Zagreba Lajfhaki

Ocat: Je li to tajna mršavljenja i regulacije šećera u krvi? Liječnik odgovara

Dijabetes melitus je bolest čiji je kamen temeljac u prevenciji i liječenju pravilna prehrana. Ako se zanemari njegova uloga, regulacija glikemije bilo kojim lijekom, isprva postaje teška, a zatim nemoguća.

Upotreba proizvoda prirodnog podrijetla za liječenje bolesti značajno se povećala posljednjih godina, unatoč nedostatku dovoljno znanstvenih podataka koji bi dokazali postojanje medicinske koristi. Razlozi za ovu “modu” su neka lokalna tradicionalna vjerovanja, lakoća pristupa informacijama putem interneta i konačno uvriježeno mišljenje da su prirodni lijekovi pouzdaniji, s manje nuspojava.

Pokazalo se da pacijenata koji boluju od dijabetes melitusakojima je obično teško smanjiti dnevni unos kalorija, vjerojatnije je da će koristiti dodatke prehrani i biljne proizvode koji obećavaju gubitak težine i povoljne metaboličke učinke. Jedan od njih je ocat.

Ocat: navika okusa koja može izliječiti

Pijenje octa uz jelo koristilo se za liječenje dijabetes melitusaprije otkrića antidijabetika. Posljednjih desetljeća postoji veliko zanimanje za učinke octa na metabolizam glukoze, kao i pretilost.

Glavni sastojak octa je octena kiselina koja mu daje kiselkasti okus. Sadrži i druge organske kiseline kao što su mravlja, mliječna i vinska kiselina, aminokiseline, peptide, vitamine, mineralne soli i polifenole (katehine).

Nekoliko malih kliničkih studija pokazalo je da konzumacija octa prije obroka (akutni unos) snižava postprandijalnu razinu glukoze kod osoba s dijabetesom tipa 2, predijabetesom i zdravih ljudi.

Jedinu studiju u literaturi koja se bavi osobama s dijabetesom tipa 1 osmislili su grčki znanstvenici uz pomoć umjetne gušterače koja omogućuje kontinuirano mjerenje i bilježenje glukoze.

U ovoj studiji, konzumacija doze od 30 ml octa prije početka miješanog obroka smanjila je postprandijalnu razinu glukoze za oko 20% kod deset ispitanika s dijabetesom tipa 1.

Međutim, malo je studija koje nisu pokazale ovaj povoljan učinak na metabolizam glukoze. Neki od čimbenika kojima se može pripisati ova razlika su doza octa, kiselost, vrijeme uzimanja u odnosu na obrok, oblik ugljikohidrata u primijenjenom obroku (monosaharidi ili složeni ugljikohidrati), glikemijski indeks obrok i konačno razine lučenja inzulina i rezidualne sekrecije gušterače sudionika.

Što se tiče dugotrajnih studija (kronično uzimanje), objavljena je meta-analiza tri male studije u trajanju od 8-12 tjedana, koje su pokazale da je kod pacijenata sa dijabetes melitusom konzumacija octa rezultirala smanjenjem glikiranog hemoglobina (HBA1c) za 0,14. %, malo ali ne statistički značajno, pa je moguće da je njegova duža primjena povezana s većim smanjenjem HBA1c.

Kako “skromni” ocat metabolizira glukozu

Mogući mehanizmi djelovanja octa na metabolizam glukoze su:
1. Odgoda pražnjenja želuca
2. Smanjenje apsorpcije ugljikohidrata iz crijeva
3. Smanjenje proizvodnje glukoze u jetri
4. Povećanje potrošnje glukoze od strane skeletnih mišića.

A budući da je nemoguće govoriti o dijabetesu, a ne baviti se tjelesnom težinom, postoje istraživanja koja to ističu povoljan učinak na mršavljenje na pokusnim životinjama i na temelju nalaza tih studija, japanski su znanstvenici osmislili dvostruko slijepu, placebom kontroliranu studiju kako bi istražili učinak unosa octa na tjelesnu masnu masu 155 pretilih japanskih ispitanika, koji su randomizirani na placebo ili 15 ml jabučnog octa dnevno ili 30 ml jabučnog octa dnevno u razdoblju od 12 tjedana.

Rezultati su u obje skupine koje su primale ocat pokazali smanjenje tjelesne težine, mase tjelesne masti, opsega struka i indeksa tjelesne mase, već u četvrtom tjednu ovisno o dozi. Opaženo smanjenje nije bilo jako veliko (1-2 kg tjelesne težine i 0,4-0,7 bodova smanjenje indeksa tjelesne mase), ali dovoljno da pogoduje prosječnom pretilom Japancu (indeks tjelesne mase: 25-30 kg/m2), koji teži pate od bolesti povezanih s pretilošću.

Zanimljivo je da su se tjelesna težina, opseg struka i indeks tjelesne mase vratili na početnu vrijednost četiri tjedna nakon prestanka uzimanja octa, što sugerira da bi nastavak uzimanja mogao biti neophodan za održavanje blagotvornih učinaka octa protiv pretilosti. Ova studija je također jedina na ljudima.

Zaključno, postoje znanstveni podaci koji podupiru blagotvoran učinak octa u hiperglikemija i pretilost, ali ih je malo. Ali s obzirom da je ocat siguran proizvod, široko dostupan i pristupačan, mogao bi se koristiti kao dodatak uz svaki obrok (PRIJE KRISTA. dodajući 2 žlice u salatu) od osoba s dijabetesom i/ili povećanom tjelesnom težinom cpoboljšati uglavnom postprandijalne vrijednosti glukoze. Potrebne su daljnje velike, dobro osmišljene studije kako bi se istražila konzumacija octa.

Pročitajte također:

Dijabetes: ove namirnice smanjuju rizik od bolesti – uključite ih u svoju prehranu

Dijabetes: Pet novih tipova – Što se mijenja u prehrani

Dijabetes: Koliko koraka dnevno smanjuje rizik od bolesti?

Exit mobile version