Zagreba Lajfhaki

Mobitel u WC-u: Koliko je ova navika štetna za zdravlje?

Sigurni smo da nosite svoj mobitel u kupaonicu, čak i ako to ne želite priznati, s obzirom na rezultate istraživanja koje je pokazalo da 96% Amerikanaca generacije Z ne može bez njega. Nije čudno, događa se i u najboljim obiteljima, no koliko je ta navika zdrava?

Bez čitanja ostatka članka i znanstvenih saznanja, shvaćate da WC definitivno nije pravo mjesto za bavljenje mobitelom. No, možete li zamisliti kakvu štetu može nanijeti vašem zdravlju?

“Mobitel je 10 puta prljaviji od WC daske”

Nikada ne mislite da vam je mobitel prljav, jer prvi potez koji ćete učiniti nakon pritiska na slavinu je pranje ruku. Ali, ne mislite valjda da čim stanete na WC školjku, klice se oslobađaju posvuda, pa i na vašem mobitelu. I ruke možete oprati, ali će vam mobitel ostati prljav jer se nećete sjetiti da ga dezinficirate. Dakle, sljedeće su klice koje se nalaze na predmetu koji koristite više nego bilo što drugo tijekom dana, da se prenesu na vaše ruke, vaše lice, vaš nos i vaše uši. “Ima više klica nego WC daska”, kaže Charles Gerba, mikrobiolog sa Sveučilišta u Arizoni. A to se događa jer se često sjetimo dezinficirati ovaj dio toaleta, ali ne mislimo da će naš mobitel sadržavati iste klice.

Znanost iza loših navika

Čak i ako vam nije palo na pamet, navika koju imate da nosite mobitel u WC školjku može vas doslovno razboljeti. Ako ste zdravi, to znači da vaš imunološki sustav radi ispravno, uklanjajući klice. No, ako ste cijeli dan u kontaktu s njima preko mobitela, jasno je da će vam kad-tad pozliti. Prema istraživanju provedenom na Londonskom istraživačkom sveučilištu, London School of Hygiene and Tropical Medicine, 92% zaraženih mobilnih telefona sadržavalo je potencijalno problematične bakterije. Detaljnije, znanstvenici su uzeli 300 uzoraka iz 12 gradova Ujedinjenog Kraljevstva, od kojih je 16% bilo zaraženo bakterijom Escherichia coli (E.coli) od koje godišnje oboli oko 265 tisuća Amerikanaca.

Ali druga istraživanja o mobitelima identificirala su brojne bakterije u njima koje zapravo mogu zaraziti naša tijela i uzrokovati zdravstvene probleme.

Kako ćete smanjiti rizik?

Ako ste jedan od onih koji ne mogu ostaviti mobitel čak ni kad odu u kupaonicu, ne morate prestati s tom čudnom navikom, sve dok ga dezinficirate svaki put kad dođe s vama na WC. To znači da biste ga trebali očistiti antibakterijskom maramicom, ne samo ekran nego i foto leće i kućište. Ako nemate maramice, možete staviti antibakterijsku otopinu na krpu i prebrisati sve površine mobitela.

Prema studiji objavljenoj u American Journal of Infection Control, čišćenje plastične površine 3 puta smanjilo je za 88% količinu bakterija pronađenih na drugim plastičnim površinama koje su jednom očišćene. Općenito, mobitel biste trebali dezinficirati svaki dan, jer bez obzira na to koristite li ga u WC-u ili ne, to je uređaj koji uvijek imate sa sobom izvan kuće, što znači da je izložen mogućim rizicima za vaše zdravlje.

oblik.gr

Exit mobile version