Zagreba Lajfhaki

Nedostatak željeza: Može li željezna riba u loncu biti rješenje? Stručnjak komentira novi trend TikToka

Influenceri i obični korisnici na društvenim mrežama prave “željeznu ribu”, izum mladog znanstvenika iz 2011., koji je imao za cilj pomoći siromašnim obiteljima u Kambodži da se nose s nedostatkom željeza – Koliko je učinkovit?

Mljeveno željezo koje se dodaje hrani tijekom kuhanja – a koje je kao rješenje za problem manjka željeza predloženo još 2011. – sada su korisnici TikToka “otkopali” predstavljajući ga kao najbolju i najlakšu praksu za veći unos mikronutrijenata. Koliko je, međutim, istina da je novi trend influencera superioran u odnosu na druge metode, poput dodataka prehrani, u suočavanju s najčešćim poremećajem prehrane?

Colin Michie, pomoćnik voditelja Medicinskog fakulteta Sveučilišta Central Lancashire, piše u Razgovor o novom trendu i njegovom “mnogo kompliciranijem nego što se čini” procesu povećanje razine željeza u organizaciji.

@xocorrine #irondeficiency #iron #luckyironfish #nutrients #health #fyp #foryou ♬ Life Will Be – Cleo Sol

Nedostatak željeza

Željezo je esencijalni mikronutrijent koji igra mnoge važne uloge u tijelu. Doprinosi metabolizmu, proizvodnji crvenih krvnih stanica, prijenosu kisika do mišića i stvaranju DNA.

Odrasli imaju oko 4 g željeza u tijelu, ali loša prehrana a razne bolesti i stanja mogu dovesti do gubitka metala, kao što su trudnoća, obilne menstruacije, bolesti probavnog sustava kao npr. čir na želucu i celijakijaodređene lijekove, poput lijekova protiv bolova i aspirina, bilo izazivanjem krvarenja ili smanjenjem sposobnosti tijela da apsorbira željezo.

Nedostatak željeza može se manifestirati razne simptome koji uključuju zamućeno razmišljanje, poremećaj sna, umor, glavobolje, vrtoglavicu i sindrom nemirnih nogu. Na trudnice ili žene koje su nedavno rodile može dovesti do većeg umora, dok kod djece nedostatak željeza može utjecati na razvoj mozga, potencijalno dovodeći do niže kognitivne funkcije tijekom adolescencije.

Dugotrajni nedostatak željeza može dovesti do anemija. Ovo stanje znači da tijelo proizvodi manje crvenih krvnih stanica nego što bi trebalo, što dovodi do umora, nedostatka zraka, pa čak i lupanja srcaMichie objašnjava.

Antinutrijenti i malapsorpcija željeza

Najbolji način rješavanja nedostatka željeza je prehrananapominje Michie, preporučujući meso, ribu, plodove mora, mahunarke, soju i zeleno lisnato povrće kao neke od bogatiji izvori željeza. “Također, mnoge namirnice koje svakodnevno konzumiramo, poput riže i žitarica, obogaćene su željezom.» dodaje.

Međutim, upijanje željeza nije uvijek lak zadatak. Određeni sastojci, kao npr biljke u žitaricama, grahu i mahunarkama, polifenoli u čaju, kavi i vinu, kalcijthe oksalna kiselina u špinatu i zelju, i fosvitin u jajima djeluju kao antinutrijenti, smanjujući bioraspoloživost željeza.

Za jačanje prevencije željeza, preporučuje da obroke tijekom dana podijelite na hranu bogatu željezom i hranu koja ne sadrži željezo, kao i dodatak vitamina C u hrani s visokim udjelom željeza s limunovim ili drugim citrusnim sokom, paprikom ili zelenim povrćem.

Dodaci željeza mogu se propisati za nedostatak, ali kod nekih ljudi mogu uzrokovati želučane tegobe i zatvorkaže on

Željezna riba u odnosu na konvencionalne metode

Kuhanje sa “željeznom ribom”, kako neki korisnici TikToka predlažu, također može pomoći u povećanju unosa željeza ako imate manjak.Michie primjećuje, pozivajući se na istraživanje koje je pokazalo da tragovi željeza izlaze iz posuđa od lijevanog željeza – što je uobičajeno u mnogim kulturama – tijekom kuhanja i apsorbiraju se u hranu, čime se povećava unos željeza.

Ta su istraživanja također navela Chrisa Charlesa, tada diplomiranog studenta na Sveučilištu Guelph u Kanadi, da testira male pladnjeve od lijevanog željeza za obitelji u Kambodži, gdje je prehrana siromašna plemenitim metalom. Istraživanje je potvrdilo učinkovitost protiv anemije uzrokovane nedostatkom željeza u ruralnim zajednicama u Kambodži i Peruu.

Tadašnji diplomirani student Sveučilišta Guelph, Chris Charles, sa željeznom ribom – simbolom sreće u Kambodži – koju je izmislio kako bi pomogao siromašnim obiteljima u kambodžanskim selima da povećaju razinu željeza u svojim tijelima (Foto: Toronto Star).

Međutim“, zaključuje on, “iako okovi mogu biti razuman dodatak vašoj kuhinji, vjerojatno su manje učinkoviti od dodataka prehrani ili modifikacije prehrane. Čak i ako koristite posuđe od lijevanog željeza, apsorpcija željeza može biti teška ovisno o drugim namirnicama u vašoj prehrani».

Exit mobile version