Zagreba Lajfhaki

Ne bacajte koru nara: snižava kolesterol

Znanstvenici već dugo govore o dobrobitima nara. Stručnjaci tvrde da su plodovi kraljevske biljke dobri za zdravlje ne samo u obliku soka. Cvjetovi, listovi, kora, pa čak i sjemenke imaju ljekovita svojstva.

Dokazano je da nar snižava kolesterol u krvi, pomaže kod pretilosti, raka i dijabetesa.

Nar, čiji gornji dio podsjeća na krunu, nazivaju kraljevskim voćem. Ovo nije slučajno. Svoju slavu i čast plodovi egzotične orijentalne biljke duguju svom jedinstvenom sastavu. Nar sadrži nevjerojatnu količinu hranjivih tvari. Njena zrna su bogata vitaminima B, vitaminima C, H i PP. Pa zar on nije kralj?

Priroda je velikodušno nagradila biljku mineralima. Plodovi nara bogati su kalijem, kalcijem, magnezijem, manganom, željezom, jodom i drugim spojevima.

Sok od nara je jedinstven: znanstvenici su izbrojali 15 vrsta aminokiselina, od kojih se 6 nalazi samo u mesu. Ovo svojstvo čini voće nezamjenjivim ne samo za vegetarijance, već i za osobe s prekomjernom težinom. Uostalom, sve korisne tvari potrebne za zdravlje nalaze se u naru.

Studija o pretilosti iz 2012. pokazala je da je nar voće broj jedan za smanjenje rizika od pretilosti te da njegovi antioksidansi i polifenoli sagorijevaju višak tjelesne masnoće.

Malo poznate činjenice o blagodatima nara i njegove kore

3 namirnice koje potajno podižu razinu kolesterola

Znanstvenici koji proučavaju šipak ne umaraju se ponavljati: ne bacajte koru u smeće, neprocjenjiva je.

Isto se može reći i za sjemenke i sok od nara. Neki podaci o njihovim korisnim svojstvima prilično su rijetki.

► Nar održava uravnotežen dnevni kalorijski unos, bori se protiv pretilosti i zasićuje tijelo energijom.

► Kora nara zaustavlja napredovanje raka dojke. To je dokazano u brojnim studijama. Liječnici u pravilu preporučuju ispijanje soka od nara.Za razliku od znanstvenika, ne znaju svi da je i kora nara nevjerojatno korisna.

► Nar i njegova kora sadrže flavonoide, vitamine, polifenole, antocijane i tanine koji su poznati po svojim dobrobitima.

► Kora voća je učinkovit način za smanjenje razine lošeg kolesterola u krvi.

► Egzotično voće sprječava oksidaciju krvi, podržava zdravlje srca i krvnih žila povećanjem krvnih stanica.

► Nar smanjuje rizik od gripe i infekcija gornjih dišnih putova.

► Regenerira trombocitne stanice u krvi i ublažava reumu i bolove u zglobovima, sprječava probleme poput oteklina.

► Sok od nara čisti mokraćne kanale od svih toksina u tijelu.

► Sjemenke nara smanjuju rizik od začepljenja krvnih žila za 70%.

Mnogo se zna o korisnim svojstvima nara. Nema sumnje, međutim, da to nije sve. Zahvaljujući jednoj od najnovijih znanstvenih studija, utvrđeno je da metabolički produkt nara poboljšava funkciju imunoloških stanica u borbi protiv raka.

Kao dio interdisciplinarnog projekta Instituta za rak LOEWE Centra Frankfurt (FCI), znanstvenici iz Georg-Speyer-Hausa u Frankfurtu na Majni, Njemačka i Sveučilišta Goethe – Frankfurt uspjeli su identificirati novi pristup terapiji raka debelog crijeva. U predkliničkim modelima i studijama na ljudskim imunološkim stanicama, otkrili su da urolitin A, metabolit nara, dosljedno poboljšava funkciju imunoloških stanica u njihovoj borbi protiv raka. Nakon tretmana urolitinom A, imunološke stanice koje se bore protiv tumora postaju memorijske T-matične stanice koje, zbog svoje sposobnosti kontinuirane diobe, opskrbljuju imunološki sustav pomlađenim, neiscrpljenim T-stanicama.

Trenutna istraživanja sugeriraju da je jedno od obilježja tumorskih bolesti imunološka disfunkcija: imunološke stanice koje bi se trebale boriti protiv tumora sustavno su potisnute tkivom koje okružuje tumor, mikrookruženjem tumora. Kao rezultat toga, T-stanice, koje su prirodni imunološki odgovor našeg tijela protiv raka, ograničene su u svojoj funkciji, dopuštajući tumoru da raste i nekontrolirano se širi.

Prvi jasan znak visokog kolesterola je…

Istraživački tim predvođen profesorom Florianom Grettenom, Institut za biologiju tumora i eksperimentalnu terapiju i Sveučilište Goethe u Frankfurtu, već je učinio značajan korak bliže mogućem rješenju problema. Znanstvenici su pokazali da urolitin A inducira biološki put koji reciklira i obnavlja mitohondrije, staničnu “elektranu” u T stanicama, kroz proces poznat kao mitofagija.

Stari i oštećeni mitohondriji u T stanicama se uklanjaju i zamjenjuju novim, funkcionalnim. Time se mijenja genetski program T-stanica, koje su na taj način bolje u borbi protiv tumora.

Znanstvenici su demonstrirali terapijski potencijal urolitina A na dva načina: s jedne strane, urolitin A se može koristiti kao hrana u pretkliničkom modelu, koji ograničava rast tumora i čak djeluje sinergistički s postojećom imunoterapijom. S druge strane, dobrobiti urolitina A također su primijećene u ljudskim T stanicama. In vitro tretman urolitinom A “pomlađuje” ljudske T stanice, proizvodeći T-memorije matične stanice u laboratoriju.

“Nadamo se da ćemo ovo iskoristiti za održivo poboljšanje terapije ne samo za kolorektalni rak, već i za druge vrste karcinoma”, kaže dr. sc. Dominik Denk i prvi autor studije, liječnik u Sveučilišnoj bolnici u Frankfurtu.

Milena Vasileva

Exit mobile version