Zagreba Lajfhaki

Koji su vitamini opasni za zdravlje?

Farmacija je danas pravi biznis. Liječnicima nije toliko korisno potpuno izliječiti ljude jer zdravom pacijentu ne trebaju lijekovi.

Ali prave bolesti uzrokuju i takozvane “sezonske avitaminoze” – govore vam da u ovo vrijeme morate nužno podržati tijelo dodatnom količinom vitamina. Sve je to glupo, opasno ne samo za novčanik, već i za zdravlje.

Prestanite piti ove vitamine i prepustite se normalnoj hrani – ona ima apsolutno sve tvari koje su vam potrebne.

Folna kiselina

Svaki dan, osoba treba 400 mikrograma folne kiseline. Grah, šparoge, čak i žitarice za doručak lako pokrivaju ovu stopu. Zapravo, folna kiselina smanjuje rizik od razvoja neuroloških oštećenja u novorođenčadi i stoga je ponekad propisuje liječnik. Jesi li trudna? Ne? Pa, nemoj to uzeti.

Selen

Prije nekog vremena lijekovi sa selenom aktivno su promovirani kao sredstvo za prevenciju raka prostate. Međutim, nedavne studije pokazale su da uzimanje dodatnih doza ovih vitamina povećava rizik od razvoja raka. Osim toga, samo 200 µg selena dnevno izaziva razvoj dijabetesa.

Vitamin B6

Ne postoje liječnički dokazi o korisnim svojstvima vitamina B6. Vitamin je svakako koristan, ali njegovu dnevnu dozu već dobivamo iz hrane. Nije apsolutno potrebno uvoditi dodatne doze u prehranu.

Vitamin B12

Vegetarijancima je doista dobro da uzimaju dodatnu količinu vitamina B12. No, dovoljno dobivate i od ribe, govedine, školjki i suhih grickalica. Vegetarijanska prehrana se ne preporučuje nikome – čovjek nije stvoren za to.

Top 9 biljaka i namirnica za jak imunitet

Vitamin C

Kliničke studije nisu pokazale nikakav učinak vitamina C na prehladu. Dakle, ne dajte se zavarati reklamnim trikovima: odrasloj osobi potrebno je samo 90 mg ovog vitamina dnevno.

Vitamin E

Biljno ulje, orasi, zeleno povrće – to je sve što vam treba. Nisu provedena istraživanja o prednostima dodatnih dodataka vitamina E na tijelo.

Cinkov

Proizvođači vitamina jamče da je cink vrlo učinkovit kod prehlade. Ništa slično. Višak cinka nepovoljno utječe na rad štitnjače, pa ga ne treba uzimati.

Beta karoten

Još jedan čudesni lijek koji se prodaje u ljekarnama pod krinkom preventivnog lijeka protiv razvoja raka. Postoje li medicinski dokazi za to? Nijedan.

Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version