Kolikom strujom “pali” božićne lampice – Na što trebamo obratiti pozornost prilikom ukrašavanja doma

Tradicionalno ukrašavanje kuće za Božić uključuje svjetla, svijetle vijence i mnoge druge ukrase.

No, u godini kada “plamte” računi za struju, dobro je unaprijed znati koliko će koštati svečana rasvjeta našeg prostora.

Nedvojbeno je da je zamjena starih žarulja sa žarnom niti ili fluorescentnih žarulja, žaruljama LED tehnologije koje troše od 50% do 90% manje električne energije, značajno smanjila troškove korištenja

„Na svakoj kutiji žarulja na pakiranju je navedena njihova ukupna potrošnja u Wattima. Da bismo mogli izračunati vrijednost električne energije koju će svjetiljke trošiti tijekom blagdana, morat ćemo Wattse pomnožiti s satima koliko će biti u pogonu, a zatim s cijenom kilovatsata”, objasnio je vlasnik licence. star.gr električaru, Michaelu Korbakisu.

Posebno:

Za 100 led žarulja, koji troše 6,6 W po satu, ako ih uključimo 10 sati dnevno, imat ćemo dnevnu potrošnju od 66 W. Cijena kilovatsata nakon državne subvencije je oko 0,17 eura. Dakle, množenjem 66 vata s 0,00017 eura (cijena po vatu), imamo trošak od 0,0112 eura po danu.

Ako pretpostavimo da ćemo drvce držati okićeno 45 dana, tada će nam za 100 Led lampica trebati 0,504 eura. Ovaj trošak se povećava ako koristimo više od jednog kompleta svjetala. Tako ćemo za 5 kompleta (ukupno 500 led lampica) potrošiti struju u vrijednosti od 2,52 eura, dok za 10 kompleta (ukupno 1000 led lampica) potrošiti 5,04 eura!

Na što trebamo obratiti pozornost prilikom ukrašavanja doma božićnim ukrasima?

Prema riječima gospodina Korbakisa, sigurnost u svemu što ima veze s božićnim ukrasima počinje kupnjom božićnih lampica.

Lukovice su vrlo delikatne i osjetljive konstrukcije, što u svakom slučaju zahtijeva potrebnu pažnju. Stoga svakako provjeravamo imaju li CE certifikat. Ako ne, onda ih ne kupujemo. Žarulje koje nisu certificirane iznimno su opasne. Naravno, to ne mora značiti da ne postoje proizvodi koji, iako nose oznaku primjerenosti, ne stvaraju probleme”, rekao je.

Naime, kako je dodao, božićna rasvjeta mora:

Nositi potrebne upute za uporabu, koje moramo čitati i slijediti do slova.

“Važno je provjeriti jesu li tehnički detalji njihovog rada vidljivi i jasni, kao što su napon, snaga, radna frekvencija, prate li ih upute za korištenje na grčkom jeziku, kao i postoji li netko odgovoran za servis. Na taj ćemo način biti sigurni da su proizvođači ispoštovali osnovne mjere zaštite za njihov siguran rad.”

Prije uporabe potrebno ih je pažljivo provjeriti zbog oštećenja.

„Mnogo puta preopteretimo utičnice ili razdjelnike uređajima i svjetlima. Međutim, ovo je uobičajena pogreška koja čak može uzrokovati požar! Drugi uzrok požara može biti pregrijavanje žarulja koje su omotane i dodiruju se. Nikada ne spajamo više od tri kompleta žarulja u istu utičnicu.’

Pazimo da božićne lampice imaju stupanj vodootpornosti iznad IP64, kako bismo ih mogli koristiti i na otvorenom. Ignoriranjem ovog osnovnog parametra postoji nekoliko rizika, uključujući strujni udar.

Svi bismo trebali imati u odboru kuće, relej za propuštanje električnog udarakako bismo zaštitili svoj život i imovinu.

“Moramo često testirati s gumbom TEST radi li. Pritiskom na tipku TEST tipka bi trebala pasti i prekinuti dovod struje, a ponovnim podizanjem tipke vratiti napajanje“.

Božićnu rasvjetu postavljamo danju, posebno vani, kako bi bilo dovoljno svjetla i mogli uočiti eventualna oštećenja.

“Tako ćemo moći uočiti nešto što bi moglo uzrokovati veća oštećenja ožičenja ili vlage, koji je možda ušao u kontakte. Ne dopuštamo da žarulje leže na materijalima koji se lako zapale, poput papira i tkanine.”

Ako namjeravamo koristiti žarulje, koje smo kupili prethodnih godina, pažljivo provjeravamo unaprijedjesu li se neki od njih pokvarili u skladištu i da im žice nisu korodirale, tražeći vidljiv bakar u žici.

Ako nađemo problematičan set onda ga bacamo. Čak i mala iskra može se pokazati vrlo opasnom, posebno u blizini našeg drveta.

Ako sumnjamo da postoji problem, onda ne koristimo žarulje, ali ih vraćamo u trgovinu u kojoj su kupljeni. Nikada ne pokušavamo popraviti pokvarene žarulje.

Ne kupujemo svjetla od skitnica ili iz trgovina koje ne mogu jamčiti njihovu zamjenu u slučaju oštećenja, unutar vremena jamstva ili preuzeti odgovornost u slučaju nezgode.

„Dobro je žarulje nabaviti u odabranim trgovinama koje prodaju električnu opremu. Bolje je birati LED žarulje nego žarulje sa žarnom niti, jer prve imaju dulji vijek trajanja i manju potrošnju. Isto vrijedi i za zastarjele, osjetljive cijevi koje izgledaju poput prozirne gume, jer se potrošači sada okreću novoj generaciji također poznatoj kao LED trake.”

Ne ostavljamo svjetla upaljena satima ili bez ljudskog nadzora.

“Osim pitanja potrošnje, postoji opasnost od nezgode. Moramo ugasiti sva svjetla na drvetu i isključiti ih iz struje kada nismo kod kuće ili kada spavamo. Zbog materijala od kojeg su napravljeni, kada dođe do kvara, kablovi ispuštaju karakterističan miris, koji nas može upozoriti, sve dok smo prisutni.”

Razbijene božićne lampice s niskom potrošnjom energije (LED) bacamo u posebne kante za reciklažu.

Nikada ne koristimo božićne lampice na metalnom drvcu, jer postoji opasnost od strujnog udara zbog razbijene žarulje.

Božićno drvce mora biti udaljeno najmanje jedan metar od kamina ili drugi izvori vatre, moraju biti čvrsto oslonjeni, ne smiju biti u dodiru s drugim objektima u prostoru i ne blokirati izlaze iz kuće.

“Ne palimo lampice na jelku dok su upaljene. Možda će nam nakon toga trebati malo više vremena da napravimo korekcije kako bi osvjetljenje bilo ujednačeno, ali je puno sigurnije. Također, ne treba pretjerivati ​​ni s dekoracijom. Ne pretrpavamo naše drvce božićnim lampicama. Koliko god lijepo izgledalo, ujedno postaje i opasnije.”

Ograde kuće i općenito metalne predmete ukrašavamo svjetlima ili svjetlećom cijevi.

“Ne diramo ih golim rukama dok su uključeni jer postoji opasnost od strujnog udara ako se žarulja razbije ili se kabel ošteti.”

Mehanizam (napajanje) rasvjetnih cijevi uvijek štitimo od kiše i vlage.

Nikada ne dopuštamo djeci i kućnim ljubimcima da se igraju ispod drveta sa žicama.

U svakom slučaju, kako je dodao g. Korbakis, prema važećem zakonodavstvu, samo ovlašteni elektroinstalateri imaju pravo provjeravati i ugrađivati ​​releje, kao i sve elektrotehničke radove.

“Struje ne upozoravaju, ne vide se i ne namirišu. Prije nekoliko godina Grčka je bila na prvom mjestu u EU s najvećim brojem smrtnih slučajeva od strujnog udara. Ne igrajte se svojim životom i životima onih oko vas. Struja nije igračka i sigurnost mogu jamčiti samo ovlašteni elektroinstalateri”, istaknuo je.

thetoc.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki