati filtere. Nešto što korisnik može učiniti vrlo jednostavno:

Otvara masku, skida i pere filter.

Također, klima uređaj može raditi 24 sata dnevno, bez problema, pod uvjetom da je pravilno odabran i instaliran. U posljednje vrijeme dobivamo pritužbe kupaca koji su kupili klima uređaj i kažu da ne radi kako treba. Klima ne radi jer su vanjske temperature previsoke.

Ovi su strojevi hlađeni zrakom i nisu pravilno odabrani kada su ih kupci kupili. Odnosno učinkovitost svih klima uređaja koji kažu 9 tisuća … 22 tisuće, 18 tisuća je za vanjske temperature ljeti od 35 stupnjeva i s temperaturom u prostoriji od 25 stupnjeva. Kada temperature dosegnu 45 i 46 stupnjeva, zrakom hlađeni stroj gubi 15% učinkovitosti, ovisno o tvrtki i stupnju učinkovitosti pojedinog klima uređaja. Tako da onda neće raditi.Jedan faktor je i taj, pravi izbor klima uređaja.

Drugi je pravilna montaža klima uređaja.

Vidimo klima uređaje na balkonima koji imaju prepreke ispred sebe ili su postavljeni visoko i imaju tendu ispred sebe na 20-30 točaka. Ovo je prepreka. Zrak koji ispušta vanjska jedinica-grijač udara u tendu, vraća se u klima uređaj, tu se stvara mikroklima pregrijana 55-56 stupnjeva i tada počinje smanjena učinkovitost i oštećenja. Ploča, kompresor, kondenzator i razni drugi problemi gore”, rekao je.

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike nedavno je izdalo upute za pravilnu uporabu klima uređaja usred velikih vrućina.

Kako je navedeno, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Regulatorna agencija za otpad, energiju i vode (RAAEF) i nadležni operatori distribucijskog sustava i mreže električne energije (ADMIE odnosno DEDDIE) poduzimaju sve potrebne mjere kako bi osigurali dostatnost električne energije u međusobno povezanom sustavu (DS) i na nepovezanim otocima (NI).

Međutim, u ekstremnim uvjetima sudjelovanje potrošača može odigrati ulogu katalizatora u smanjenju opterećenja sustava i osiguravanju njegove stabilnosti u ekstremnim radnim uvjetima. Aktivni i osviješteni potrošači energije također su ključni sudionici u “zelenoj” energetskoj tranziciji.

Hitni bilten opasnih vremenskih pojava (EDEKF), Nacionalne meteorološke službe (EMY), upozorava na “vruće uvjete … koji dobiva naziv CLEON i uključen je u opasne vremenske pojave” od srijede (12-7-2023 ) do početka sljedećeg tjedna.

U ovim ekstremnim uvjetima, kako bi se pomoglo sigurnosti i primjerenosti elektroenergetskog sustava zemlje, potrošačima energije preporučuju se sljedeće mjere:

ŠTO RADIMO:

– Električne uređaje koji troše energiju (perilica rublja, glačalo, pećnica i sl.) palimo po mogućnosti u poslijepodnevnim satima (14 – 18 sati), kada je struje u izobilju i iz fotonapona.

– Temperaturu klima uređaja podešavamo na 26 stupnjeva.

– Zatvaramo prozore i balkonska vrata kad radi klima kako bismo smanjili gubitke.

ŠTO IZBJEGAVAMO:

– Izbjegavamo, koliko je to moguće, rad električnih uređaja koji troše energiju (perilica rublja, glačalo, pećnica i sl.) između 20:00 i 22:00 sata. Tijekom ovog posebnog dvosatnog razdoblja, sustav se testira, budući da potražnja za električnom energijom vršno raste, a proizvodnja fotonapona također nestaje.

– Izbjegavamo, koliko je to moguće, uključivanje klima uređaja između 20:00 i 22:00 sata, jer smo već spustili temperaturu u kući, a temperatura vanjskog okoliša počinje padati.

– Ne zaboravljamo upaljena svjetla niti uređaje u stanju pripravnosti.

Provođenje navedenog u ovim ekstremnim vremenskim uvjetima presudno pridonosi uštedi energije i izbjegavanju problema s električnom energijom, osiguravanju zdravlja, sigurnosti i nesmetane opskrbe svih građana energijom.

enikos.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki