Zagreba Lajfhaki

Koliko električne energije troši ventilator u usporedbi s klima uređajem?

Grčka je ponovno u vrućem vremenu. Naime, ovaj toplinski val trajat će do kraja mjeseca. Nemali je broj onih koji imaju klimu, dok je isto toliko onih koji se s vrućinom moraju nositi s ventilatorom.

Nerijetko nakon prenapuhanog računa za struju krivimo kuhinju, perilicu rublja, bojler i druge električne uređaje, a da ne znamo koji je točan dio odgovornosti u računu.

Pogledajte koliko struje troši ventilator

Na primjer, klima uređaj (hlađenje 9.000 BTU) ako radi jedan sat sa snagom od 1.000 W, potrošit će 1 KWH i koštat će otprilike 0,14 eura.

Podni ventilator koji radi 1 sat sa snagom od 60W potrošnje KWh 0,06 košta 0,009 eura dok stropni ventilator snage 150W 1 sat sa potrošnjom od 0,06 KWh košta 0,020 eura. Možemo reći da ventilator “gori” manje od ostalih uređaja koji troše energiju.

Ventilator nije klima uređaj, ne može promijeniti temperaturu prostorije i jasno ga ne može zamijeniti u ekstremnim uvjetima.

Međutim, eksplozivno povećanje cijena energije tjera potrošače da minimiziraju upotrebu energetski intenzivnih uređaja kao što je klima uređaj i pribjegnu rješenju ventilatora.

Usporedba u potrošnji energije je pretežno u korist ventilatora. Podni ventilator za dvadeset sati rada sagori onoliko struje koliko mala klima sagori za jedan sat.

Početkom ljeta iEnergeia.gr obratio se predsjedniku Federacije električara Grčke, Alexandrosu Flegi, kako bi detaljno objasnio koliko potrošača košta korištenje klima uređaja, ventilatora i ostalih kućanskih uređaja koji troše energiju te da savjete o uštedi energije.

Mali klima uređaj od 9000 btu s inverterskom tehnologijom košta 0,20 eura po satu što se tiče potrošnje električne energije. Potrošnja energije ventilatora je vrlo niska.

Veći klima uređaji koji hlade ili griju veće prostore su skuplji.

Za korištenje podnog ventilatora potrošač plaća 0,01 euro po satu, dok ako se radi o stropnom ventilatoru cijena može doseći 0,04 eura po satu.

Tehnologija klima uređaja i koliko je nov odlučujući su čimbenici u energiji koju koriste. Stara klima puno više gori, kaže gospodin Fleggas, napominjući kako je to jedan od energetski najtrošnijih uređaja u kući. No kod inverterske tehnologije potrošnja je manja. Zbog toga su klima uređaji, uz hladnjake i zamrzivače, uvršteni u program “Recikliraj – promijeni uređaj”.

Na što treba paziti

Energetski razred: Potrošnja klima uređaja izravno je povezana s njegovom nazivnom snagom, ali i energetskim razredom kojem pripada. Klima uređaji višeg energetskog razreda koštaju – u pravilu – skuplje od klima uređaja niže kategorije, ali manje opterećuju račune za struju.

Pravilno održavanje i često čišćenje filtera: Održavanje klima uređaja vrlo je važno za njihov pravilan rad. Mora se raditi dva puta godišnje – kada se koristi i za grijanje – kako bi ispravno radio i bio učinkovit. Održavanje treba obaviti prije duže uporabe za svaku sezonu. Također, često i ovisno o opsežnoj upotrebi klima uređaja, potrebno je čistiti filtere.

Zatvoreni prozori za održavanje temperature: Zatvorena vrata i prozori u području klima uređaja, zadržavaju klimatizirani zrak i smanjuju povezane gubitke. Zatvoreni prozori u prostoru osiguravaju da će temperatura ostati konstantna, a klima uređaj manje raditi.

Temperaturna razlika: Kako bismo ohladili prostoriju na zadovoljavajući način i bez rasipanja energije, biramo temperature između 22-27 stupnjeva Celzijusa. Potrošnja energije se povećava kada biramo niske temperature za hlađenje ili odgovarajuće visoke temperature za grijanje. Temperaturna razlika u odnosu na vanjski okoliš ne smije biti veća od 10 stupnjeva Celzijusa.

Razumna uporaba, a ne “on-off”: Ispravno i razumno koristimo klima uređaj. Uređaj potpuno isključujemo kada nema nikoga u sobi, dok ako klimu otvorimo tijekom noći, dobro ju je ugasiti prije spavanja ili čak programirati njeno zatvaranje putem timera. Velika klima koja se često pali i gasi na kraju puno više “gori”.

inergeia.gr

Exit mobile version