Zagreba Lajfhaki

Koje voće i povrće ima najviše kemikalija i pesticida – popis 2023.

The borovnicepoznate po svojim protuupalnim svojstvima i bogate vlaknima zeleni grahdodani su ovogodišnjoj “prljavoj desetci” neorganskih proizvoda s veći sadržaj kemikalija i pesticida prema Environmental Working Group, neprofitnoj organizaciji za zdravlje okoliša.

Istraživači organizacije analizirali su podatke o ispitivanju 46.569 uzoraka 46 vrsta voća i povrća koje je provelo Ministarstvo poljoprivrede SAD-a (USDA). Svake godine službenici USDA analiziraju voće i povrće na 251 različitih pesticida.

– Jagode

– Špinat

– Sekula

– Breskve

– Kruške

– Nektarine

– Jabuke

– Grožđe

– Paprike, ljute papričice

– Trešnje

– Borovnice

– Grah

Prema izvješću, otkriveno ih je ukupno 210 pesticida u 12 namirnica. Kelj i divlji kupus sadržavali su najviše različitih pesticida – 103 vrste – ljute i jednostavne papričice, 101 vrsta.

“Neke od USDA analiza pokazuju tragove pesticida koje je Agencija za zaštitu okoliša davno zabranila. Potrebno je puno stroži savezni propis i nadzor nad tim kemikalijama”, navodi se u izvješću.

“Pesticidi su otrovni po definiciji”, rekla je Jane Houlihan, bivša potpredsjednica istraživanja u EWG-u, koja nije bila uključena u izvješće.

“Njihova je svrha naštetiti živim organizmima, a ova inherentna toksičnost jest utjecaj na zdravlje djeceuključujući potencijalni rizik od hormonske disfunkcije, raka i oštećenja mozga i živčanog sustava u razvoju,” dodao je.

Ali ima i dobrih vijesti. EWG je sastavio popis povrća i voća koje ima manji sadržaj pesticida. Skoro pa to 65% Hrana na popisu nije imala mjerljive razine pesticida.

Voće i povrće s najmanjim udjelom pesticida

– Avokado

– Slatki kukuruz

– Ananas

– Luk

– Papaja

– Smrznuti grašak

– šparoge

– Dinja

– Aktinid

– Kupus

– gljive

– Mango

– Slatki krumpir

– Lubenica

– Mrkva

Prilikom posljednjeg testiranja 2014. borovnice su sadržavale tragove 50 različitih pesticida. Testovi 2020. i 2021. otkrili su 54 različita pesticida – otprilike istu količinu. Dva insekticidifosmet i malation, pronađeni su u gotovo 10% uzorakaiako su se razine smanjile tijekom prošlog desetljeća.

Visoke doze ovih kemikalija mogu uzrokovati poteškoće s disanjem, mučninu, smanjen broj otkucaja srca, povraćanje, slabost, paralizu i napadaje, prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

Zašto su razine nekih pesticida danas više nego u prošlosti?

“Vidjeli smo pad upotrebe nekih pesticida od ranih 1990-ih kada je na snagu stupio Zakon o zaštiti kvalitete hrane”, rekao je Alexis Temkin, toksikolog s EWG-a. „Međutim, također primjećujemo povećanje upotrebe drugih pesticida koji možda nisu sigurniji. Zato postoji napor da se sveukupno smanji uporaba pesticida.”

Chris Novak, predsjednik i glavni izvršni direktor CropLife America, industrijskog udruženja, rekao je za CNN to izvješće “namjerno lažno predstavlja” podaci USDA.

Poljoprivrednici koriste pesticide za suzbijanje insekata i gljivičnih bolesti koje ugrožavaju zdravlje i sigurnost voća i povrća, istaknuo je Novak. “Dezinformacije o pesticidima i različitim metodama uzgoja stvaraju zabunu, što rezultira time da mnogi potrošači uopće ne konzumiraju svježe voće i povrće.”

Institut prehrambenih tehnologa rekao je za CNN da naglasak treba staviti na ispunjavanje zakonskih ograničenja pesticida koja su utvrđena značajnim znanstvenim konsenzusom.

Birajte organsko, savjetuju stručnjaci

Mnogo voća i povrća s višim razinama pesticida ključno je za uravnoteženu prehranu pa ih ne treba prestati jesti, savjetuju stručnjaci. iako biološki voće i povrće nije hranjivije, ima malo ili nimalo ostataka pesticida, objasnio je Temkin.

“Kada osoba konzumira organsko voće i povrće, razina pesticida u njenom urinu brzo se smanjuje”, dodao je.

“Ako organski proizvodi nisu dostupni ili su preskupi, preporučio bih obavezno ih ogulite i dobro operite vodom”, savjetuje Temkin. „Izbjegavajte deterdžente. Ispiranje vodom smanjit će razinu pesticida.”

Američka agencija za hranu i lijekove također savjetuje:

– Perite ruke vrućom vodom i sapunom 20 sekundi prije i nakon pripreme svježeg proizvoda.

– Ispiranje proizvoda prije guljenja, kako se prljavština i bakterije ne bi prenijele s noža na voće ili povrće.

– Korištenje čiste četke za povrće za ribanje voća ili povrća s tvrdom korom, poput jabuka i dinja.

– Osušite proizvode čistom krpom ili papirnatim ručnikom kako biste dodatno smanjili moguće prisutne bakterije.

ertnews.gr

Exit mobile version