Zagreba Lajfhaki

Krumpir s klicama može biti opasan: Što možete učiniti prije nego što ga konzumirate

Kada se ostavi predugo, krumpir može početi nicati. To stvara dilemu je li njihova konzumacija sigurna ili ne.

S jedne strane, neki smatraju da je proklijali krumpir savršeno siguran za jelo sve dok uklonite klice. S druge strane, mnogi upozoravaju da je krumpir s klicama otrovan i uzrokuje trovanje hranom, čak i smrt.

Što trebate znati o proklijalom krumpiru

Krumpir je prirodni izvor solanina i chaconina. To su dva glikoalkaloidna spoja, koji se prirodno nalaze u raznim drugim namirnicama, kao što su patlidžani i rajčice.

U malim količinama, glikoalkaloidi mogu pružiti zdravstvene prednosti, uključujući antibiotska svojstva i učinke na snižavanje šećera i kolesterola u krvi. Međutim, mogu postati otrovni ako se konzumiraju u velikim količinama.

Kako krumpir klija, njegov sadržaj glikoalkaloida počinje rasti. Stoga jedenje krumpira koji ima klice može dovesti do prekomjerne količine ovih spojeva u tijelu. Simptomi se obično javljaju unutar nekoliko sati do jednog dana nakon konzumacije takvog krumpira.

Kod nižih doza, prekomjerna konzumacija glikoalkaloida obično dovodi do:

-povraćati

-proljev

-bol u trbuhu

Kada se konzumiraju u većim količinama, mogu uzrokovati:

-niski krvni tlak

– ubrzan rad srca

-vrućica

– glavobolje

-zbunjenost

-u ekstremnim slučajevima čak i smrt

Osim toga, neke male studije sugeriraju da jedenje krumpira s klicama tijekom trudnoće može povećati rizik od urođenih mana. Stoga se trudnicama savjetuje da nikada ne jedu krumpir koji je proklijao.

Je li moguće ukloniti otrovne spojeve iz proklijalog krumpira?

Glikoalkaloidi su najviše koncentrirani u listovima, cvjetovima i klicama krumpira. Osim klica, zelena nijansa i gorak okus tri su znaka da su glikoalkaloidi u krumpiru možda posebno povišeni.

Stoga rezanje klica i zelenkastih mrlja s krumpira može smanjiti rizik od trovanja. Osim toga, guljenje i prženje mogu pomoći u smanjenju razine glikoalkaloida. Čini se da kuhanje, pečenje i mikrovalna pećnica imaju mali učinak.

Ipak, trenutačno nije jasno jesu li ove prakse dovoljne da vas adekvatno i dosljedno zaštite od toksičnosti glikoalkaloida.

Iz tog razloga američki Nacionalni centar za otrove preporučuje bacanje krumpira koji su proklijali ili pozelenjeli.

Što učiniti da krumpir ne nikne

Jedan od najboljih načina je izbjegavati ih pohranjivati ​​i kupovati ih tek kada ih namjeravate upotrijebiti.

Osim toga, odbacivanje pokvarenih krumpira i uvjeravanje da su ostali potpuno suhi prije nego što ih spremite na hladno, suho i tamno mjesto također može smanjiti mogućnost nicanja.

Anegdotski izvještaji sugeriraju da bi također trebalo izbjegavati skladištenje krumpira s lukom, jer stavljanje to dvoje zajedno može ubrzati klijanje. Ali ne postoje znanstveni dokazi koji podupiru ovu praksu.

Izvor: healthline.com

Exit mobile version