Zagreba Lajfhaki

Napokon je otkriven razlog zašto se zimi lako razbolimo

Znanstvenici su otkrili biološki razlog zašto zimi dobivamo više respiratornih infekcija. Hladan zrak slabi imunološki odgovor nosa

Klice cirkuliraju u prirodi tijekom cijele godine, ali ljudi se češće prehlade, gripe i sada Covid-19 kada zahladi. Zašto;

Čini se da su znanstvenici otkrili zašto zimi dobivamo više respiratornih infekcija: sam ledeni zrak šteti imunološkom odgovoru nosa.

“Ovo je prvi put da imamo biološko, molekularno objašnjenje za faktor u našem urođenom imunološkom odgovoru koji se čini ograničen nižim temperaturama”, rekao je dr. Zara Patel, profesorica otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata na Sveučilištu Stanford.

Zapravo, snižavanje temperature u nosu za 5 stupnjeva Celzijusa ubija gotovo 50% milijardi korisnih stanica koje se bore protiv bakterija i virusa unutar nosnica, prema studiji objavljenoj u The Journal of Allergy and Clinical Immunology.

“Hladan zrak povezan je s povećanom virusnom infekcijom jer se u biti gubi polovica imuniteta čak i s ovim malim padom temperature”, autor studije dr. Benjamin Bleier, direktor otolaringoloških translacijskih istraživanja na Massachusetts Eye and Ear i izvanredni profesor na Harvard Medical School u Bostonu.

“Međutim, ovo su in vitro studije, što znači da iako se ljudsko tkivo koristi u laboratoriju za promatranje ovog imunološkog odgovora, to nije studija provedena unutar nečijeg stvarnog nosa”, dodao je Patel. “Obično se nalazi in vitro studija potvrđuju in vivo, ali ne uvijek.”

Kad virus ili respiratorna bakterija napadnu nos, koji je glavna točka ulaska u tijelo, prednji dio nosa odmah detektira klicu, mnogo prije nego što stražnji dio osjeti napadača, utvrdio je tim.

U tom trenutku stanice koje oblažu unutrašnjost nosa odmah počinju stvarati milijarde svojih jednostavnih kopija koje se nazivaju izvanstanične vezikule ili EV.

“EV se ne mogu dijeliti poput stanica, ali su poput malih mini verzija stanica koje su posebno dizajnirane za ubijanje ovih virusa”, rekao je Bleier. „EV se ponašaju kao mamac, pa sada kada udahnemo virus, on se zalijepi za njih umjesto da se zalijepi za stanice i izbacuje se zajedno s nosnom sluzi, blokirajući patogene prije nego što stignu do odredišta i razmnože se.

Ovo je jedan od, ako ne i jedini dio imunološkog sustava koji omogućuje tijelu da se bori protiv bakterija i virusa prije nego što stvarno zauvijek uđu u naše tijelo,” dodaje Bleier. Jednom stvorene i raspršene u nosu, milijarde EV-a počinju gomilati napadačke klice.

“To je kao udaranje stršljenovo gnijezdo. “Prvo vidite nekoliko osa kako lete uokolo, ali kada je udarite nogom, sve izlete iz gnijezda kako bi napale uljeza prije nego što uspije ući u gnijezdo”, rekao je Bleier. “Ovo je način na koji tijelo ‘skenira’ ove udahnute viruse prije nego što zauvijek uđu u stanicu.”

dnews.gr

Exit mobile version