Zagreba Lajfhaki

Mozak također stari

Povodom Svjetskog dana mozga odabrali smo za vas korisne informacije o radu mozga i svim promjenama vezanim uz njega.

Može li se funkcija mozga podržati uzimanjem vitamina? Ljekarne nude mnogo takvih pripravaka.

Ne može se precizirati jedan ili drugi vitamin, kažu stručnjaci. U osnovi, nedostatak gotovo bilo kojeg prirodnog vitamina ima negativan učinak na stanje osobe. Postoje vitamini i elementi u tragovima koji pridonose razvoju mozga u ranom djetinjstvu, na primjer, jod i vitamini skupine B. A kod starijih osoba kronični stres iscrpljuje tjelesne rezerve vitamina skupine B i elementa u tragovima magnezija.

Istina je da je najbolji vitamin za mozak način života koji uključuje odricanje od štetnih navika, konzumiranje stimulativnih pića, junk food. Korisno je provoditi redovite aerobne vježbe, svakodnevnu kognitivnu gimnastiku i upoznavanje s nečim novim. To može biti redovito čitanje nekoliko stranica dnevno, učenje pjesama, učenje stranih jezika, crtanje, stimulacija mozga putem vida i sluha.

Prehrana također ima vrlo važan utjecaj na zdravlje mozga kod djece i odraslih. Jedna do dvije šalice kvalitetne kave dnevno, kao i crna čokolada, jako dobro potiču rad mozga. Postoje proizvodi koji sadrže veliku količinu neurotransmitera i povoljno djeluju na emocionalnu pozadinu, kao što su slatka čokolada, banane, sir i žuti sir.

Kako mozak stari?

Mozak je programiran da stari, kao i svi drugi sustavi u tijelu. Njegov mozak treba odgovarajući režim – razdoblja odmora, u kombinaciji sa svakodnevnim učenjem nečeg novog. Što mu točnije informacije dajemo, to ga više tjeramo na razne radnje. Što se više novih veza stvara u mozgu, to je manje osjetljiv na razne bolesti i prirodno starenje.

5 stvari koje neurolozi preporučuju za mozak

S godinama se neizbježno smanjuje broj funkcionalnih moždanih stanica, što se očituje smanjenjem mentalnih procesa kao što su pamćenje, koncentracija pažnje, brzina donošenja odluka i smanjenje motoričke aktivnosti. I, naravno, ne treba zaboraviti na tako čestu bolest kao što je demencija. Upravo to dovodi do smanjenja mentalnih funkcija i društvenih i kućanskih aktivnosti.

Ubija li alkohol moždane stanice?

Velike doze alkohola, zlouporaba alkohola uzrokuje nepovratno uništenje mozga s naknadnom promjenom osobnosti.

Postoje li učinkoviti, ali sigurni lijekovi koji pomažu da mozak radi maksimalno učinkovito?

Najvažnija stvar, uvjeravaju stručnjaci, je usklađenost s režimom rada i odmora – spavajte ne manje od 7 sati dnevno. Također je važno pridržavati se dijete, kao i uzeti 15-minutnu pauzu kada je mozak preopterećen. Da, postoje preparati koji stimuliraju rad mozga, ali ih mora propisati isključivo i samo specijalist neurolog s obzirom na individualne karakteristike osobe.

Exit mobile version