Zagreba Lajfhaki

Nikolay Kostov, Udruga ljekarni: Jučer uvedeni e-recepti učinili su medvjeđu uslugu pacijentima i liječnicima

Danas je Bugarski liječnički sindikat (BLU) objavio da samo 24 sata nakon što je na snagu stupio elektronički recept za antibiotike i lijekove za dijabetes, postoje brojni problemi.

Odatle javljaju da je središnjica BLS-a zatrpana dojavama liječnika i pacijenata o masovnom vraćanju pacijenata od strane ljekarnika koji ne ispunjavaju recepte uz obrazloženje da nema lijekova. “Što znači da su s papirnatim receptima masovno izdavali ono što su sami odlučili, a ne ono što je propisano. Odbijanje recepata događa se i kada se propiše najjeftiniji mogući antibiotik. Komercijalni interes pokreće promjene u terapiji lijekovima. Bugarski liječnici odbijaju raditi po diktatu ljekarni”, navode iz trgovačke organizacije.

Nikolay Kostov, predsjednik Udruge ljekarni u Bugarskoj, komentirao je aktualnu temu posebno za “Blitz”.

– Gospodine Kostov, kakvo je vaše mišljenje o stavu BLS-a o e-receptima koji je jučer stupio na snagu?

– Komentar BLS-a je vrlo neadekvatan. BLS je u početku protiv elektroničkih recepata, izjavili su to više puta. Po mom mišljenju, odatle ne poznaju rad u ljekarni i počinju maštati o stvarima koje nisu istinite.

– Kakvo je danas stanje u ljekarnama po pitanju izvršenja e-recepta?

– I dalje pristižu papirnati recepti izdani nakon 16. za antibiotike i antidijabetike. Ti recepti ne smiju već postojati, moraju biti elektronski. Postoji hrpa doktora koji uopće nisu razumjeli što se događa. Ima i mnogo liječnika koji su se ukopali, ali nemaju tehničkih mogućnosti da krenu s izdavanjem e-recepta. Za izdavanje e-recepta liječnici moraju imati mobilnu aplikaciju ili kupiti poseban softver. Donekle ih razumijem, za sve ovo trebao je biti dulji period prilagodbe, a ne 6 dana. Oni su 10. listopada usvojili izmjenu Pravilnika 4, a 16. je stupio na snagu.

Više ne smijemo izdavati papirnate recepte za antidijabetike i antibiotike. Kazne koje će nam biti izrečene su ogromne. Postaju deset puta veći. Do sada je kazna iznosila između 1.000 i 3.000 leva za izdavanje lijekova na recept bez recepta, a sada je između 15 i 20.000 leva za prvi prekršaj. I meni su jučer u apoteku dolazili liječnici koji žele kupiti antibiotik, ali ni njima ga nemam pravo prodati, bez e-recepta.

Ima i dosta zabluda, na primjer, antibiotik Augmentin ne može prepisati druga proizvođačka tvrtka, ako na receptu mora biti proizvod npr. “Glaxo”. Softver nam zabranjuje da, kada pozovemo elektronički recept, provjeri odgovara li skenirani lijek onome što je napisano. Nije generički lijek. Trenutačno je regulacija i kontrola drakonska, ne mogu zamijeniti isti lijek, nego uvezen iz raznih zemalja, npr. Drugi problem je što se nedavno izdani recept, recimo prije 2 sata, ne može otvoriti u sustavu u ljekarni.

E-recepti su dobra stvar, ali kada se unesu na brzinu, stvari se ne rade. Po meni se žurilo jer ulazimo u sezonu kada se više propisuje antibiotika.

– Postoji li u našoj zemlji trenutno nestašica antibiotika i antidijabetika?

– Trenutačno ne nedostaje antibiotika, ali nedostaje antidijabetika. U Bugarskoj trenutno nedostaju 23 lijeka protiv dijabetesa, od čega 6 vrsta inzulina.

-Po Vašem mišljenju, je li e-recept koristan za pacijenta?

– U ovoj fazi, ne. E-recepti su pacijentima učinili medvjeđu uslugu. Možda zato što se e-recepti za ZZO već dugo rade, ali ih do sada gotovo da i nismo imali. Liječnici ih nisu otpustili. Međutim, ovi nesporazumi će se vremenom razjasniti.

Margarita Blagoeva

Exit mobile version