Novih 20: Pijenje previše vode je štetno

Pijenje previše vode može biti štetno i dovesti do trovanja vodom, uzrokujući probleme s mozgom, uključujući smrt, iako u rijetkim slučajevima.

Tijelo treba vodu za pravilno funkcioniranje, ali ispijanje previše tekućine u kratkom vremenu može imati ozbiljne zdravstvene posljedice. Bubrezi mogu izlučiti samo 0,8 do 1,0 litre vode na sat, pa iznenadni vrlo veliki unos vode može poremetiti ravnotežu elektrolita u tijelu.

Zbog toga biste ujutro trebali piti toplu vodu

Zašto je ispijanje previše vode opasno? Kada osoba pije prekomjerne količine vode, njezine moždane stanice počinju oticati i povećava se pritisak u lubanji. To uzrokuje prve simptome trovanja vodom, uključujući mučninu i glavobolju, prenosi BGNES.

Teški slučajevi trovanja vodom mogu dovesti do ozbiljnijih simptoma. Koncentracija minerala u tijelu se smanjuje, voda osmozom ulazi u stanice radi uspostavljanja ravnoteže vode i elektrolita, a time i stanice bubre.

Edem je posebno opasan kada se pojavi u mozgu. Povećani intrakranijalni tlak može uzrokovati oštećenje mozga, pa čak i smrt. Stoga je najbolje piti vodu u skladu s vlastitim stilom života. Prema nutricionistu Nupuru Krishnanu, kojeg citira turska publikacija En Son Haber, način života igra važnu ulogu u odlučivanju o tome koliko vode osoba treba konzumirati. “Ako se malo krećete i ne gubite puno vode znojenjem, onda se preporučuje da ne pijete više od 2-2,5 litara vode. Inače će se voda koju pijete nakupljati u bubrezima i uzrokovati oticanje.

Lajkajte zdrave.to i na Facebooku gdje ćete pronaći još puno korisnih i zanimljivih stvari

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki