Zagreba Lajfhaki

Lagana vježba sprječava starenje mozga

Psihijatri gerontolozi ističu da smo nakon 60. godine dužni sačuvati pamćenje i to možemo. Jedino što nas koči je nespremnost da promijenimo ovo i ono i vjerujemo da će uspjeti. Ne bismo smjeli uzeti zdravo za gotovo da pamćenje opada s godinama, a staračka zaboravljivost i demencija gotovo su norma. To su nam usadile prethodne generacije. Za one koji vjeruju, da, možemo i moramo utjecati na starenje mozga. Iznenadit ćete se kako ćete jednostavnim i pristupačnim tehnikama postići željene rezultate.

Odmah nakon buđenja isprobajte nekoliko vježbi navedenih u ovom materijalu, koje će poboljšati cirkulaciju krvi u mozgu, srcu i krvnim žilama.

Vježba 1. Izvode se vrlo laganim vježbama na prstima, čak i nisu vježbe, već pokreti – samo masirajte prste 3 minute. Živčani završeci u njima povezani su s mnogim organima.

Tako ćete se brže razbuditi i osvježiti, ali ovim pokretima kao da ste izmasirali srce i krvne žile. Time se poboljšava dotok krvi u mozak.

Vježba 2. Sljedeća vježba se zove “prstenovi”. Laganim pritiskom prođite palcem kroz svaki od prstiju. Izvodi se istovremeno na obje ruke. Ponavljajte ga češće, osobito kada se osjećate umorno ili slabo.

Vježba 3. U ovoj vježbi radite s malim predmetima – na taj način izravno stimulirate moždanu aktivnost, krv snažno kola tijelom i ulazi u mozak. Pitate se što učiniti s ovim malim, sićušnim predmetima? Žene – možete, na primjer, uzeti perle ili gumbe; muškarci – za vas su čavli, matice, vijci.

Vježba je razvrstati ih i rasporediti u različite hrpe. Zašto ne oguliti grah ili rižu. Nećete se morati ni naprezati.

Seks u starijoj dobi koristi… mozgu

Vježba 4. Opet rižu, grašak, heljdu, grah uspite u manju zdjelicu, napunite je, posegnite unutra i polako i smireno, sa zadovoljstvom, provucite kroz ruke, kao da ih slažete. Jeste li vidjeli kako se to radi s krunicom, vi to radite na isti način. Spojite ugodno s korisnim, primjerice radite ovu vježbu dok gledate TV ili slušate radio. Ova vježba ima dvostruki fokus: smiruje živce i aktivira mozak. Dovoljno je samo 5-10 minuta dnevno.

Vježba 5. Ne samo da poboljšava cerebralnu cirkulaciju krvi, već i vid. Držite glavu mirno, a očima gledajte s desna na lijevo; gore-dolje, zatim radite kružne pokrete – sad u jednom, a zatim u drugom smjeru. Za svaku stranu potrebno je 30 sekundi. Na taj način poboljšavate i svoj vid.

Učinite ovu vježbu nekoliko minuta, ali tako da ne dopustite neugodne osjećaje. Možete ga ponoviti tijekom dana nekoliko puta.

Pogodan je i za sve koji rade na računalu.

Nastavljamo s aktivacijom moždanih hemisfera. Možda ne znate, ali obično je kod svake osobe aktivna samo jedna hemisfera, budući da obično sve radimo jednom rukom.

Većina ljudi piše ili je aktivna desnom rukom, ima i onih koji koriste lijevu ruku. Dakle, korisno je mijenjati ruke, ali u praksi to nije tako jednostavno, ne možete lijevom rukom oprati zube, primjerice, niti njome jesti, ako ste inače dešnjak. Stoga stručnjaci predlažu vježbu za aktiviranje lijeve ruke.

Vježba 6. Počnite crtati jednostavne geometrijske figure: kvadrate, krugove, trokute desnom rukom, a zatim pokušajte lijevom. I potamnite ih olovkom ili perom.Tada se vježba može zakomplicirati. Morat ćete crtati iste figure ili predmete s obje ruke u isto vrijeme. Istovremeno radite s obje ruke. Označite crteže prvo u jednom, a zatim u drugom smjeru. Zar ne radi? Da, nije nimalo lako i ne događa se odmah. Stručni savjet je da na sličan način ispisujete zamišljene figure u zraku, opet s olovkom u svakoj ruci. Tako sinkroniziramo rad hemisfera. Odnosno, razvijamo ono što slabije funkcionira.

Naš se mozak brzo navikne na boje, mirise, oblike. Ne ide mu ono što je za njega uobičajeno. Moramo ići okolo, proći pored uobičajenog. Da bi aktivirao mozak, potreban mu je novi miris. Ponekad, čak i ako je jako umoran, on, uhvativši novu aromu, iznenada se probudi – postaje mu zanimljivo. Uživa u mirisu kao što smo mi nekad za Novu godinu uživali u mandarinama. Ogulite mandarinu i udahnite aromu iz djetinjstva. Dok kuhate kavu, pomirišite je, upijte njenu aromu, prije uživanja u mojoj vsukki.

Mozak se također trenira raznim vježbama disanja. Evo jednog vrlo jednostavnog, također imaginarnog. Usput, sve vježbe koje crtamo u mašti daju dodatni učinak. Činjenica da zamišljamo neke predmete ili slike aktivira dodatne dijelove mozga, razvija kreativnost. Zamislite, na primjer, kako se vrući čaj hladi.

Tehnika disanja tjera mozak da radi punim kapacitetom

Vježba 7. Uzmite zamišljeni čajnik, jeste li ga već uzeli? Sada malo odmaknite čajnik ili šalicu i otpuhnite svoj zamišljeni čaj. Također će doći do dodatnog opterećenja mozga ako zamislite određeni čajnik ili šalicu, ako zapamtite model i njegov volumen. Udahnite 5 puta, zatim pauzirajte 30 sekundi. Izvedite 5 takvih “pufova”.

Psihijatri također savjetuju vježbe žvakanja jer aktiviraju rad mozga u bilo kojoj dobi. Čak i kada učenik zagrize jabuku, bolje pamti gradivo. No, što učiniti ako ste starija osoba i imate problema sa zubima? Bilo bi lijepo kada biste nakon obroka mogli pojesti komad jabuke, krastavca, mrkve ili malo orašastih plodova. Po potrebi ih naribajte, ali žvačite. Naravno, u poodmakloj dobi, malo je vjerojatno da će uspjeti.

Yana BOYADJIEVA

Exit mobile version