Zagreba Lajfhaki

„Nevina“ navika koja na mnoge načine ugrožava vaše zdravlje

Hrana je jedno od najvećih životnih zadovoljstava. Dakle, zašto mnogi od nas žure jesti? Naravno, brzi obrok može uštedjeti vrijeme, ali nije li to tako “nevina” navika?

Često brzo jedenje nije ništa drugo nego dio općeg životnog stila brzog tempa života. Ali ova posebna navika ima svoju cijenu. Ne samo da smanjuje zadovoljstvo dobrog obroka, već može imati i ozbiljan utjecaj na vaše zdravlje. Možda se čini pretjerano, ali konzumacija brze hrane prijeti vašem zdravlju na nekoliko načina.

Kada jedete brzo, povećavate rizik od pretilosti

Brzo jedenje povezano je s povećanim rizikom od pretilosti. Stoga ne čudi da što manje žvačemo hranu, veća je vjerojatnost da ćemo unijeti veće količine (i kalorija). Kakva je veza? Kada brzo jedete, možete poremetiti crijevne hormone koji pomažu u regulaciji apetita i govore vam kada ste siti. Zapravo, u srodnoj studiji, ova specifična navika također je smanjila toplinski učinak hrane na metabolizam.

Kada jedete brzo povećavate rizik od razvoja dijabetesa

Brza prehrana sama po sebi ne uzrokuje dijabetes. Ali ako steknete naviku “čistiti” tanjur u dt vremenu, vjerojatno dajete svom tijelu dodatni poticaj u tom smjeru. U velikoj studiji, sredovječni muškarci i žene bez dijabetesa koji su izjavili da brzo jedu bili su izloženi povećanom riziku od inzulinske rezistencije. Ovo stanje, u kojem tijelo ne koristi učinkovito inzulin, može s vremenom dovesti do dijabetesa.

Metabolični sindrom

Inzulinska rezistencija usko je povezana s metaboličkim sindromom: skupinom poremećaja koji povećavaju rizik od razvoja ne samo dijabetesa, već i srčanih bolesti i moždanog udara. Povezana istraživanja su dokazala da su oni koji brzo jedu skloni razvoju sala na trbuhu i niskim razinama HDL (“dobrog”) kolesterola. Dva su čimbenika rizika koji čine metabolički sindrom i često su vjesnici bolesti srca.

Kada jedete brzo povećavate rizik od gastritisa

Brzo jedenje također je povezano s rizikom od erozivnog gastritisa: upale koja izjeda sluznicu želuca, uzrokujući plitke “rascjepe” ili ponekad duboke čireve. Jedan mogući razlog: ljudi koji brzo konzumiraju hranu vjerojatnije će pojesti više. A prejedanje, pak, čini da hrana duže ostaje u želucu. Ovo izlaže želučanu sluznicu većoj količini želučane kiseline.

Utapanje

Djecu učimo jesti polako i pažljivo žvakati hranu kako se ne bi ugušila. Opća smjernica koju bi i odrasli trebali slijediti. Nemojte se izlagati riziku od gušenja jedući prebrzo. Umjesto toga, odvojite nekoliko dodatnih sekundi kako biste temeljito sažvakali hranu i sigurno je progutali.

damski.gr

Exit mobile version