Zagreba Lajfhaki

Koju hranu, prema nutricionistima, ne biste trebali jesti sljedeći dan

Konzumiranje ostataka hrane može biti opasno po zdravlje, pa se neke namirnice ne smiju jesti sljedeći dan. “Većina ostataka sigurno će trajati 3-4 dana ako se ohlade unutar dva sata i pakiraju u hermetički zatvorenu posudu. Ali postoje određene namirnice koje su sklonije razvoju bakterija i možda bi ih trebalo pojesti puno ranije”, kaže dr. Tracey Brigman, dijetetičarka i klinička izvanredna profesorica na Odsjeku za nutricionističke znanosti Sveučilišta Georgia.

Hrana koju ne biste trebali jesti sljedeći dan

Kuhana jaja

Nemojte guliti tvrdo kuhana jaja ako želite da traju duže od 24 sata. Prema američkom Ministarstvu poljoprivrede, ljuska jajeta djeluje kao zaštitni sloj koji sprječava bakterije. Nakon što se ovaj sloj ukloni, bakterije mogu brzo ući u pore jajeta i zaraziti ga. Dokazano je da listerija napada tvrdo kuhana jaja koja su oguljena.

Simptomi obično počinju jedan do četiri tjedna nakon izlaganja i uključuju glavobolju, zbunjenost, bolove u mišićima i groznicu.

Što se tiče tvrdo kuhanih jaja, USDA preporučuje brzo hlađenje u “ledenoj kupelji” i potom hlađenje u roku od dva sata. Uprava za hranu i lijekove upozorava: “Nikada ne ostavljajte kuhana jaja ili obroke s jajima izvan hladnjaka dulje od dva sata – ili dulje od jednog sata kada je temperatura iznad 18 stupnjeva Celzijusa.

Ako su još u ljusci, tvrdo kuhana jaja sigurna su oko tjedan dana.”

Stručnjaci preporučuju da jaja gulite tek kada ste spremni za jelo.

Mljeveno meso

Američko ministarstvo poljoprivrede upozorava da mljevena govedina izdrži samo dan – najviše dva – u hladnjaku prije nego što se počne kvariti.

Brigman je rekao da je zbog visoke razine vlage veća vjerojatnost da će privući bakterije. „Tijekom procesa mljevenja u proizvod se mogu umiješati bakterije s površine sirovog, mljevenog mesa i kobasica. Iz tog razloga, mljeveno meso mora biti dobro kuhano kako bi se ubile klice”, napomenuo je.

Osim salmonelom, mljevena govedina može biti kontaminirana E.coli, bakterijom koja se obično nalazi u crijevima životinja poput goveda, koza, ovaca i jelena.

I dok je većina bakterija bezopasna, neke mogu izazvati niz gastrointestinalnih simptoma, uključujući grčeve u želucu, krvavi proljev i povraćanje.

Dinja

Cantaloupe se nikada ne smije držati još jedan dan u hladnjaku jer patogeni poput salmonele i listerije brzo rastu. Dinju treba jesti odmah nakon rezanja. Također, nikad ne kupujte izrezanu dinju.

To je zato što voće može biti izloženo patogenima iz tla, životinja ili vode dok se uzgaja u blizini tla. Vanjska strana dinje ima mrežastu površinu na koju se mogu pričvrstiti klice.

Problem je u tome što učinkovito čišćenje vanjske strane dinje nije moguće, a unutrašnjost ploda ima… savršen pH za podršku razvoju bakterija.

Sirova piletina

Ako ste kupili piletinu i zaboravili na nju nekoliko dana, velika je vjerojatnost da je već pokvarena.

Prema američkom Ministarstvu poljoprivrede, sirova piletina može se držati u hladnjaku jedan do dva dana prije nego što se pokvari. Čak i ako je kuhana, agencija preporuča da je bacite nakon četiri dana.

Perad je posebno osjetljiva na salmonelu jer je manje gusta od crvenog mesa poput govedine, što olakšava bakterijama da uđu unutra. Pokvarena piletina ima tendenciju da poprimi sivkasto-zelenu boju kada se pokvari, a mogu se pojaviti i plijesnive mrlje, što ukazuje na bakterije. Također ima sluzavu teksturu.

A ako mislite da će ispiranje mesa eliminirati bakterije, varate se. Dr. Darin Detwiler, nutricionist i stručnjak za sigurnost hrane iz New Yorka, kaže da “Iako ljudi misle da se ispiranjem mesa mogu riješiti nekih bakterije u mesu zapravo povećavaju rizik od kontaminacije sudopera i pulta jer će voda otjecati.”

Međutim, sirova piletina može stajati u zamrzivaču devet mjeseci prije isteka roka trajanja.

Kuhana riža

Iako može stajati mjesecima na polici, kuhana riža može stajati u hladnjaku samo jedan dan prije nego što se pokvari. To je zato što je osjetljiv na bakteriju Bacillus cereus koja stvara spore, a koja se obično nalazi u sirovoj i neprerađenoj hrani kao što su krumpir, grašak, grah i određeni začini.

Bakterija je posebno česta na riži ili drugim žitaricama koje su bile ostavljene na sobnoj temperaturi ili u vrlo toplom hladnjaku, iako se može pojaviti i na ostacima riže koja se čuva na odgovarajućim temperaturama.

“Kuhanje ne ubija spore, pa ako ostavite kuhanu rižu ili tjesteninu na sobnoj temperaturi, spore se mogu brzo razmnožiti i proizvesti značajnu količinu toksina”, kaže dr. Tracey Brigman.

priče o zdravlju.gr

Exit mobile version