Koliko je tava s neprijanjajućim premazom opasna po zdravlje: Saznajte sve o “teflonskoj gripi”

Može li nas neprianjajuća tava razboljeti? Naučite o ‘teflonskoj gripi’ i opasnostima po zdravlje od isparenja iz neljepljivog premaza za tavu

Svi smo koristili neprianjajuće posuđe u kuhinji. Tave, lonci i kalupi za kolače s neprijanjajućim površinama postali su sastavni dio naše svakodnevice. Međutim, malo tko zna da ovi proizvodi mogu izazvati bolest poznatu kao “teflonska gripa”stanje koje je posljednjih godina imalo značajan porast u učestalosti.

Prema dr. Faith Coleman, 2023. bilo je 267 prijava slučajeva povezanih s ‘teflonskom gripom’ u SAD-u, tri puta više od godišnjeg prosjeka prethodnih godina. U 2019. godini prijavljeno je samo 79 slučajeva. Ovaj trend je alarmantan i zahtijeva veću svijest javnosti o mogućim problemima koji mogu nastati korištenjem neprianjajućeg posuđa.

Što je “teflonska gripa”

“Teflonsku gripu”, znanstveno poznatu kao groznica polimernih para, uzrokuje udisanje para koji se oslobađaju kada se teflon (znanstveno poznat kao politetrafluoretilen ili PTFE) pregrije. PTFE se naširoko koristi u neljepljivim površinama, sprječavajući lijepljenje hrane za posuđe. Međutim, kada se ovo posuđe zagrije na vrlo visoke temperature, PTFE se razgrađuje i oslobađa otrovne plinove i mikroskopske čestice.

Simptomi
Udisanje tih para može izazvati niz simptoma sličnih gripi. Glavni simptomi uključuju:

  • Glavobolja
  • Vrućica
  • Zimica
  • Suha usta i žeđ
  • Kašalj
  • Mučnina
  • Slabost
  • Bolovi u mišićima ili grčevi

Ovi simptomi obično traju jedan do dva dana i nestaju sami od sebe, ali stanje može biti prilično neugodno.

Savjeti za zaštitu
Važno je slijediti neke jednostavne smjernice kako biste smanjili rizik od dobivanja ‘teflonske gripe’:

Dobra ventilacija: Koristite nape, otvarajte prozore ili koristite pročistače zraka s HEPA filtrima tijekom kuhanja. Pravilna cirkulacija zraka može ukloniti opasne pare iz vašeg prostora.
Izbor materijala: Dajte prednost materijalima s nižim ispuštanjem otrovnih tvari i izbjegavajte korištenje jakih sredstava za čišćenje vašeg posuđa. Sredstva za čišćenje na bazi vode i proizvodi s niskom razinom hlapljivih organskih spojeva (VOC) su sigurniji.
Ispravna uporaba neljepljivog posuđa: Uvijek slijedite upute proizvođača za temperaturu kuhanja. Nemojte pregrijavati posuđe i izbjegavajte ga koristiti na temperaturama iznad 260°C. Ovo je granica na kojoj se PTFE može početi raspadati i ispuštati opasne pare.

Ako ste izloženi takvim parama i razvijete simptome, udaljite se od izvora para i pijte puno vode. Dr. Faith Coleman preporučuje uzimanje lijekova kao što su ibuprofen ili paracetamol za liječenje vrućice i bolova. Ako su simptomi ozbiljni, nazovite Centar za kontrolu trovanja za hitnu pomoć.

Kraj, pobrinite se za posuđe koje se ne lijepi tako da ga perete ručno, nprkorištenje blagih sapuna i izbjegavanje tvrdih četkica. Na taj način osigurat ćete dugoročnu sigurnost i funkcionalnost Vašeg posuđa, izbjegavajući moguće posljedice “teflonske gripe”.

Pročitajte također:

Plastične posude: Kako ih pravilno koristiti u mikrovalnoj pećnici

Mikroplastika posvuda: U hrani, mesu, bocama – Njihovo otkrivanje u placenti također uzrokuje probleme

Namirnice: 10+1 zamjena koja nije “nevina” – pogledajte popis

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki