Zagreba Lajfhaki

Ne spavaš dobro? Postoji način da se nadoknade tegobe poremećenog sna

Sada postoje nepokolebljivi dokazi da je nemirni san – bez obzira radi li se o više sati ili samo nekoliko sati – povezan s različitim zdravstvenim komplikacijama, što dovodi do kraćeg životnog vijeka. Međutim, znanstvenici iz Kine otkrili su da tjelesna aktivnost može ublažiti neke od ovih negativnih učinaka. Relevantna studija objavljena je u European Journal of Preventive Cardiology.

I odgovarajuća tjelesna aktivnost i zdrav san pridonose dugovječnosti, no još nije poznato može li vježbanje djelovati zaštitno protiv učinaka poremećaja spavanja. Nadalje, nije bilo mjerljivih i točnih dokaza iz prethodnih studija, jer su se temeljile na izvješćima sudionika.

Stoga su znanstvenici po prvi put proučavali zajedničke učinke tjelesne aktivnosti i trajanja sna na rizik smrtnosti, koristeći podatke temeljene na nosivom uređaju – narukvici. Oko 90.000 odraslih u dobi od 40 do 73 godine sudjelovalo je u studiji (prosječna dob 62), dio baze podataka UK Biobank, koji su nosili narukvicu jedan tjedan između 2013. i 2015. godine.

Trajanje noćnog sna klasificirano je kao kratko (manje od šest sati), normalno (šest do osam sati) ili dugo (više od osam sati). Sukladno tome, volumen tjelovježbe podijeljen je prema tome je li bila niska, srednja ili visoka te njezin intenzitet (umjeren ili snažan) prema smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), tj. 150-300 minuta aerobne tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta – ili najmanje 75-150 minuta aerobne tjelesne aktivnosti jakog intenziteta – ili ekvivalentnu kombinaciju aktivnosti umjerenog i jakog intenziteta tijekom cijelog tjedna.

Ispitujući povezanost sna s tjelesnom aktivnošću i ranom smrću, utvrđeno je da:

  • za one koji se malo bave tjelovježbom, kratko i dugo spavanje povezano je s 16% odnosno 37% povećanim rizikom smrti od svih uzroka.
  • za sudionike s umjerenom učestalošću vježbanja, samo se kratko spavanje smatralo štetnim, s 41% povećanom vjerojatnošću smrti iz bilo kojeg razloga.
  • za one koji su održavali visoku količinu tjelovježbe, trajanje sna nije bilo povezano s rizikom od smrti.
  • za kardiovaskularnu smrt, sudionici s kratkim snom i malim volumenom tjelovježbe imali su 69% povećani rizik, ali to je eliminirano kada se tjelovježba povećala na umjeren ili visok volumen.

Za smrt od raka, oni s duljim trajanjem sna i manjim volumenom vježbanja imali su 21% veći rizik, koji je eliminiran umjerenim odnosno velikim volumenom vježbanja.

Što se tiče intenziteta vježbanja:

  • Za one koji nisu zadovoljili preporuke WHO-a, kratko i dugo spavanje povezano je s 31% odnosno 20% povećanim rizikom od smrti od svih uzroka. Ti su rizici, međutim, eliminirani kod onih koji su zadovoljili preporuke WHO-a.
  • Za kardiovaskularnu smrt, sudionici s manje sati sna koji nisu ispunili savjete o intenzitetu vježbanja imali su 52% veći rizik, koji je smanjen na nulu kod onih koji su slijedili preporuke.
  • Za smrt od raka, oni koji su dugo spavali i nisu se pridržavali savjeta imali su 21% veći rizik, koji je eliminiran kod onih koji su slijedili smjernice WHO-a.

“U idealnom scenariju, ljudi bi vježbali i dovoljno spavali. Međutim, naša studija pokazuje da odgovarajuća tjelesna aktivnost može djelomično neutralizirati štetne učinke nedostatka dobrog noćnog sna”, zaključuje autor studije dr. Jihui Zhang s Medicinskog sveučilišta Guangzhou u Kini.

ygeiamou.gr

Exit mobile version