Može li fizički napor dovesti do srčanog udara?!

Do ovog paradoksalnog zaključka došli su južnokorejski znanstvenici, ali odmah dodaju da se bez fizičke aktivnosti srčani udar može dogoditi i brže. Istraživači su 6 godina proučavali pokazatelje zdravih ljudi s različitim razinama tjelesne aktivnosti koji su redovito prolazili liječničke preglede. Podaci istraživanja objavljeni su u popularnom medicinskom časopisu.

Sudionici koji su provodili vrijeme radeći laganu tjelovježbu, uglavnom hodajući duže vrijeme i općenito se redovito krećući, kao i rjeđe pušeći, imali su niže razine ukupnog kolesterola od onih koji su zanemarivali vježbanje. No uz to, krvni tlak fizički aktivnih sudionika bio je viši. Kod njih je najopasnija bila veća razina taloženja kalcija u koronarnim arterijama.

Iz tog razloga znanstvenici zaključuju da je visoka motorna aktivnost povezana s bržim napredovanjem pokazatelja kalcifikacije u tijelu. A kalcinoza koronarnih arterija je loš pokazatelj i govori o mogućnosti rizika od srčanog udara. Istraživači naglašavaju da ovo otkriće ne preuveličava važnost umjerene tjelesne aktivnosti u očuvanju zdravlja. Redovita tjelesna aktivnost smanjuje rizik od pretilosti, dijabetesa, srčanog, moždanog udara i smrti.

Jesu li fatalni srčani udari češći ponedjeljkom?

Taloženje kalcijevih soli na stijenkama žila koje nose arterijsku krv u miokard može se dugo vremena ne manifestirati nikakvim simptomima. Bolovi u srcu, slabost, vrtoglavica javljaju se nekoliko godina nakon početka kalcifikacije.

Za otkrivanje koronarne kalcinoze provodi se elektro-zračna i multispiralna kompjuterizirana tomografija, intrakoronarni ultrazvuk i koronarna angiografija. Komentirajući zaključke znanstvenika, dr. Angie Brown, medicinska direktorica organizacije koja pomaže osobama koje su preživjele moždani i srčani udar, napominje da su dobrobiti umjerene i redovite tjelesne aktivnosti neporecive. Međutim, nova studija navodi znanstvenike na razmišljanje.

Tumačenje rezultata komplicira činjenica da se ne zna jesu li neki od sudionika imali kardiovaskularne događaje u prošlosti. Stručnjaci također preporučuju analizu koliko su važni pokazatelji kalcija u koronarnim arterijama za procjenu rizika od kardiovaskularnih bolesti.

Publikacija navodi da bi liječnici trebali biti vrlo oprezni s “pretjeranom uporabom” ovog pokazatelja. Liječnici priznaju da pretjerani fizički napor nije baš koristan za tijelo. Prečesti i intenzivni treninzi mogu sniziti imunitet kada je tijelo npr. sklono razviti akutnu virusnu infekciju.

Yana BOYADJIEVA

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki