Zagreba Lajfhaki

Najbolje biljke za spavaću sobu

Oduvijek su me fascinirale biljke i oduvijek sam ih željela imati u spavaćoj sobi, no uvijek me zaustavljalo uvjerenje da će isisati sav kisik iz moje sobe dok spavam i da se samo jedno jutro neću probuditi.

Stoga, želeći vidjeti mogu li uljepšati svoj prostor biljkama, a da me ne obuzme strah, pitao sam Kalliopi Douroukis, agronoma, je li ova misao valjana: “Razlog zašto postoji ovo vjerovanje je taj što biljke noću daju ugljični dioksid i troše kisik atmosfere. Svi biljni organizmi hrane se ugljičnim dioksidom, a putem vode i sunčevog zračenja proizvode kisik. No, u noćnim satima kada nema sunca, proces je obrnut, tj. izbacuju dioksid i unose kisik, jer sunca nema. Ali to nas ne treba plašiti! U večernjim satima biljke ispuštaju mnogo manje ugljičnog dioksida nego ujutro, onoliko malo koliko čovjek unese u prostoriju! Baš kao što svog partnera ne biste izvodili iz sobe jer troše kisik, isto biste trebali učiniti sa svojim biljkama”, objašnjava.

“Zapravo, postoje biljke koje proizvode kisik tijekom noćnih sati. Prema studiji NASA-e iz 1989. godine, neke biljke čiste naš prostor, pogotovo ako živimo u blizini urbanog centra, kako bi nas zaštitile od glavobolja, alergija, umora. I važno je osvrnuti se na psihološke dobrobiti koje će nam biljke u našoj spavaćoj sobi ponuditi, jer samo od vizualnog opuštanja koje osjećamo, serotonin se povećava. Također je vrijedno pažnje da su prema istraživanjima pacijenti koji su u bolničkoj sobi imali biljke imali kraći postoperativni stadij od ostalih, jer se postotak anksioznosti smanjio!

Pa da vidimo koje je biljke najbolje odabrati.

Sansevieria

Nalazi se na NASA-inom popisu 10 najboljih biljaka za pročišćavanje zraka u zatvorenim prostorima jer noću pretvara ugljični dioksid u kisik. Također zahtijeva vrlo malo njege, zalijevanje kada je tlo gotovo suho i ne treba izravno osvjetljenje.

iStock

engleski bršljan

Ova biljka je vrlo učinkovita u apsorpciji formaldehida, benzena, ksilena i toluena. Ne samo da pomaže u oslobađanju zraka od toksina, već može očistiti zrak od plijesni i životinjskog izmeta, kao i poboljšati simptome alergije.

U proljeće i ljeto zahtijeva umjereno, au jesen i zimi jako svjetlo. Tlo mu mora biti vlažno između dva zalijevanja.

iStock

Požuda

Ova biljka sa svojim svijetlim lišćem u obliku srca učinkovito filtrira formaldehid, ugljični monoksid i benzen te ju je izuzetno lako njegovati i uzgajati. Potrebno joj je umjereno svjetlo i često zalijevanje.

iStock

Lavanda

Iako se ne smatra kućnom biljkom, može preživjeti u kući pod pravim uvjetima. Lavanda ne samo da će pročistiti zrak u vašem prostoru, već će vam dati nevjerojatan miris, gdje će prema istraživanjima sniziti krvni tlak i broj otkucaja srca. Potrebno joj je dnevno direktno osvjetljenje, nekoliko sati dnevno i po mogućnosti prozor okrenut prema jugu. Potrebno je zalijevati kada se tlo malo osuši.

Stablo lišća

Još jedna biljka s popisa NASA-e koju je gotovo nemoguće ubiti, a njezino je lišće vrlo učinkovito u apsorbiranju formaldehida. Ali treba ga držati podalje od životinja i djece, jer postaje otrovan ako se pojede! Potrebno joj je umjereno osvjetljenje i povremeno zalijevanje.

iStock

Spathiphyllum

Prekrasni bijeli cvjetovi koji će procvjetati ne samo da će uljepšati prostoriju nego i očistiti zrak od formaldehida, benzena, acetona, alkohola i trikloretilena. Međutim, treba ga držati podalje od kućnih ljubimaca i djece jer je otrovan. Potrebno joj je neizravno umjereno osvjetljenje i često zalijevanje.

iStock

Gardenija

Iako je potrebno malo više njege, nećete biti razočarani. Prekrasno rascvjetano cvijeće savršen je izbor za vidjeti kad se probudite jer prema istraživanjima pomaže u borbi protiv stresa i doprinosi kvalitetnijem snu. Potrebno joj je neizravno osvjetljenje i tjedno zalijevanje.

Pexels / Sarah O’Shea

volite sebe.com

Exit mobile version