Koju hranu ne smijete jesti ako je odmrznuta

Postoje određene namirnice koje ne biste trebali jesti ako su odmrznute, jer njihovo odmrzavanje i ponovno zamrzavanje može povećati rizik od razvoja bakterija i mogućnost trovanja hranom.

Općenito, dobro je pridržavati se uputa za odmrzavanje koje je dao proizvođač hrane i ne ostavljati hranu da se dugo odmrzava na sobnoj temperaturi. Preferirani način odmrzavanja je stavljanje hrane u hladnjak, gdje se temperatura održava konstantnom i niskom.

Kada kuhate odmrznutu hranu, pobrinite se da postigne ispravnu temperaturu kuhanja kako biste ubili sve bakterije. Također je važno konzumirati ili ponovno zamrznuti kuhanu hranu unutar nekoliko dana kako bi se smanjio rizik od trovanja hranom.

Ako niste sigurni u sigurnost odmrznute namirnice, najbolje je slijediti načelo “ako ste u nedoumici, bacite je”. Vaše zdravlje je važnije od štednje na obroku.

Namirnice na koje morate pripaziti su uglavnom sljedeće:

Plodovi mora: Plodovi mora kao što su rakovi, škampi, lignje i riba ne smiju se jesti ako su odmrznuti i ponovno zamrznuti jer to može povećati rast bakterija.

Meso i perad: Meso (kao što su govedina, svinjetina i janjetina) i perad (kao što su piletina i puretina) ne smiju se odmrzavati i ponovno zamrzavati jer to može dovesti do povećanog rasta bakterija i mogućeg trovanja hranom.

Jaja: Odmrznuta jaja ne smiju se jesti, posebno ako su bila izložena temperaturama iznad 5°C (41°F). To može povećati rizik od trovanja hranom zbog rasta bakterija, poput salmonele.

Gotova jela i luk: Gotova jela koja su odmrznuta ne smiju se jesti bez prethodnog kuhanja. Posebno luk može postati toksičan ako se otopi i ne skuha odmah.

Voće i povrće: Voće i povrće koje je odmrznuto i izloženo temperaturama iznad 5°C (41°F) može povećati rizik od razvoja bakterija i plijesni. Radije kuhajte povrće i voće umjesto da ih jedete sirove.

Na što trebate paziti

Na kraju, zapamtite da su dobra higijena i sigurnost hrane važni u sprječavanju trovanja hranom. Slijedite ove osnovne savjete kako bi hrana bila sigurna:

Operite ruke prije i nakon rukovanja hranom, posebno kada rukujete mesom, peradi, plodovima mora i jajima.

Očistite i dezinficirajte radne površine i pribor koji dolazi u dodir s hranom.

Koristite različito posuđe i tanjure za sirovu i kuhanu hranu kako biste izbjegli unakrsnu kontaminaciju.

Držite hranu u hladnjaku ili zamrzivaču što je prije moguće nakon kupnje i provjerite rade li hladnjak i zamrzivač na ispravnoj temperaturi.

Slijedite upute proizvođača za skladištenje i temperaturu hrane, kao i datume isteka i roka upotrebe.

Ne konzumirajte hranu kojoj je istekao rok trajanja ili ima čudan izgled, miris ili okus.

newsit.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki