Zagreba Lajfhaki

Koliko dugo nakon jela mogu plivati ​​- Kako mogu spasiti nekoga tko se utapa

Deseci utapanja zabilježena u ljetnim mjesecima izazvali su šok, a uglavnom su u pitanju starije osobe i djeca. Prema istraživanjima, utapanje u moru peti je najčešći uzrok nesretne smrti u svijetu među svim dobnim skupinama i drugi uzrok nesretne smrti maloljetnika.

Ali što je utapanje? Koliko dugo nakon jela mogu plivati ​​i kako mogu nekoga spasiti?

Utapanje je, kako ističe Ministarstvo zdravstva u relevantnim informacijama, proces poremećaja disanja nakon potapanja ili uranjanja u tekućinu koji može dovesti do smrti, ozljede ili preživljavanja.

Napušteni su pojmovi kao što su “sekundarno utapanje”, “suho utapanje”, “mokro utapanje” i “skoro utapanje”.

U većini slučajeva smrtonosnog utapanja, u plućima žrtve nalazi se mala količina tekućine. Ako nema vode, onda je žrtva vjerojatno umrla iz nekog drugog uzroka prije nego što je ušla u vodu.

Osnovni modeli utapanja

Na temelju “Modela 4W utapanja”, faktori koji određuju preživljavanje osobe su žrtva, spasilac, okolnosti i mjesto utapanja. Utapanje se može dogoditi bilo kome, bilo gdje i pod bilo kojim okolnostima, krivnjom žrtve ili spasioca. Svake godine od utapanja stradaju kako same žrtve, tako i njihovi spasioci koji su ih pokušali spasiti precijenivši svoje moći i znanje.

Na temelju “Instinktivnog odgovora na utapanje” (Instinctive Drowning Response), žrtva utapanja pokazuje neke zajedničke karakteristike. Njegov pokušaj da ostane na površini vode trajat će oko 20-60 sekundi. Rijetko zna viknuti “upomoć” jer kada mu glava ispliva na površinu vode, pokušat će udahnuti kisik. Njegove ruke i noge izvode pokrete koji ga ne mogu zadržati na površini vode.

Većina žrtava se utopi unutar 10 metara, a rijetko više od 50 metara od kopna. Najopasniji sati od 24 sata su podnevni sati. Ljudima pod visokim rizikom smatraju se ljudi u ekstremnoj dobi (tj. 0-5 godina i stariji), oni koji se rizično ponašaju u vodi i oko vode, oni koji ne znaju plivati, oni koji znaju plivati ​​i precjenjuju njihova snaga, oni koji konzumiraju alkohol/droge.

Koliko sati nakon jela je dopušteno plivati ​​i što trebate znati

Kako biste spriječili gušenje, poduzmite sljedeće mjere opreza:

  • Pohađajte organizirane tečajeve plivanja.
  • Plivajte uvijek u društvu i najbolje pod nadzorom spasioca.
  • Djeca bi uvijek trebala biti pod nadzorom odrasle osobe u blizini vode.
  • Plivajte 3 sata nakon jela.
  • Ne skačite naglo i nemojte dugo ostati u hladnoj vodi.
  • Ne skrećite s plićaka. Plivao je paralelno s obalom.
  • Ne precjenjujte niti pokažite drugima svoje snage.
  • Nemojte igrati opasne igre koje ugrožavaju osobnu sigurnost ili sigurnost drugih.
  • Ako je netko u opasnosti, a ne možete pomoći, obavijestite spasioca.
  • Pridržavajte se sigurnosnih mjera spa ustanove.
  • Posjećujete li neko lječilište prvi put, upoznajte se s njegovim opasnostima od tamošnjih stanovnika.
  • Ako vas struja odnese u dubinu, plivajte paralelno s obalom kako biste se izvukli, a zatim okomito kako biste se vratili na obalu.

Kako ćete pomoći nekome u opasnosti?

Kako biste spasili nekoga u opasnosti, slijedite jednu od sljedećih metoda:

  • 1.Spašavanje glasom. Sjeo je na rub kopna i naveo žrtvu da otpliva do kopna. Možete mu reći: “lupni nogama, drži glavu gore, plivaj do kopna.”
  • 2.Spašavanje ekstenzija ekstremiteta. Lezite na tlo i ispružite ruku ili nogu prema njemu. Dajte mu usmene upute da ga uhvati i izvuče van.
  • 3.Spašavanje bacanjem predmeta. Bacite žrtvi uže, vreću za spašavanje (torbu koja sadrži uže koje se odmotava dok se baca prema žrtvi), pojas za spašavanje, loptu, osobnu spravu za plutanje, rezervnu gumu vašeg automobila itd. Nakon što zgrabite pomoć za plutanje, ohrabrite žrtvu da drži glavu iznad površine vode i udara nogama dok ne stigne na kopno.
  • 4.Spašavanje na vodi. Hodajte kroz vodu do mjesta gdje zakoračite. Pružite ruku ili neki predmet žrtvi (npr. drvo, prsluk za spašavanje). Dajte mu usmene upute da ga uhvati. Izvuci ga.
  • 5.Spašavanje plovilima. Korištenje uređaja za plutanje, pod uvjetom da se njime znate služiti, osigurava brz pristup unesrećenom i siguran/opušten povratak. Možete koristiti gliser, jet ski, čamac na vesla, kanu, dasku za spašavanje, madrac na napuhavanje.
  • 6.Spašavanje plivanjem i korištenjem pojasa za spašavanje. Prije ulaska u vodu ponesite sa sobom pomoć za plutanje. Ispružite ruku i primijenite pomoć za plutanje bez doticaja sa žrtvom. Pomoć može biti bilo što što pluta (npr. pojas za spašavanje, lopta, osobni uređaj za plutanje) ili bilo što što osigurava siguran razmak između vas i žrtve (npr. majica, kišobran, komad drveta i sl.).
  • 7.Spašavanje izravnim fizičkim kontaktom. To je najteža i najzahtjevnija tehnika spašavanja. Ovo smiju izvoditi samo obučene osobe. Spasitelj prilazi žrtvi s leđa kako bi izbjegao mogući zagrljaj. Hvata žrtvu za rame i struk i postavlja je u vodoravni položaj tako da mu tijelo “leži” na površini vode i lakše ga nosi.

Upotrijebite oblik povlačenja tako da zgrabite žrtvu za čeljust (jednom ili obje ruke), pazuh (obje ruke), prsa, odjeću ili zglob. Odvucite ga na sigurno. Ako je pri svijesti, sustavno ga bodrite. Ako mu tijelo potone, izravnajte ga i nastavite vući. Ako ne diše, a možete, dajte mu umjetno disanje puhanjem u nos.

Najsigurniji načini za nekoga tko nije obučen za spašavanje su prva 4 načina.

“Zlatno pravilo sigurnosti” kaže da je život spasioca važniji od života žrtve. Ako je iz bilo kojeg razloga doveden u opasnost (npr. valovi, struje, velika udaljenost od kopna i sl.), ne smije pokušavati spašavanje.

Briga

Žrtvi koja se utapa može trebati daljnja njega nakon spašavanja.

  • Ako ne diše, potrebno je pozvati hitnu pomoć i osigurati osnovno održavanje života (kardiopulmonalna reanimacija, stavljanje u položaj za oživljavanje), eventualno defibrilaciju i napredno održavanje života (kada stigne hitna pomoć).
  • Ako diše, trebat će mu psihološka podrška da prevlada strah.
  • Ako je hladno, treba ga pokriti nečim toplim.
  • Ako je zabrinut za svoje osobne stvari, njegovu najbližu rodbinu treba pronaći i obavijestiti.

zvijer vijesti.gr

Exit mobile version