Zagreba Lajfhaki

Neočekivani razlozi zašto vaša kuća miriše na pljesniv

Miris plijesni je neugodan osjećaj koji se može usporediti s trulim drvetom, prljavim čarapama, trulim povrćem ili drugim stvarima koje stvaraju neugodne mirise u kući. Ponekad je uzrok očit, ali u nekim slučajevima izvor neugodnih mirisa nije lako locirati. Zato je važno prepoznati odakle dolazi miris pljesniva i ukloniti ga kako ne bi uzrokovao druge probleme.

Često su neugodni mirisi uzrokovani vlagom. Osim neugodnog mirisa, to također može utjecati na kvalitetu zraka uzrokujući simptome alergije poput kihanja, curenja iz nosa i glavobolje. Još gore, plijesan može proizvoditi toksine koji su opasni za zdravlje. Zbog toga je važno razmotriti koji su pravi izvori neugodnih pljesnivih mirisa u domu.

Srećom, većina pljesnivih mirisa nije opasna. Imajte na umu da ti mirisi mogu s vremenom postati jači. Također, ovisno o izvoru, plijesan će mirisati drugačije: pljesniv tuš vjerojatno će mirisati drugačije od neoprane odjeće.

Manje očiti uzroci neugodnog mirisa u kući

  • Prljava odjeca
  • Loša cirkulacija zraka
  • Dim cigarete
  • Vlažna odjeća
  • Pokvarena hrana u hladnjaku
  • Perilica za rublje
  • Sustav grijanja i hlađenja
  • Nakupljena prašina
  • Cijevi koje cure
  • Vlaga u stropu
  • Vlaga u podrumu
  • Vlaga u kupaonskom priboru
  • Stari namještaj
  • Prljava odjeca

Prljava odjeća koja je dugo stajala u košari za rublje može početi mirisati na pljesniv. Kako biste spriječili pojavu ovih neugodnih mirisa, objesite znojnu prljavu odjeću ako je nećete uskoro prati. Kada perete smrdljivu odjeću, dodajte šalicu sode bikarbone ili bijelog octa u perilicu na najjačem ciklusu pranja. Pazite da odjeću ne ostavljate predugo u perilici jer će se miris pljesniv vratiti.

Loša cirkulacija zraka u kući

Soba ili kuća koja je dugo bila zatvorena vjerojatno će mirisati na pljesniv kada se ponovno otvori. Pravilna cirkulacija zraka smanjuje nakupljanje vlage i neugodne mirise. Kada vrijeme dopušta, otvorite prozore i vrata da uđe svježi zrak. Ali ako ste alergični ili je vani jako hladno, uključite ventilatore.

Unakrsna ventilacija iznimno je učinkovita za domove s mirisom po pljesnivu. To se postiže kada se vrata ili prozor otvaraju s obje strane kuće, kao što su ulazna i stražnja vrata. Možete to učiniti rano ujutro ili navečer, posebno kada je vrijeme vruće. To također može pomoći u smanjenju troškova energije. Ne zaboravite provjeriti prostorije koje se ne koriste tako često i barem svaka dva dana otvoriti prozore ili uključiti ventilatore na nekoliko sati.

Dim cigarete

Dim cigarete prodire u meke i tvrde površine poput gipsanih ploča, namještaja, zavjesa i tepiha i teško ga je ukloniti. Pušači se naviknu na miris, ali drugi ga odmah prepoznaju. Ovaj miris ne nestaje lako i plijesan može dugo ostati.

Studija u časopisu Toxics upozorava da pasivno pušenje sadrži teške metale i otrovne čestice koje uzrokuju rak. Razine mogu ostati visoke čak i nakon prestanka pušenja u zatvorenom prostoru. Zapaljene svijeće i otvaranje prozora pružaju malu pomoć. Kako biste se riješili mirisa dima, perite tkanine i čistite tepihe octom ili sodom bikarbonom. Ako je miris plijesni i dima prodro u zidove, možda ćete ih morati prefarbati.

Vlažna odjeća

Pranje i sušenje odjeće zahtijeva vrijeme. Iako je neugodno kada sušilica završi ciklus, a odjeća ili plahte nisu potpuno suhe, nije ih dobro izvaditi i presavijati. Ljudi misle da se time štedi vrijeme i da će se predmeti sami osušiti, no zapravo nije tako. Nakon što se mokra tkanina savije, plijesan se može razviti u naborima odjeće. Zbog toga pljesniv miris može doći iz unutrašnjosti ormara, ladice ili bilo kojeg drugog mjesta gdje se nalaze presavijene tkanine.

Kako bi vaša garderoba bila svježa, dobro je uvijek provjeravati stvari kada izađu iz sušilice. Kad god osjetite vlagu, vratite je unutra na nekoliko minuta ili je objesite da se prirodno osuši na zraku.

Pokvarena hrana u hladnjaku

Mirisi plijesni dolaze od plijesni i bakterija koje se mogu razviti kada ima dovoljno vlage. Plijesan može biti simptom vlage u prostoriji ili unutar hladnjaka od pokvarene ili pokvarene hrane.

Dobro čišćenje može ukloniti neugodan miris, dok preventivne mjere mogu spriječiti njegovo ponovno pojavljivanje. Najbolja temperatura je 1 do 2 stupnja Celzijusa, ali možda treba biti i niža. Uložite u termometar za hladnjak ako nije ugrađen u uređaj. I kao posljednji savjet, odmah obrišite proliveno i očistite hladnjak jednom tjedno.

Perilica za rublje

Perilica također može biti izvor mirisa po pljesnivu, čak i ako izvana izgleda savršeno. Može se dogoditi u perilicama s gornjim i prednjim punjenjem, ali potonja je vrsta sklonija ovom fenomenu. To je zato što imaju teško dostupna područja kao što su gumene brtve koje se možda neće brzo osušiti.

Pokrenite prazan ciklus tople vode kako biste uklonili miris pljesniv iz perilice. Umjesto deterdženta, upotrijebite pola šalice sode bikarbone i dvije šalice octa. Druga opcija je da koristite pola šalice izbjeljivača, ali ova tekućina je oštrija. Kako biste spriječili ponovno stvaranje mirisa plijesni, povremeno obrišite unutrašnjost perilice, držite vrata otvorena kada perilica ne radi i koristite samo preporučenu količinu deterdženta.

Sustav grijanja i hlađenja

Kućni sustavi grijanja i hlađenja imaju mnoge radne komponente koje mogu zadržati prljavštinu, prašinu i vlagu. Kada se ne održavaju pravilno, zrak koji struji može se rasporediti po prostorijama u kući. Uobičajeno je da klima uređaj emitira ustajao zrak kada se prvi put koristi na početku sezone zbog nakupljanja plijesni na filterima.

Kako biste izbjegli neugodne mirise i pomogli vašem sustavu grijanja i hlađenja da rade učinkovitije, najbolje je mijenjati filtre svaka tri mjeseca (i češće ako imate kućne ljubimce). Ostala jednostavna rješenja uključuju pražnjenje posude za odvod vode i čišćenje vanjskih otvora.

Nakupljena prašina

Prašina se nakuplja na bilo kojoj zamislivoj površini i čini da domovi smrde na pljesniv. To je zato što sadrži stvari poput mrtvih stanica kože, prljavštine, dlake kućnih ljubimaca i alergena poput peludi i grinja. Ove nakupine mogu se očistiti usisavačem ili raznim drugim komercijalnim proizvodima. Obratite pozornost na teško dostupna područja. Suhe gumene spužve dobre su za uklanjanje prašine i prljavštine sa zidova, dok se tepisi mogu šamponirati kako bi se uklonili neugodni mirisi.

Brisači za prašinu s dugim drškama također mogu biti učinkoviti u uklanjanju prašine. Zatim očistite površinu vlažnom krpom kako biste bili sigurni da je uklonila svu prašinu. Kako biste smanjili nakupljanje prašine, odgušite kuću. Stvari kao što su plišane životinje i drugi predmeti skupljaju prašinu, pa ćete se možda morati odvojiti od njih ili ih donirati.

Cijevi koje cure

Kada kuhinja ili kupaonica miriše na pljesniv, krivac bi mogla biti cijev koja curi. Sumnjivi znakovi mogu biti iznenada visoki računi za vodu, bazen vode pored cijevi, znakovi vlage na zidovima ili zvuk vode koja juri kroz cijevi kada je sve zatvoreno. Budući da voda stalno teče i ne isušuje se razvija neugodan miris.

Kada se pronađe cijev koja curi, mora se popraviti. Jedan od najlakših načina za popravak cijevi koja curi je prekrivanje oštećenog područja trakom od stakloplastike, ali to je samo privremeno rješenje.

Epoksidni kit također može učinkovito riješiti probleme s curenjem dok se stvrdnjava na površini. Nakon što je cijev očišćena, morat ćete izbrusiti područje kako biste izravnali štetu. Za ozbiljno curenje cijevi, sigurnije je pozvati vodoinstalatera.

Vlaga u stropu

Vlasnik kuće možda neće shvatiti da mu krov prokišnjava, osobito ako se nalazi iznad garaže ili prostorije koja se ne koristi često. Izdajnički znakovi uključuju mrlje od vode na zidovima i stropovima, zahrđale oluke i neugodan miris.

Ako se problem otkrije dovoljno rano, mogao bi se brzo riješiti uz pomoć stručnjaka. Čak i mala curenja mogu zahtijevati dugotrajne popravke, a svaku vrstu oštećenja krova treba shvatiti ozbiljno. Kada se curenje krova ne liječi rano i pogoršava se, voda može oštetiti izolaciju prostorije, namještaj, zidove i podove. Ako se ne može popraviti ili na neki drugi način popraviti, novi krov može biti jedino rješenje.

Vlaga u podrumu

Miris plijesni u podrumu može ostati nezapažen dugo vremena. Tama i vlaga stvaraju savršeno okruženje za rast plijesni. Neka od najčešćih mjesta za razvoj plijesni u podrumima su ispod skladišnih prostora, oko grijača vode, podrumskih prozora i ventilacijskih otvora. Vlaga također može ući kroz pukotine u podovima i zidovima.

Kako biste riješili ovaj problem, začepite sva curenja i očistite mrlje od plijesni izbjeljivačem i četkom za ribanje. Bacite sve na čemu ima plijesni i svakako provjerite kartonske kutije i sve na čemu ima tkanine. Oštećeni suhozid možda će biti potrebno ukloniti i zamijeniti. Također je dobra ideja ugraditi odvlaživač zraka u podrum.

Dodaci i kućni tekstil

Sve tkanine koje su izložene vlazi izložene su riziku od razvoja neugodnih mirisa. Ovo naglašava važnost redovitog pranja i sušenja tepiha i ručnika. Ali ne zaboravite očistiti zavjese, posebno one u blizini tuševa, kada i umivaonika. Vlaga i prašina nakupljaju se na zavjesama u drugim prostorijama i može ih biti teško očistiti. Dobro je provjeriti prozore i popraviti curenje. Namještaj također može postati mokar i prašnjav, a to može izmaknuti kontroli kada su u kući kućni ljubimci. Stoga redovito čistite svoj kućni pribor kako biste izbjegli pojavu plijesni.

Stari namještaj

Namještaj koji je dugo bio pohranjen u garažama i drugim prostorima može razviti miris pljesniva. Ako se ne očiste pravilno, vlasnici kuća mogu unijeti plijesan u svoje domove. Materijali za namještaj na kojima se najvjerojatnije razvija plijesan su drvo i tkanina. Dakle, ako ste nedavno unijeli stari namještaj u kuću, može se osjetiti pljesniv miris.

Kad god iznosite spremljeni namještaj, pažljivo pregledajte svaki komad od vrha do dna. Prije spremanja namještaja očistite ga i držite podalje od vrata, zidova i prozora. Ne postavljajte namještaj preblizu jedan drugome radi cirkulacije zraka.

Najbolji način za sprječavanje mirisa plijesni je spriječiti njegovu pojavu. Da biste to učinili, pobrinite se da u vašem domu nema viška vlage. Ako živite u vlažnoj klimi, pobrinite se da redovito provjetravate svoj dom.

enikos.gr

Exit mobile version