Zagreba Lajfhaki

Koliko alkohola ima u pivu?

Pivo je jedno od najomiljenijih alkoholnih pića. Posebno se puno i u velikim količinama konzumira u toplim mjesecima, ali općenito se pije tijekom cijele godine. Međutim, mnogi ljudi ne razmišljaju o tome što mogu učiniti sebi kada ga konzumiraju, jer misle da nije posebno alkoholno.

Iznad svega, međutim, potrebno je zapamtiti da ovo nije bez alkohola.

Sadrži oko 3,5-4,5% alkohola, odnosno u jednoj litri piva ima 35-45 grama 96% etil alkohola. Dvije limenke piva od pola litre po tinejdžeru već su prvi stadij alkoholiziranosti sa svim posljedicama po ponašanje i zdravlje, piše actualno.com

Dr Alexander Shishonin govori sljedeće. Budući da pivo općenito nije toliko opojno kao “žesti” alkohol, njegova konzumacija kod adolescenata ne ostavlja veliki dojam. No, problem je u tome što je njegova konzumacija prečesto “starter” nizu jačih alkoholnih pića, čija se zlouporaba povećava i dovodi do razvoja ovisnosti o alkoholu. Još nedavno su liječnici počeli govoriti o pivskom alkoholizmu. Kako se postaje pivski alkoholičar?

Dr Veselin Milkov: Pivo ne pomaže bubrezima

Ispit za jedan dan piva sadrži pristojnu dozu alkohola, dovoljnu kako za razvoj alkoholizma, tako i za njegovo toksično djelovanje na organizam – uglavnom su pogođeni mozak, srce i jetra.

Srce se brzo istroši, bubrezi prestaju izlučivati ​​štetne produkte iz organizma, jetrene stanice odumiru, a sama jetra se smanjuje, gubeći svoju zaštitnu funkciju. Koji je najštetniji alkohol ljeti? Ali posebno pati živčani sustav: pozornost se pogoršava, pamćenje također slabi. Misaoni procesi su poremećeni, ponašanje se drastično mijenja, osobnost se deformira.

Javljaju se okrutnost, ispadi bijesa, histerija ili depresija, ukočenost, nesposobnost mlade osobe da pronađe “zajednički jezik” s roditeljima. Nije iznenađujuće da adolescenti postaju nekontrolirani, privlače ih sumnjivi “podvizi”: huliganizam, pljačke, promiskuitetni odnosi. Sve se to prečesto povezuje s nasiljem prema drugima!

Sustavno uzimanje alkohola vrlo brzo dovodi do ovisnosti – ne samo fiziološke, već i psihičke. Pivo sadrži biogene amine koji povisuju krvni tlak, mogu izazvati glavobolju i imaju hipnotički učinak. Posebno je opasno jako pivo. Vrlo je važno razumjeti: ako tinejdžer pije pivo 3-4 puta mjesečno, to je već zlostavljanje, i to vrlo ozbiljno.

Općenito, za tinejdžera je svaka doza opasna i svaka konzumacija alkohola predstavlja zlouporabu. Kategorički je štetno ponuditi alkohol (uključujući pivo) djeci i adolescentima bilo koje dobi.

Utječe li pivo na zdravlje muškaraca?

Što kasnije osoba proba alkohol, to bolje – ali pouzdane informacije o alkoholu i posljedicama njegove konzumacije treba prenijeti na način primjeren dobi.

Treba znati da:

– sustavna, redovita upotreba piva brzo dovodi do ovisnosti, to je putokaz ka jačim pićima;

– što je veći stupanj piva, to su otrovne tvari sadržane u njemu agresivnije;

– pivski alkoholizam zahtijeva isti tretman kao i onaj od koncentriranih alkoholnih pića i od vina.

Redoviti konzumenti piva riskiraju sljedeće:

– osvojiti “pivsko srce”. Pivo brzo prodire u tijelo, širi granice srca. Zbog toga se spušta, postaje mlohav, radi lošije;

– dobiti probleme s potencijom. Pivo ima inhibitorni učinak na subkortikalne centre mozga, utječe na uvjetovane i bezuvjetne reflekse, što pogoršava seksualnu moć;

– za oštećenje jetre. Toksični učinci alkohola u pivu izazivaju disfunkciju jetre, što uzrokuje razne komplikacije, među kojima su ciroza;

– imati bolesno dijete. Alkohol uzet tijekom trudnoće uzrokuje abnormalnosti u razvoju fetusa, može “programirati” dijete s naslijeđenom sklonošću alkoholizmu.

Općenito, ne postoji sigurna i “nevina” doza alkohola. Pijenje bilo kojeg alkoholnog pića je visokorizično ponašanje. Samo potpuna apstinencija od alkohola jamči da se neće stvoriti ovisnost o alkoholu./Zdrave.to

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari!

Exit mobile version