Zagreba Lajfhaki

Neraspoloženje, loše pamćenje i stres: 10 razloga zašto će vam drijemanje pomoći

Drijemanje nije samo za bebe i malu djecu. Studije pokazuju da je neophodan i za odrasle. Nema potrebe osjećati grižnju savjesti ako tijekom dana želimo malo prileći.

Kratko poslijepodnevno drijemanje može potaknuti pamćenje, poboljšati radnu učinkovitost, podići raspoloženje i smanjiti stres. Ali da vidimo detaljnije:

Može poboljšati naše pamćenje

Istraživanja su pokazala da san igra važnu ulogu u pohranjivanju sjećanja. Drijemanje nam može pomoći da se prisjetimo stvari koje smo naučili tijekom dana jednako kao i cjelonoćni san.

Izoštrava percepciju

Drijemanje ne samo da nam može pomoći da se prisjetimo stvari koje smo upravo naučili, već može pomoći našem mozgu da koherentno razmišlja i izoštri našu percepciju.

Može doprinijeti našem profesionalnom razvoju

Kada obavljamo zadatak iznova i iznova tijekom dana, naša izvedba postupno se pogoršava. Studije pokazuju da nam drijemanje može pomoći da budemo produktivniji i dosljedniji.

Može nam podići raspoloženje

Kada smo psihički potišteni, dobra ideja je da pokušate neko vrijeme odspavati kako biste poboljšali svoje raspoloženje. Odrijemati ili čak odmoriti se sat vremena bez da zaspimo može nas podići. Stručnjaci kažu da opuštanje koje proizlazi iz ležanja popravlja raspoloženje, bez obzira spavamo li ili ne.

Drijemanje je bolje od kofeina

Kada se osjećamo umorno, a imamo posla i puno stvari za obaviti, možda je bolje malo odspavati nego popiti kavu. U usporedbi s kofeinom, drijemanje može pomoći pamćenju, koncentraciji i učenju.

Oni mogu ublažiti stres

Kad smo pod velikim stresom, drijemanje može smanjiti stres i poboljšati naše imunološko zdravlje. Stručnjaci vjeruju da samo 30 minuta može biti korisno za naše cjelokupno zdravlje.

Dobro je za naša srca

Jedno je istraživanje pokazalo da su ljudi koji su spavali 45 do 60 minuta imali niži krvni tlak i manje stresa. Dobar san može pomoći našem tijelu da se oporavi od stresnih svakodnevnih situacija.

Može nas učiniti kreativnijima

Svi smo imali priliku probuditi se s izvrsnim idejama. REM faza, koja obično počinje 70 do 90 minuta nakon što zaspimo, aktivira dijelove našeg mozga povezane sa slikama i snovima. Takav san nam može pomoći da kombiniramo ideje na nove načine kako bismo pronašli odgovore.

Drijemanje nam može pomoći da bolje spavamo noću

Iako se može činiti kontraintuitivnim, drijemanje tijekom dana može nam pomoći da bolje spavamo noću. Studije pokazuju da 30-minutni drijemež između 13:00 sati. i 15 sati u kombinaciji s umjerenom tjelovježbom, poput hodanja i večernjeg istezanja, pomaže poboljšati noćni san. Mentalno i tjelesno zdravlje također se može poboljšati.

Pretvorimo drijemanje u naviku

Postoje neki dokazi da drijemanje poboljšava određene vrste učenja samo ako osoba ima tu naviku redovito. To uključuje sposobnost razlikovanja sličnih stvari kao što su slike ili teksture.

oblik.gr

Exit mobile version