Način prehrane koji regulira kolesterol, šećer i metabolizam

Vrijeme, a ne način, prehrane može biti jednostavan i učinkovit način za poboljšanje metaboličkih poremećaja, prema novoj studiji

Naša prehrana i način života igraju ključnu ulogu u našem cjelokupnom zdravlju, izravno utječu na naš metabolizam i rizik od razvoja ozbiljnih bolesti kao što su bolesti srca i dijabetes. Nedostatak tjelesne aktivnosti, nezdrave prehrambene navike i povećani stres doveli su do alarmantnog porasta slučajeva metaboličkih poremećaja. Više od jedne od tri odrasle osobe pati od metaboličkih poremećaja, što značajno povećava rizik od ozbiljnih kroničnih bolesti.

Nova klinička studija Instituta Salk i Medicinskog fakulteta Sveučilišta Kalifornija u San Diegu otkriva da povremeni post može pružiti značajne koristi ljudima koji imaju metaboličke disfunkcije. Istraživanje, objavljeno u Annals of Internal Medicine, usredotočeno je na populacijsku skupinu koja već prima lijekove za takozvani “metabolički sindrom”.

Što je metabolički sindrom?

Metabolički sindrom je skup čimbenika koji dramatično povećavaju rizik od razvoja ozbiljnih kroničnih bolesti, kao što su bolesti srca, moždani udar i dijabetes tipa 2. Prema podacima, više od jedne trećine odraslih u Sjedinjenim Državama pati od ovog stanja, koje karakteriziraju visoki krvni tlak, povišene razine šećera u krvi, višak masnoće na trbuhu i abnormalne razine kolesterola.

Potreba za učinkovitim prehrambenim i životnim rješenjima za rješavanje metaboličkog sindroma je velika, budući da je tradicionalni savjet “jesti manje i vježbati više” mnogim ljudima teško dugoročno primijeniti. Suvremeni zapadnjački prehrambeni obrasci, karakterizirani prekomjernim unosom šećera, soli i masti, u kombinaciji sa sjedilačkim navikama, pridonijeli su porastu metaboličkog sindroma.

Povremeni post: kako može pomoći?

Istraživanje je usredotočeno na povremeni post, što je uključeno u ovu studiju vremenski okvir od 8 do 10 sati hranjenja svaki dan. Sudionici studije skratili su svoja razdoblja jela, jedući samo u vremenskom razdoblju tijekom dana koje je počelo najmanje jedan sat nakon buđenja i završilo najmanje tri sata prije spavanja. Ovaj obrazac prehrane je prilagođen individualnim potrebama svakog pacijenta.

Osnovna premisa istraživanja je da naše tijelo obrađuje šećere i masti na različite načine ovisno o dobu dana. Kako objašnjava profesor dr. Satchidananda Panda, jedan od autora studije, “vremenski ograničenom konzumacijom hrane ponovno aktiviramo prirodnu mudrost tijela i iskorištavamo njegove dnevne ritmove za obnavljanje metabolizma i poboljšanje zdravlja.”

Rezultati studije

Klinička studija, nazvana TIMET, bila je prva koja je ispitala prednosti povremenog gladovanja kod ljudi koji već uzimaju lijekove za metabolički sindrom. Za razliku od drugih istraživanja, sudionici nisu morali mijenjati što jedu, već samo kada jedu.

Nakon tri mjeseca praćenja, pokazalo se da su pacijenti koji su slijedili program povremenog posta značajna poboljšanja ključnih pokazatelja njihovog kardiometaboličkog zdravljakao što je regulacija razine šećera i kolesterola u krvi. Također se primijetilo smanjenje tjelesne težine, indeks tjelesne mase (BMI), i abdominalne masnoće, koja je usko povezana s metaboličkim sindromom. Važno je da sudionici nije izgubio mišićnu masu, nešto što se često događa u slučajevima mršavljenja.

Autorica studije i kardiologinja dr. Pam Taub primijetila je: „Za mnoge pacijente, metabolički sindrom je ključna točka koja dovodi do ozbiljnih i kroničnih bolesti kao što su dijabetes i bolesti srca. Postoji hitna potreba za učinkovitijim intervencijama u načinu života koje su dostupne, pristupačne i održive za prosječnu osobu.”

Povremeni post kao rješenje

Jedna od glavnih prednosti povremenog posta je jednostavnost i praktičnost njoj. Prema dr. Emily Manoogian, autorici studije, “Za razliku od skupih lijekova kao što je semaglutid, koji zahtijevaju dugotrajnu upotrebu, vremenski ograničena prehrana jednostavna je promjena načina života bez nuspojava koja se može održavati neograničeno dugo.” Osim toga, pacijenti su cijenili činjenicu da ne moraju mijenjati svoju prehranu, već samo vrijeme obroka. Ova fleksibilnost olakšala je provedbu intervencije u usporedbi s drugim oblicima posta koji nameću stroge i zajedničke vremenske okvire za sve sudionike.

Pročitajte također:

Alzheimerova bolest: popularan obrazac prehrane koji suzbija demenciju i jača pamćenje

Povremeni post: Opasan za zdravlje srca? Odstupanje od novije studije

Više energije, bolje raspoloženje i manje gladi: Vrsta prehrane koja ih jamči

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki