Zagreba Lajfhaki

Koliko alkohola jetra mogu podnijeti i druge vrijedne tajne blagdanske prehrane

Pametni savjeti, male tajne i vrijedni savjeti za izbjegavanje nepotrebnih kalorija i viška kilograma ovih blagdana, ali i dosadnog mamurluka od g. Eufmeni P. Karafyllidis kliničkog dijetetičara – nutricionista, direktora odjela za dijetetiku u Metropolitan General

O njoj se svaki dan puno čuje dijeta i o tome koja je savršena dijeta. Ali tajna leži u trajnoj integraciji malih promjena u naš svakodnevni životčak i praznični dani.

  • Ne postite cijeli dan jesti u večernjem obroku jer će vas to dovesti do proždrljivosti. Prije svečane večere pojedite lagani međuobrok (npr. salatu).
  • Izbjegavajte pretjeranu konzumaciju alkohola:

Znajte da: 1 čaša šampanjca – 170 kalorija / 1 čaša gin tonica – 165 kalorija / 1 čaša vina – 90 kalorija, a ako je slatko 150 kalorija

  • Na svečanom stolu ispunite svoj tanjur jednompopratite ga sa salatom i konzumirajte bez žurbe.
  • Odaberite kruh od cjelovitih žitarica i izbjegavajte dodatke maslaca, majoneze ili drugih umaka.
  • Pripazite na jela koja se smatraju “laganima”. “Lagana” jela na blagdane mogu biti malo lakša. To ne znači da ih možete konzumirati neumjereno.
  • Polako žvačite hranu i jedite male i česte obroke (3-6) kako biste se tijekom dana osjećali sitima.
  • A što se tiče desert… zapitajte se da li vam je stvarno potreban i ako jeste onda ga konzumirajte umjereno, npr. 1 courabie ili 1 melomakarono ili 1 prilog ili neka voćna salata ili neki drugi desert s voćem.
  • Zadrži jedan dnevnik prehrane bilježeći što jedete, koliko jedete, kada jedete i zašto to jedete i ako je jedan dan bio zlostavljan, možete biti oprezniji sljedeći.
  • Šetajte po susjedstvu, plešite po kući …..jednostavno potez!

Kako izbjeći mamurluk ovih blagdana?

Možda ste malo previše popili tijekom blagdana – kod kuće s obzirom na ovogodišnja ograničenja – i sljedećeg jutra osjećate se kao da ste bolesni.

Ovo se na engleskom zove mamurluk i simptom je toksičnog napada jetre.

Jetra je organ koji “čisti” (filtrira) talkohol i ovisno o vašoj visini, težini, spolu, dobi i tipu tijela, što pijete, koliko pijete i u kombinaciji s onim što jedete može povećati vaše šanse da dobijete mamurluk.

Svaka je osoba drugačija i njezino tijelo funkcionira drugačije, ali zapamtite to većina obično ne može popiti više od jedne porcije pića – 1 čaša (120 ml) vina (crnog ili bijelog) ili 1 čaša (240 ml) piva ili 1 čaša (60 ml) žestokog pića – po satu. Što više masti imate u tijelu, to je vašem tijelu teže preraditi alkohol.

Evo 5 savjeta za izbjegavanje mamurluka:

1. Jedite. Što više jedete, to više probavljate simptome alkohola. No budite oprezni jer prekomjerna konzumacija hrane može dovesti do prekomjerne konzumacije alkohola i posljedično povećanja tjelesne težine.

2. Pijte dok pijete! Ali voda! Uz svako piće popijte čašu vode.

3. Piti nakon pića! Opet voda! Alkohol dehidrira tijelo zbog čega se sljedećeg jutra osjećate loše. Pijte puno vode prije spavanja.

4. Znajte koje piće vam smeta. Neki su ljudi prilično osjetljivi na neke vrste alkohola poput crnog vina. Dobre opcije su svijetlo pivo (svijetlo jer ima manje alkohola) i vino sa sodom. Blody Mary (sok od rajčice s votkom) sadrži manje kalorija od morskog povjetarca ili odvijača (jer sadrže voćni sok). Izbjegavajte pića koja sadrže kombinaciju alkohola i voćnog soka ili druga obična bezalkoholna pića jer su bogata šećerom i kalorijama (npr. margarite i daiquirisi).

5. Razmislite prije spavanja. Nemojte uzimati lijekove protiv bolova prije spavanja. Ako je potrebno, uzmite kad se probudite. Prije spavanja pojedite međuobrok, poput kruha s malo meda, popijte čašu ili dvije vode, a zatim idite na spavanje. Sljedećeg jutra popijte jaku kavu, uzmite lijek protiv bolova i ostatak dana izbjegavajte alkohol te na taj način “odmorite” tijelo.

Exit mobile version